بی حوصلگی، از نشانه ها تا درمان بی حوصلگی

بی حوصلگی چیست؟

بی حوصلگی یک احساس رایج است. احساس نارضایتی از یک فعالیت، یا بی علاقگی به آن، می تواند منجر به کسالت شود. بی حوصلگی ممکن است زمانی رخ دهد که شما احساس انرژی می کنید اما جایی برای هدایت انرژی خود ندارید. همچنین ممکن است زمانی اتفاق بیفتد که برای تمرکز روی یک کار مشکل دارید.

بی حوصلگی یک شکایت رایج در بین کودکان و نوجوانان است. در برخی موارد، زمانی که از برخورد با افکار یا احساسات خود ناراحت هستند، ممکن است از بی حوصلگی شکایت کنند.

علائم بی حوصلگی چیست؟

کسالت با احساس پوچی و همچنین احساس ناامیدی از آن پوچی مشخص می شود. زمانی که حوصله تان سر می رود، ممکن است دامنه توجه محدودی داشته باشید و نسبت به اتفاقات اطرافتان بی علاقه باشید. ممکن است احساس بی تفاوتی، خستگی، عصبی یا پریشان کنید.

چه کسانی در خطر بی حوصلگی هستند؟

تقریباً همه هر از گاهی احساس خستگی می کنند. برخی از گروه های سنی ممکن است بیش از سایرین احساس خستگی کنند.
نوجوانان اغلب احساس خستگی می کنند. در حالی که به آنها آزادی بیشتری داده می شود تا انتخاب کنند که با زمان خود چه کار کنند، آنها هنوز در مورد خود و علایق خود یاد می گیرند. ندانستن محل تمرکز می تواند منجر به کسالت شود.

بی حوصلگی چگونه تشخیص داده می شود؟

بی حوصلگی یک واکنش طبیعی به برخی موقعیت ها است. و در حالی که هیچ آزمایشی برای تشخیص بی حوصلگی وجود ندارد، بی حوصلگی که برای مدت طولانی طول می کشد، یا اغلب رخ می دهد، ممکن است نشانه افسردگی باشد.

بی حوصلگی در کودکان

علائم بی حوصلگی و افسردگی گاهی شبیه هم هستند. یک کودک بی حوصله ممکن است بخواهد نامزد شود، و ممکن است به راحتی درگیر شود وقتی کاری «سرگرم کننده» به او پیشنهاد دهید، در حالی که یک کودک افسرده ممکن است از آن اجتناب کند.
برخی از کودکان نمی توانند به اندازه کافی احساسات خود را توصیف کنند. کار با یک متخصص سلامت روان و همچنین پرسیدن سوالات ممکن است سرنخ هایی در مورد آنچه فرزندتان ممکن است تجربه کند به شما بدهد.

بی حوصلگی در بزرگسالان

اگر کسالت در توانایی شما برای انجام وظایف ضروری اختلال ایجاد می کند یا کیفیت زندگی شما را مختل می کند، با پزشک خود صحبت کنید. اگر علائم زیر را تجربه کنید، ممکن است بی حوصلگی شما با افسردگی مرتبط باشد:
1. احساس ناامیدی
2. احساس غم و اندوه
3. فرار از فرصت های تحریک
4. خود را به خاطر بی حوصلگی سرزنش کنید

پزشک شما می تواند به شما کمک کند تا بین خستگی و افسردگی تمایز قائل شوید و درمان لازم را برای شما انجام دهد.

کسالت چگونه درمان می شود؟

هیچ درمان پزشکی خاصی برای کسالت وجود ندارد. با این حال، اگر کسالت را تجربه می کنید، راه حل های زیادی وجود دارد. برای مثال، ممکن است بخواهید سرگرمی های جدید یا سایر فعالیت های انحرافی جدید را امتحان کنید. پیوستن به یک باشگاه می تواند راه خوبی برای خنثی کردن خستگی شما باشد. کلوپ های مطالعه، گروه های سرگرمی یا گروه های ورزشی همگی مکان های خوبی برای شروع هستند. پیوستن به یک گروه اجتماعی که فعالیت ها و گردش ها را سازماندهی می کند ایده خوب دیگری است.

می توانید به کودک خود کمک کنید تا با احساس کسالت در هنگام بروز آنها کنار بیاید. وقتی از کسالت شکایت می کنند، آنها را تشویق کنید تا ارتباط برقرار کنند. احساسات آنها را بدون تردید در صحت احساسات آنها مورد بررسی قرار دهید. برای کمک به آنها برای شناسایی علل کسالت و یافتن راه حل های خلاقانه وقت بگذارید.

برای بهترین نتایج در درمان بی حوصلگی

1. سؤال نکنید که آیا کودک شما “باید” خسته شود یا نه.
2. از پاسخ دادن به شکایات کودک خود در مورد بی حوصلگی با بی حوصلگی یا اضطراب خودداری کنید.
3. برای برانگیختن خلاقیت آنها در یافتن راه حل های جالب برای رفع خستگی، سؤالات باز بپرسید.
4. توجه داشته باشید که شکایت کودک شما از کسالت ممکن است راهی برای جلب توجه شما یا درخواست شرکت در یک فعالیت باشد.
5. به کودک خود کمک کنید تا هر گونه مسائل عاطفی یا احساس دیگری را که ممکن است به عنوان کسالت تشخیص دهد شناسایی کند.
6. به فرزندتان کمک کنید تا یک فعالیت جذاب یا فعالیتی که می توانید با هم در آن شرکت کنید پیدا کند.

اگر بی حوصلگی بخشی از یک موضوع بزرگتر است، مانند افسردگی، باید از یک ارائه دهنده سلامت روان درمان کنید. صحبت کردن با پزشک در مورد احساسات خود به او کمک می کند تا نیازهای شما را درک کند و مطمئن شود که درمان مناسب را دریافت می کنید.

جلوگیری از کسالت

برای کمک به جلوگیری از خستگی:

1. شرایطی را که در آن شما یا فرزندتان خسته می شوید، یادداشت کنید. به زمان روز، مکان و فعالیت های قبل از خستگی توجه کنید تا بتوانید از آن شرایط اجتناب کنید یا برای کسالت احتمالی در آینده آماده شوید.
2. با افزودن یک عنصر منحصر به فرد، کارهای روتین را جالب تر کنید. به عنوان مثال، کارهای زمان بندی را شروع کنید تا ببینید با چه سرعتی می توانید آنها را انجام دهید.
3. چندین کار تکراری را ترکیب کنید تا بتوان آنها را با هم انجام داد.
4. وظایف بزرگتر را به کارهای کوچکتر تقسیم کنید و در نقاط عطف کلیدی برای استراحت یا پاداش برنامه ریزی کنید.
5. فهرستی از فعالیت‌ها ایجاد کنید تا در هنگام بروز خستگی، آن‌ها را امتحان کنید. اگر کودک شما احساس بی حوصلگی می کند، این لیست را با هم ایجاد کنید.
6. منطقه خاصی را ایجاد کنید که در آن شما یا فرزندتان بتوانید فعالیت هایی را که برای مبارزه با کسالت در نظر گرفته شده اند ذخیره کنید.
7. آماده باشید که وقتی کودکتان حوصله اش سر می رود، وقت بگذارید و با او کار کنید تا فعالیتی را تنظیم کنید.

چشم انداز بی حوصلگی چیست؟

بی حوصلگی در همه سنین رایج است و برخی از کسالت ها اجتناب ناپذیر است. با این حال، یادگیری نحوه مقابله با بی حوصلگی در سنین پایین، مهارت های حل مسئله را توسعه می دهد که در آینده به شما کمک خواهد کرد.

امتیاز دهید.
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.