اختلال پانیک یا پنیک

برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

نشانه های پانیک یا حمله پنیک؛ چه موقعی باید مراقب باشید؟

حمله پانیک یک دوره ناگهانی ترس شدید است که در صورت عدم وجود خطر واقعی یا علت ظاهری، واکنش‌های فیزیکی شدیدی را ایجاد می‌کند. حملات پانیک می تواند بسیار ترسناک باشد. هنگامی که حملات پانیک رخ می دهد، ممکن است فکر کنید در حال از دست دادن کنترل، حمله قلبی یا حتی مرگ هستید.

بسیاری از مردم فقط یک یا دو حمله پانیک در طول زندگی خود دارند و مشکل برطرف می شود، شاید زمانی که یک موقعیت استرس زا به پایان برسد. اما اگر حملات پانیک مکرر و غیرمنتظره داشته اید و دوره های طولانی را در ترس دائمی از حمله دیگری سپری کرده اید، ممکن است وضعیتی به نام اختلال پانیک داشته باشید.

آیا گاهی اوقات دچار حملات ناگهانی اضطراب و ترس شدید می شوید که چند دقیقه طول می کشد؟ شاید قلبتان تند می‌زند، عرق می‌کنید و احساس می‌کنید نمی‌توانید نفس بکشید یا واضح فکر کنید. آیا این حملات در زمان‌های غیرقابل پیش‌بینی و بدون هیچ محرک ظاهری رخ می‌دهند و باعث می‌شوند که در هر زمان نگران احتمال وقوع حمله دیگری باشید؟

اختلال هراس درمان نشده می تواند کیفیت زندگی شما را تحت تاثیر قرار دهد و منجر به مشکلات در محل کار یا مدرسه شود. خبر خوب این است که اختلال هراس قابل درمان است. 

اختلال پانیک چیست؟

افراد مبتلا به اختلال پانیک دچار حملات پانیک مکرر و غیرمنتظره می شوند. این حملات با موج ناگهانی ترس یا ناراحتی یا احساس از دست دادن کنترل مشخص می شوند، حتی زمانی که هیچ خطر یا محرک واضحی وجود ندارد. همه کسانی که حمله پانیک را تجربه می کنند به اختلال پانیک مبتلا نمی شوند.

حملات پانیک اغلب شامل علائم فیزیکی است که ممکن است شبیه حمله قلبی باشد، مانند لرزش، سوزن سوزن شدن یا ضربان قلب سریع. حملات پانیک در هر زمانی ممکن است رخ دهد. بسیاری از افراد مبتلا به اختلال پانیک در مورد احتمال حمله مجدد نگران هستند و ممکن است زندگی خود را به طور قابل توجهی تغییر دهند تا دچار حمله دیگری نشوند. حملات پانیک می تواند به دفعات چندین بار در روز یا به ندرت چند بار در سال رخ دهد.

اختلال هراس اغلب در اواخر نوجوانی یا اوایل بزرگسالی شروع می شود. زنان بیشتر از مردان در معرض ابتلا به اختلال پانیک هستند.

علائم و نشانه های اختلال هراس چیست؟

افراد مبتلا به اختلال پانیک ممکن است دارای موارد زیر باشند:

 • حملات پانیک ناگهانی و مکرر با اضطراب و ترس شدید
 • احساس خارج از کنترل بودن، یا ترس از مرگ یا عذاب قریب الوقوع در طول حمله پانیک
 • نگرانی شدید در مورد زمان وقوع حمله پانیک بعدی
 • ترس یا اجتناب از مکان هایی که حملات پانیک در گذشته رخ داده است

علائم فیزیکی در هنگام حمله پانیک، مانند:

 • ضربان قلب یا تپش قلب
 • تعریق
 • لرز
 • لرزیدن
 • دشواری در تنفس
 • ضعف یا سرگیجه
 • گزگز یا بی حس شدن دست ها
 • درد قفسه سینه
 • درد معده یا حالت تهوع

چه چیزی باعث اختلال پانیک می شود؟

اختلال هراس گاهی اوقات در خانواده ها دیده می شود، اما هیچ کس به طور قطع نمی داند که چرا برخی از اعضای خانواده به آن مبتلا هستند در حالی که برخی دیگر ندارند. محققان دریافته‌اند که چندین بخش از مغز و برخی فرآیندهای بیولوژیکی ممکن است نقش مهمی در ترس و اضطراب داشته باشند. برخی از محققان فکر می کنند حملات پانیک مانند “هشدار کاذب” است که در آن غرایز معمولی بقا در بدن ما اغلب، خیلی شدید یا ترکیبی از این دو فعال است. به عنوان مثال، فردی که مبتلا به اختلال هراس است، ممکن است ضربان قلب خود را احساس کند و تصور کند که دچار حمله قلبی شده است. این ممکن است به یک چرخه معیوب منجر شود، و باعث شود که شخص حملات پانیک را تجربه کند که ظاهراً غیرمعمول است، ویژگی اصلی اختلال پانیک. محققان در حال مطالعه نحوه تعامل مغز و بدن در افراد مبتلا به اختلال پانیک برای ایجاد درمان های تخصصی تر هستند. علاوه بر این، محققان به دنبال راه هایی هستند که استرس و عوامل محیطی در این اختلال نقش دارند.

چگونه می توانم از خودم و دیگران با اختلال پانیک حمایت کنم؟

خودتان را آموزش دهید

یک راه خوب برای کمک به خود یا یکی از عزیزانی که ممکن است با حملات پانیک یا اختلال هراس دست و پنجه نرم کنند، جستجوی اطلاعات است. در مورد علائم هشدار تحقیق کنید، در مورد گزینه های درمانی بیاموزید و با تحقیقات فعلی به روز باشید.

برقراری ارتباط

اگر علائم اختلال هراس را تجربه می کنید، در مورد احساس خود با فردی که به آن اعتماد دارید، گفتگوی صادقانه داشته باشید. اگر فکر می کنید که یکی از دوستان یا اعضای خانواده ممکن است با اختلال هراس دست و پنجه نرم کند، زمانی را برای صحبت با او اختصاص دهید تا نگرانی خود را بیان کنید و به آنها اطمینان خاطر بدهید.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر علائم حمله پانیک را دارید، در اسرع وقت به دنبال کمک پزشکی باشید. حملات پانیک، اگرچه به شدت ناراحت کننده هستند، ولی خطرناک نیستند. اما کنترل حملات پانیک به تنهایی دشوار است و ممکن است بدون درمان بدتر شوند.

علل پانیک

مشخص نیست که چه چیزی باعث حملات پانیک یا اختلال پانیک می شود، اما این عوامل ممکن است نقش داشته باشند:

 • ژنتیک
 • استرس عمده
 • خلق و خوی که بیشتر به استرس حساس است یا مستعد احساسات منفی است
 • تغییرات خاصی در نحوه عملکرد بخش هایی از مغز شما

حملات پانیک ممکن است در ابتدا به طور ناگهانی و بدون هشدار ظاهر شوند، اما با گذشت زمان، معمولاً در موقعیت های خاصی ایجاد می شوند.

برخی تحقیقات نشان می‌دهند که واکنش طبیعی بدن شما در برابر خطر در حملات پانیک دخیل است. به عنوان مثال، اگر یک خرس گریزلی به دنبال شما بیاید، بدن شما به طور غریزی واکنش نشان می دهد. ضربان قلب و تنفس شما با آماده شدن بدن برای یک موقعیت خطرناک تسریع می شود. بسیاری از واکنش های مشابه در حمله پانیک رخ می دهد. اما ناشناخته است که چرا وقتی هیچ خطر آشکاری وجود ندارد، حمله پانیک رخ می دهد.

عوامل خطر در پانیک

علائم اختلال هراس اغلب در اواخر نوجوانی یا اوایل بزرگسالی شروع می شود و زنان را بیشتر از مردان مبتلا می کند.

عواملی که ممکن است خطر ابتلا به حملات پانیک یا اختلال پانیک را افزایش دهند عبارتند از:

 • سابقه خانوادگی حملات پانیک یا اختلال پانیک
 • استرس عمده زندگی، مانند مرگ یا بیماری جدی یکی از عزیزان
 • یک رویداد آسیب زا، مانند تجاوز جنسی یا یک تصادف جدی
 • تغییرات عمده در زندگی شما، مانند طلاق یا اضافه شدن نوزاد
 • سیگار کشیدن یا مصرف بیش از حد کافئین
 • سابقه آزار جسمی یا جنسی در دوران کودکی

عوارض حملات پانیک درمان نشده

حملات پانیک و اختلال پانیک در صورت درمان نشدن می‌توانند تقریباً هر بخش از زندگی شما را تحت تأثیر قرار دهند. ممکن است آنقدر از داشتن حملات پانیک بیشتر بترسید که در حالت ترس دائمی زندگی کنید و کیفیت زندگی شما را خراب کند.

عوارضی که حملات پانیک ممکن است ایجاد کند یا با آنها مرتبط باشد عبارتند از:

 • ایجاد فوبیای خاص، مانند ترس از رانندگی یا ترک خانه
 • مراقبت های پزشکی مکرر برای نگرانی های سلامتی و سایر شرایط پزشکی
 • دوری از موقعیت های اجتماعی
 • مشکلات در محل کار یا مدرسه
 • افسردگی، اختلالات اضطرابی و سایر اختلالات روانپزشکی
 • افزایش خطر خودکشی یا افکار خودکشی
 • سوء استفاده از الکل یا مواد دیگر
 • مشکلات مالی

برای برخی افراد، اختلال هراس ممکن است شامل آگورافوبیا باشد – اجتناب از مکان‌ها یا موقعیت‌هایی که باعث اضطراب شما می‌شوند، زیرا می‌ترسید در صورت داشتن حمله پانیک نتوانید فرار کنید یا کمک بگیرید. یا ممکن است به دیگران متکی شوید.

پیشگیری از حملات پانیک

هیچ راه مطمئنی برای جلوگیری از حملات پانیک یا اختلال پانیک وجود ندارد. با این حال، این توصیه ها ممکن است کمک کند.

 • در اسرع وقت برای حملات پانیک به دنبال درمان باشید تا از بدتر شدن یا بیشتر شدن آنها جلوگیری کنید.
 • برای کمک به جلوگیری از عود یا بدتر شدن علائم حمله پانیک، برنامه درمانی خود را دنبال کنید.
 • فعالیت بدنی منظم داشته باشید، که ممکن است در محافظت در برابر اضطراب نقش داشته باشد.

اختلال پانیک چگونه درمان می شود؟

اگر علائم اختلال هراس را تجربه می کنید، با یک روانشناس خوب صحبت کنید. پس از بحث در مورد سابقه شما، یک متخصص ممکن است یک معاینه فیزیکی انجام دهد تا مطمئن شود که یک مشکل فیزیکی نامربوط باعث علائم شما نمی شود. یک پزشک ممکن است شما را به یک متخصص سلامت روان مانند روانپزشک، روانشناس یا مددکار اجتماعی بالینی ارجاع دهد. اولین قدم برای درمان موثر، تشخیص این بیماری است که معمولاً توسط یک متخصص سلامت روان انجام می شود.

اختلال پانیک به طور کلی با روان درمانی (که گاهی اوقات «گفتار درمانی» نامیده می شود)، دارو، یا هر دو درمان می شود.

روان درمانی پانیک

درمان شناختی رفتاری (CBT)، یک نوع روان درمانی مبتنی بر تحقیقات، معمولا برای درمان اختلال هراس استفاده می شود. CBT روش های مختلف تفکر، رفتار و واکنش به احساساتی را که در حین یا قبل از حمله پانیک رخ می دهد، به شما می آموزد. زمانی که یاد بگیرید به احساسات فیزیکی اضطراب و ترس در طول حمله پانیک واکنش متفاوتی نشان دهید، حملات ممکن است کمتر شوند.

مواجهه درمانی یک روش متداول CBT است که بر رویارویی با ترس ها و باورهای مرتبط با اختلال هراس تمرکز می کند تا به شما کمک کند در فعالیت هایی که از آنها اجتناب کرده اید شرکت کنید.

دارودرمانی پانیک

بتابلوکرها می توانند به کنترل برخی از علائم فیزیکی اختلال هراس مانند ضربان قلب سریع، تعریق و لرزش کمک کنند. اگرچه روانپزشکان معمولاً بتا بلوکرها را برای اختلال پانیک تجویز نمی کنند، این دارو ممکن است در شرایط خاصی که قبل از حمله پانیک مفید باشد، مفید باشد.

بنزودیازپین ها، که داروهای آرام بخش ضد اضطراب هستند، می توانند در کاهش سریع علائم حمله پانیک بسیار موثر باشند. با این حال، برخی از افراد نسبت به این داروها تحمل پیدا می‌کنند و برای رسیدن به همان اثر به دوزهای بالاتر و بالاتر نیاز دارند. حتی برخی افراد به آنها وابسته می شوند. بنابراین، در صورت نیاز، یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی ممکن است آنها را فقط برای مدت کوتاهی تجویز کند.

هم روان درمانی و هم دارو درمانی ممکن است مدتی طول بکشد تا اثر کنند. بسیاری از افراد قبل از اینکه بهترین دارو را برای خود بیابند، بیش از یک دارو را امتحان می کنند. یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی می تواند با شما همکاری کند تا بهترین دارو، دوز و مدت درمان را برای شما بیابد. یک سبک زندگی سالم همچنین می تواند به مبارزه با اختلال هراس کمک کند. مطمئن شوید که به اندازه کافی بخوابید و ورزش کنید، یک رژیم غذایی سالم داشته باشید و برای حمایت به خانواده و دوستانی که به آنها اعتماد دارید مراجعه کنید.

دارو درمانی پانیک

ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی ممکن است برای درمان اختلال پانیک دارو تجویز کنند. انواع مختلف دارو می تواند موثر باشد، از جمله:

 • داروهای ضد افسردگی، مانند مهارکننده‌های انتخابی بازجذب سروتونین (SSRIs) و مهارکننده‌های بازجذب سروتونین- نوراپی نفرین (SNRIs)
 • مسدود کننده های بتا
 • داروهای ضد اضطراب مانند بنزودیازپین ها
 • داروهای ضد افسردگی SSRI و SNRI معمولا برای درمان افسردگی استفاده می شوند، اما می توانند به درمان علائم اختلال هراس نیز کمک کنند. ممکن است چندین هفته طول بکشد تا شروع به کار کنند. این داروها همچنین ممکن است عوارض جانبی ایجاد کنند،