بیش فعالی و نقص توجه

برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

مرکز درمان بیش فعالی کودکان، متخصص درمان بیش قعالی کودک

بررسی اجمالی
خانواده درمانی چیست؟
خانواده درمانی شکلی از روان درمانی گروهی (گفتار درمانی) است که بر بهبود روابط و رفتارهای بین خانوادگی تمرکز دارد.

واحد خانواده گروهی از افراد است که به یکدیگر اهمیت می دهند. در خانواده درمانی، یک گروه می‌تواند از ترکیب‌های مختلفی از عزیزان، مانند والدین/ سرپرست و فرزندانشان، خواهر و برادر، پدربزرگ و مادربزرگ، خاله و عمو، دوستان، مراقبان خویشاوندی و غیره تشکیل شود.

درمان می تواند در شرایطی مانند:

سازگاری با یک تغییر زندگی جدید (مانند حرکت) یا یک وضعیت پزشکی.
تغییرات و چالش هایی که با افزایش سن به وجود می آیند.
مرگ و اندوه.
تعارضات روابط، مانند تعارض والدین و فرزند یا درگیری خواهر و برادر.
متخصصان بهداشت روان نیز از خانواده درمانی برای کمک به درمان برخی از بیماری های روانی یا شرایط رفتاری برای یک فرد در واحد خانواده استفاده می کنند. به عنوان مثال، خانواده درمانی شامل همه یا چند نفر از اعضای خانواده می تواند به درمان بی اشتهایی برای یک نفر در خانواده کمک کند.

خانواده درمانی با یک متخصص بهداشت روانی آموزش دیده و دارای مجوز، مانند روانشناس، درمانگر یا مشاور که دانش تخصصی در کار با خانواده دارد، انجام می شود. اغلب، آنها دارای مجوز درمانگر ازدواج و خانواده (LMFT) هستند. درمان می تواند حمایت، آموزش و راهنمایی را برای شما و عزیزانتان فراهم کند تا به عملکرد بهتر و افزایش رفاه شما کمک کند.

انواع مختلفی از خانواده درمانی وجود دارد که از نظر طول درمان، تکنیک ها و اهداف درمانی بسیار متفاوت هستند.

انواع خانواده درمانی چیست؟
متخصصان سلامت روان از انواع مختلفی از خانواده درمانی استفاده می کنند و بسیاری از متخصصان در انواع خاصی تخصص دارند. انتخاب نوع درمان بستگی به نیازها و شرایط خاص خانواده شما دارد. درمانگران ممکن است عناصری از رویکردهای درمانی مختلف را ترکیب کنند تا نیازهای شما را به بهترین نحو برآورده کنند.

برخی از اشکال خانواده درمانی عبارتند از:

خانواده درمانی عملکردی (FFT): درمانگران اغلب از این نوع برای کمک به خانواده هایی با کودکانی که دارای مشکلات رفتاری هستند استفاده می کنند. FFT پویایی های خانواده را که به رفتار مشکل ساز کودک کمک کرده است، ارزیابی می کند، مهارت های ارتباطی و فرزندپروری خانواده را بهبود می بخشد و از تقویت مثبت حمایت می کند.
مشاوره ازدواج/ زوج درمانی: این درمان شامل شما و همسر یا شریک عاشقانه شما می شود. درمانگران ازدواج و خانواده دارای مجوز (LMFT) به طور خاص آموزش دیده اند تا به زوج ها کمک کنند تا مشکلات خود را تعیین کنند و روی راه حل کار کنند. مسائل ممکن است مربوط به ارتباطات، تربیت فرزندان، امور مالی، درک وضعیت سلامت روان خود یا شریک زندگیتان و موارد دیگر باشد.
خانواده درمانی استراتژیک: این یک خانواده درمانی کوتاه مدت است که بر ایجاد تغییرات ساختاری و رفتاری مثبت در محیط خانواده تمرکز دارد. بر این اساس استوار است که خانواده مهمترین نقش را در زندگی و رشد کودکان ایفا می کند. درمانگران ممکن است از این فرم درمانی برای خانواده هایی با کودکانی که مشکلات رفتاری دارند استفاده کنند.
خانواده درمانی ساختاری: این نوع درمان به روابط درونی، مرزها و سلسله مراتب درون یک واحد خانواده (ساختار آن) می پردازد. این بر تعاملات مستقیم بین اعضای خانواده شما به عنوان راه اصلی برای ایجاد تغییرات مثبت تمرکز دارد. شالوده اصلی خانواده درمانی ساختاری این است که وقتی خانواده ها توسط یک درمانگر هدایت شوند، جایگزین های خود را برای الگوهای مشکل ساز خود در ارتباط با یکدیگر کشف کنند.
خانواده درمانی سیستمی: اساس خانواده درمانی سیستمیک، در نظر گرفتن مسائل خانواده در زمینه های متفاوتی است که در آن زندگی می کنند. به عنوان مثال، درمانگر در نظر خواهد گرفت که چگونه یکی از اعضای خانواده به عنوان شریک در یک رابطه عاشقانه، به عنوان والدین و به عنوان یک فرزند برای والدین خود عمل می کند. زمینه همچنین شامل دیدگاه های فرهنگی، مذهبی و سیاسی و وضعیت اجتماعی-اقتصادی است. این رویکرد زمینه را به عنوان دارای بیشترین اهمیت برای رشد روانی و بهزیستی عاطفی شما می داند.
برای خانواده هایی که به دلیل شرایط سلامت روانی در درمان شرکت می کنند، آموزش روانی بخش مهمی از درمان است. آموزش روانی روشی است که متخصصان سلامت روان به افراد و خانواده‌هایشان در مورد شرایط سلامت روان آموزش می‌دهند. این شامل اطلاعات اولیه در مورد وضعیت، علل، درمان و پیش آگهی (چشم انداز) است.

خانواده درمانی می تواند به رفع چه مشکلاتی کمک کند؟
خانواده ها به دلایل مختلف در درمان شرکت می کنند. مشکلاتی که خانواده درمانی می تواند به رفع آنها کمک کند عبارتند از (اما محدود به آنها نیست):

روابط تیره بین اعضای خانواده.
فشار.
خشم.
مسائل ارتباطی
تروما (فیزیکی یا عاطفی).
مقابله با بیماری حاد یا مزمن یکی از اعضای خانواده، مانند مولتیپل اسکلروزیس، سرطان، سکته مغزی، درد مزمن یا یک بیماری خودایمنی.
مرگ یکی از عزیزان و اندوه.
مسائل مربوط به طلاق یا روابط عاشقانه
مقابله با تغییرات ناگهانی، مانند بیکاری، جابجایی یا حبس.
اگر یکی از اعضای خانواده دارای یکی از شرایط بهداشت روانی زیر باشد، خانواده درمانی می تواند مفید باشد:

اختلالات اضطرابی، مانند اختلال وسواس فکری-اجباری (OCD).
اختلال خوردن

rs، مانند بی اشتهایی.
اختلالات خلقی، مانند اختلال دوقطبی و افسردگی.
اختلالات شخصیت، مانند اختلال شخصیت مرزی.
روان‌گسیختگی.
اختلال مصرف مواد
همچنین می تواند به شرایط رفتاری دوران کودکی کمک کند، مانند:

اختلال رفتاری.
اختلال اختلال در تنظیم خلقی (DMDD).
اختلال نافرمانی مقابله ای (ODD).
خانواده هایی که دارای اعضای عصبی واگرا هستند، مانند افراد مبتلا به اختلال طیف اوتیسم یا اختلال کم توجهی بیش فعالی (ADHD)، اغلب در درمان شرکت می کنند.

چگونه یک خانواده درمانگر پیدا کنم؟
یک خانواده درمانگر معمولاً یک درمانگر ازدواج و خانواده دارای مجوز (LMFT) است، اما می تواند یک روانشناس، مددکار اجتماعی یا مشاور نیز باشد.

یافتن درمانگر مناسب اغلب یک کار وقت گیر است. سعی کنید ناامید نشوید. با افرادی که به آنها اعتماد دارید صحبت کنید تا به شما یک درمانگر ارجاع دهند، خواه ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی اولیه شما باشد یا یکی از دوستان یا اعضای خانواده.

همچنین می‌توانید از طریق انجمن‌های روان‌شناختی محلی و ایالتی به جستجوی خانواده‌درمانگران آنلاین بپردازید.

مطمئن شوید که هر خانواده‌درمانی که علاقه‌مند به دیدن آن هستید، یک متخصص بهداشت روان دارای گواهینامه و مجوز دولتی است و در درمان حوزه مورد نظر شما، مانند طلاق یا شرایط رفتاری دوران کودکی، تجربه دارد.

اکثر وب سایت های درمانگران شرایط و موقعیت هایی را که به درمان آنها کمک می کنند فهرست می کنند. اگر سؤالی دارید، قبل از انتخاب با دفتر درمانگر تماس بگیرید یا ایمیل بزنید.

پرسیدن سوالات زیر از یک درمانگر بالقوه ممکن است مفید باشد:

چه مدت است که درمان می کنید؟
چه نوع درمانی را برای خانواده من توصیه می کنید؟
در ابتدا چقدر از خانواده من می خواهید که به کل روند درمانی متعهد شوند؟
جزئیات رویه
خانواده درمانی چگونه کار می کند؟
خانواده درمانی یک درمان مبتنی بر شواهد است که مبتنی بر تئوری و گفتگوهای مبتنی بر مهارت (مکالمات) است. این یک محیط حمایتی، بدون قضاوت و امن را فراهم می کند که به خانواده شما اجازه می دهد آشکارا با یک متخصص بهداشت روان صحبت کند. این حرفه ای عینی است و به طور ویژه برای کمک به خانواده شما با مشکلاتی که دارید آموزش دیده است.

با راهنمایی یک متخصص سلامت روان، روی بهبود تعاملات و ارتباطات بین اعضای خانواده خود کار می کنید. شما تلاش می کنید تا رفتارهای سالم را برای بهبود عملکرد و رفاه خانواده خود بگنجانید. خانواده درمانی همچنین می تواند به شما در درک و درمان سلامت روانی یا وضعیت رفتاری اعضای خانواده کمک کند.

درمانگر شما ممکن است:

از هر یک از اعضای خانواده در مورد نگرانی ها و چالش ها و امیدهایشان برای خانواده درمانی بپرسید.
همه را به صحبت کردن و گوش دادن به یکدیگر تشویق کنید.
کلمات و احساسات همه را روشن کنید تا همه یکدیگر را درک کنند.
به اعضای خانواده خود کمک کنید تا تأثیر سخنان و رفتارهای خود را درک کنند.
به خانواده خود کمک کنید تا چگونگی کار کردن با یکدیگر برای ایجاد تغییرات مثبت را کشف کنند.
راهکارهایی برای تغییر رفتارها و الگوهای مشکل ساز پیشنهاد کنید.
از آنجایی که مکالمه بخش اصلی خانواده درمانی است، برای همه اعضای خانواده که مشارکت می کنند، ضروری است که به طور فعال در درمان شرکت کنند. اعتماد و رابطه بین شما و درمانگرتان برای همکاری موثر و بهره مندی از درمان ضروری است.

تعداد و تعداد جلسات از خانواده ای به خانواده دیگر بسته به شرایط خاص آنها متفاوت است. درمان ممکن است فقط شامل چند جلسه باشد یا ممکن است چندین ماه یا بیشتر ادامه یابد. درمانگر شما ممکن است ملاقات با اعضای خانواده را به صورت فردی و همچنین گروهی پیشنهاد کند.

خطرات / مزایا
خانواده درمانی چه مزایایی دارد؟
چندین مطالعه تحقیقاتی اثربخشی خانواده درمانی را در درمان انواع شرایط روحی و عاطفی و مسائل بهداشتی مانند مصرف مواد در نوجوانان، افسردگی و چاقی نشان داده است. مطالعات همچنین بهبود قابل توجهی را در روابط اعضای خانواده و تعارض نشان می دهد.

این پیشرفت ها همچنین می تواند منجر به عملکرد بهتر در محل کار یا مدرسه شود.

پس از شرکت در درمان خانواده درمانی:

تقریباً 90٪ از مردم بهبودی در سلامت عاطفی خود را گزارش می دهند.
تقریباً 66٪ بهبودی در سلامت کلی بدن خود را گزارش می دهند.
در موارد کودک و والد، حدود 73 درصد از والدین گزارش می دهند که رفتار فرزندشان بهبود یافته است.
خانواده درمانی چه خطراتی دارد؟
خانواده درمانی برای همه مناسب نیست. اگر یک یا چند عضو تمایلی به شرکت در جلسات نداشته باشند، می تواند باعث افزایش تعارضات خانوادگی شود.

خانواده درمانی در صورتی که افراد شرکت کننده:

با درمانگر باز و صادق باشید.
متعهد به ایجاد تغییرات مثبت هستند.
برنامه درمانی مورد توافق آنها را دنبال کنید.
آماده هستند تا به طور کامل به درمان و انجام تکالیف درسی (در صورت وجود) متعهد شوند.
بسته به وضعیت شما، ممکن است شما یا اعضای خانواده تان در طول درمان کمی بیشتر احساس ناراحتی کنید. درمانگر می تواند به شما کمک کند تا با این احساسات مقابله کنید.

بازیابی و چشم انداز
خانواده درمانی چقدر طول می کشد تا کار کند؟
مدت زمانی که شما و خانواده‌تان به درمان نیاز دارید به عوامل مختلفی بستگی دارد، از جمله:

دلیل خاص خانواده شما برای شرکت در درمان.
چی

اهداف شما هستند
اگر اعضای خانواده شما فعالانه در تلاش هستند تا روی مسائلی که خانواده شما دارند کار کنند.
خانواده درمانی می تواند کوتاه مدت (به طور متوسط 12 جلسه)، پرداختن به مسائل فوری یا طولانی مدت (ماه ها یا سال ها)، پرداختن به شرایط سلامت روان و/یا مسائل پیچیده باشد. خانواده و درمانگر شما با هم اهداف درمان و ترتیباتی را برای مدت زمان ملاقات شما تعیین می کنند.

برخی از خانواده ها در طول سال ها چندین بار در درمان شرکت می کنند – چه برای یک موضوع یا مسائل مختلف.

چه زمانی با دکتر تماس بگیرید
چه زمانی باید به ارائه دهنده سلامت روان خود مراجعه کنم؟
طبیعی است که در طول خانواده درمانی احساس ناراحتی کنید زیرا کشف احساسات منفی، ترس ها و تجربیات گذشته می تواند دردناک باشد. اگر علائم شما بدتر شد یا اضطراب یا افسردگی شدیدتری را تجربه کردید، فوراً با ارائه دهنده سلامت روان یا ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی تماس بگیرید.

اگر شما یا یکی از عزیزانتان به فکر خودکشی هستید، 988 را با تلفن خود شماره گیری کنید تا به خط زندگی خودکشی و بحران برسید. شخصی برای کمک به شما 24 ساعته در دسترس خواهد بود.

یادداشتی از کلینیک کلیولند

در حالی که تصدیق و درخواست کمک برای مسائل خانوادگی می تواند طاقت فرسا باشد، مهم است که این کار را انجام دهید. خانواده درمانی می تواند به شما کمک کند موانعی را که خانواده شما را از داشتن یک زندگی کامل و سالم باز می دارند، بهتر درک کنید و از آنها عبور کنید. همچنین در درمان برخی از شرایط سلامت روان موثر است. متخصصان سلامت روان در زمینه خود متخصص هستند و دانش به روزی از تحقیقات و استراتژی های درمانی دارند که می تواند به شما و خانواده شما کمک کند.

همه ما زندگی را از درون یک خانواده شروع می کنیم چه این خانواده از اعضای خانواده با پیوند خونی باشد یا نه پدر و مادر ناتنی باشد و یا نه پدر و مادری کودکی را به فرزندی پذیرفته باشند. زمانی که ما متولد میشویم خانواده بدست می آوریم و این خانواده ای که در آن متولد شده ایم هر جنبه از زندگی ما را از لحظات آغازین تا پایان زندگی، تحت تاثیر قرار می دهد.

خانواده درمانی چیست؟

خانواده درمانی نوعی روان درمانی گروهی است. در خانواده درمانی، «خانواده» به گروهی از افراد گفته می شود که به همدیگر اهمیت می دهند و خود را خانواده می نامند. این می تواند شامل والدین و فرزندان، پدربزرگ و مادربزرگ، برادران و خواهران، خاله ها و عموها باشد. مشاوره خانواده یا خانواده درمانی روشی برای ایجاد و حفظ روابط خانوادگی سالم و کاربردی است. هدف شناسایی و رفع مشکلات در خانواده است. این مسائل می تواند عاطفی، روانی یا رفتاری باشد. بسیاری از رویکردهای خانواده درمانی از نظریه سیستم های خانواده سرچشمه می گیرند. این نشان می‌دهد که خانواده‌ها به جای گروه‌هایی از افراد که مستقل از یکدیگر عمل می‌کنند، در سیستم‌هایی کار می‌کنند. بر اساس نظریه سیستم های خانواده، تغییرات در یکی از اعضای خانواده بر تغییرات منبع قابل اعتماد در سایر بخش های خانواده تأثیر می گذارد.مشکلات رفتاری یا احساسی در کودکان دلایل مشترکی برای مراجعه به درمانگرهای خانواده هستند. مشکلات یک کودک نیز درخلا نیست، این مشکلات در بستر خانواده وجود دارند و احتمالا نیاز است تا در درون خانواده دیده شوند. Family Therapy

انوع خانواده درمانی

1.باونین

این نوع از خانواده درمانی برای شرایطی که در آن افراد نمی خواهند و یا نمی توانند دیگر اعضای خانواده را در درمان درگیر کنند، مناسب است. درمان باونین، بر اساس دو مفهوم عمده است، مثلث بندی (تمایل طبیعی افراد برای برون ریزی و تخلیه احساسات و هیجانات با صحبت با فرد ثالث) و تمایز (یادگیری برای عکس العمل کمتر احساساتی در روابط خانوادگی).

2.ساختاری درمان ساختاری بر تعدیل و تقویت سیستم خانواده برای تضمین این که والدین در کنترل هستند و اینکه هر دوی والدین و فرزندان مرزهای مناسبی دارند متمرکز است.در این نوع از درمان، درمانگر به منظور مشاهده، یادگیری و ارتقای توانایی آنها برای کمک به تقویت ارتباط خانواده، به آنها ملحق می شود.

3.سیستمی

مدل سیستمی به گونه ای اشاره دارد که در آن درمان بر ارتباطات ناهشیار و معانی ماورای رفتارهای اعضای خانواده تمرکز دارد. درمانگر در این نوع از درمانها، نقش خنثی دارد و دور استف به اعضای خانواده اجازه می دهد تا در مسائل خود به شیوه ی عمیق تر با مسائل و مشکلات به عنوان یک خانواده درگیر شوند.

4.استراتژیک

این نوع از درمان خلاصه تر و مستقیم تر از دیگر انواع درمان است، که در آن درمانگر تکالیفی برای خانواده در نظر می گیرد. این تکلیف به منظور تغییر روشی است که اعضای خانواده تعامل داشته، ارزیابی کرده و ارتباط برقرار کرده و تصمیم می گیرند. درمانگر در این نوع درمان در مقام قدرت مینشیند که به دیگر اعضای خانواده که ممکن است چنین قدرتی برای ارتباط موثر ندارند، اجازه می دهد تا به طور موثر و کارآمدی ارتباط برقرار کنند. 5. روایت درمانی در این نوع درمان، فرد تشویق می‌شود که خودش بوده و بر مهارت‌های خود، برای حل مشکلات و به حداقل رساندن مشکلات کوچک روزمره تکیه کند. در این روش درمانی، افراد مجزا از مشکلاتشان در نظر گرفته می‌شوند. در این دیدگاه جدید، افراد احساس قدرت بیشتری می‌کنند، تا در الگوهای فکری و رفتاری خود تغییراتی ایجاد کرده و داستان زندگی خود را برای آینده بازنویسی کنند. 6. خانواده درمانی بین نسلی درمان بین نسلی، به درمانگر این توانایی را می‌دهد تا با بررسی تعاملات بین افراد در یک خانواده در چندین نسل و تحلیل تعاملات و مشاهدات خود، موضوعات، مشکلات و تعارضات اصلی در خانواده را درک کند. علاوه بر مسائل و مشکلات فعلی، درمانگر ممکن است درگیری‌ها، تعارضات و موقعیت‌های استرس‌زای احتمالی در آینده را نیز پیش‌بینی کرده و در نظر بگیرد. 7. ارتباط درمانی درمان مشکلات مربوط به ارتباط یک نیاز مشترک است، به‌خصوص در مواقعی که ریشه مشکلات بین زوجین، عدم ارتباط مناسب و کافی است. مشکلات ارتباطی، می‌تواند در نتیجه اختلافات فرهنگی و تفاوت در تجربه‌های شخصی آغاز شوند. تبادل اطلاعات در خانواده به چه معناست؟ در خانواده ها شیوه رایج تبادل اطلاعات ممکن است در آغاز به صورت ارتباط کلامی ظاهر شود اما ما باید ارتباطات غیر کلامی و تمامی شیوه های دیگر رفتاری را نیز در نظر بگیریم. در یک خانواده عدم ارتباط غیرممکن است، یعنی هر چیزی که هر کسی انجام می دهد فرصتی برای تبادل اطلاعات در درون و بین اعضای خانواده فراهم می سازد. بنابراین خانواده به عنوان یک سیستم انسانی باز را می توان بر اساس الگوهای ارتباطی اش تعریف کرد. توان درک خانواده به عنوان مجموعه ای از افراد و  به عنوان یک گشتالت، یک کل، به جنبه ای اساسی از نظریه سیستم ها و فعالیت خانواده درمانی منتهی می شود و لازم است ویژگی های هر فرد خانواده ترجیحاً به عنوان اشکال رفتاری ارتباط مورد توجه قرار گیرد نه به عنوان صفات شخصی درونی فرد. تبادل اطلاعات که ما آن را ارتباطات می نامیم منبع سوخت تعاملات در سیستم های بشری است. انسان بودن یعنی ارتباط داشتن و ارتباط داشتن یعنی در ارتباط بودن با فرد دیگر. کاملا مشخص است که هر فردی از میزان و نحوه ارتباطاتش جهان پیرامونش را میسازد‌. فرآیند ارتباط برحسب تکرار و محتوایش، چیزی است که خانواده از آن تاثیر میگیرد و بر آن تاثیر می‌گذارد. افرادی که با یکدیگر زندگی می کنند و لحظات صمیمیت شان و وظایفی همچون مراقبت از فرزند، مواظبت از سالخوردگان، حساب دخل و خرج و اموری مشابه آن را به اشتراک می گذارند از جریان مستمری از ارتباطات برخوردارند که به این تعریف که آن ها چه کسانی هستند کمک می کند. خانواده ها همانند سایر سیستم های طبیعی دارای سیستم های فرعی هستند و مرز هر خانواده یا سیستم انسانی وابسته به این است که افراد چگونه می خواهند آن را مشخص کنند و یا چگونه مشاهده گران بیرونی می خواهند تعیین کنند که چه کسی در درون و چه کسی در بیرون سیستم است. بنابراین افراد بخشی از سیستم ارتباطی ای می باشند که ما آن را خانواده می نامیم و نیز مستمرا درگیر سیستم ارتباطی ای هستند که در هسته هویت انسانی قرار دارد.

مزایای مشاوره خانواده چیست؟

ایجاد مرزهای سالم بهبود ارتباطات تعریف نقش کسی در خانواده بهبود پویایی و روابط خانوادگی ارائه قدرت و ابزارهای مقابله ای برای اعضای خانواده پرداختن به تعاملات ناکارآمد بهبود توانایی حل مسئله در خانواده

مشکلات در خانواده باعث ایجاد چه آسیب هایی برای کودکان می شود؟

اختلالات یادگیری اختلالات رفتاری خشم و اضطراب افسردگی و اضطراب

هدف از خانواده درمانی چیست؟

هدف اصلی از خانواده درمانی، کمک به همه اعضای خانواده است که یکدیگر را درک کرده و از یکدیگر حمایت کنند. این نوع درمان می تواند به زمانی که خانواده ها احساس غمگینی و عصبانیت می کنند کمک کند. هنگامی که آن ها مطمئن نیستند که چگونه به جلو حرکت کنند. یا زمانی که احساس می کنند همان رفتارهای مضر را بارها و بارها تکرار می کنند. اگر خانواده ای با تغییرات مرتبط با بیماری، سلامت روان و مشکلات مصرف مواد، بیکاری، جابجایی، پیری، طلاق، ضربه روحی و مرگ و سوگواری مواجه است، خانواده درمانی می تواند مفید باشد. خانواده درمانگر ممکن است در مورد امیدهای هر فرد صحبت کند، همه اعضا را تشویق کند تا در مورد تجربیات خود صحبت کنند و به یکدیگر گوش دهند. باورها، ارزش ها، نیازها، امیدها و مفروضات هر فرد را روشن کند تا همه یکدیگر را درک کنند. همچنین به خانواده ها کمک می کند تا از سرزنش یکدیگر دست بردارند و شروع به بررسی چگونگی همکاری همه برای ایجاد تغییرات مثبت می کند.

چگونه با یکی از اعضای خانواده ام صحبت کنم؟

برای صحبت با خانواده، سعی کنید از جملات “من” به جای جملات “شما” برای بیان نگرانی های خود در مورد اهمیت درمان استفاده کنید. جملات «من» به جای انتقاد کردن یا هدایت کردن طرف مقابل، بر احساسات یا باورهای شما تمرکز دارد. این رویکرد ممکن است به شما این امکان را بدهد که بدون ایجاد احساس تدافعی در اعضای خانواده تان، حرف خود را متوجه شوید. به عنوان مثال، به جای گفتن “شما بایداز مشاور کمک بگیرید، بگویید: «وقتی می شنوم که در مورد اینکه چقدر ناراضی هستی صحبت می کنی، احساس نگرانی می کنم. فکر می‌کنم بهترین راه این است که با کسی در مورد احساس خود صحبت کنی.