بیش فعالی و نقص توجه

برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

مرکز درمان بیش فعالی کودکان، متخصص درمان بیش قعالی کودک

تست شناختی چیست؟
یک تست شناختی مشکلات عملکرد ذهنی شما (چگونه مغز شما افکار را پردازش می کند) را بررسی می کند. این آزمون شامل پاسخ دادن به سوالات ساده و انجام تست های ساده است.

به این آزمون تست غربالگری شناختی یا ارزیابی شناختی نیز می گویند.

شناخت چیست؟
شناخت توانایی مغز شما برای پردازش تمام اطلاعاتی است که از حواس شما می گیرد. مغز شما مرکز پردازش فکر بدن شماست.

شناخت شامل فعالیت های فکری است، از جمله:

فكر كردن.
یادگیری.
درک و استفاده از زبان.
به یاد آوردن.
توجه کنید.
استدلال.
تصمیم گیری.
اعمال قضاوت
چرا ممکن است به تست شناختی نیاز داشته باشم؟
تست‌های شناختی معمولاً در صورت مشکوک بودن به زوال ذهنی یا اختلال انجام می‌شوند. ممکن است خودتان متوجه چنین کاهشی شده باشید یا یکی از دوستان نزدیک یا یکی از اعضای خانواده متوجه شده باشد.

تست های غربالگری شناختی چه چیزی را نشان می دهند؟
تست های غربالگری شناختی تست های ساده، سریع و اساسی هستند. آنها کمک می کنند تا مشخص شود آیا در برخی از جنبه های شناخت شما مشکلی وجود دارد یا خیر.

تست های غربالگری شناختی هیچ اطلاعاتی در مورد موارد زیر نشان نمی دهند:

چرا ممکن است اختلال شناختی وجود داشته باشد.
محل اختلال شناختی در مغز شما.
وضعیتی که ممکن است باعث اختلال شناختی شود.
شدت اختلال شناختی.
بر اساس نمره خود، ممکن است نیاز به آزمایش عمیق تری داشته باشید. در این صورت، ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما یک ارزیابی عصب روانشناختی را تجویز می کند.

نمرات ضعیف و خوب در آزمون شناختی به چه معناست؟
نمرات ضعیف (پایین) اطلاعات بیشتری نسبت به نمرات خوب (بالا) ارائه می دهد. نمره بسیار پایین معمولاً به این معنی است که برخی از اختلالات مغزی وجود دارد. اما نمره خوب لزوماً به این معنی نیست که هیچ اختلال مغزی وجود ندارد. هنوز ممکن است مشکلاتی در عملکرد مغز وجود داشته باشد.

آیا از تست های شناختی برای تشخیص زوال عقل استفاده می شود؟
تست های غربالگری شناختی به طور خاص برای تشخیص زوال عقل استفاده نمی شوند. اگر ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی شما فکر می‌کند که به آزمایش‌های بیشتر یا سایر آزمایش‌های تصویربرداری نیاز دارید، این آزمایش‌ها را سفارش می‌دهند یا شما را به متخصص مغز و اعصاب ارجاع می‌دهند.

چه نوع سوالات و تکالیفی در آزمون های شناختی پرسیده می شود؟
تست های غربالگری شناختی عملکردهای مختلف مغز را بررسی می کنند. تست های غربالگری زیادی وجود دارد. هر آزمون یک یا چند مورد از موارد زیر را بررسی می کند:

آگاهی از زمان، مکان و شخص: از شما تاریخ فعلی، مکان و نام شما پرسیده می شود.
توجه و یادگیری کوتاه مدت: از شما خواسته می شود فهرست کوتاهی از موارد را به خاطر بیاورید.
تمرکز: از شما خواسته می شود که کلمات پنج حرفی را به جلو و سپس به عقب بنویسید.
یادآوری کوتاه مدت: از شما خواسته می شود اشیایی را که به شما نشان داده شده است یا صداهایی که چند دقیقه پیش شنیده اید را به خاطر بیاورید.
حافظه کوتاه مدت: از شما خواسته می شود رویدادی را که در یکی دو روز گذشته رخ داده است، توصیف کنید.
حافظه بلند مدت: از شما خواسته می شود رویدادی را از گذشته دور توصیف کنید.
تفکر انتزاعی: از شما خواسته می شود که رابطه بین چندین شی (مانند گربه، اسب، سگ [همه حیوانات هستند]) را نام ببرید، معنی یک ضرب المثل یا ضرب المثل رایج را توضیح دهید (مانند “عمل ها بلندتر از کلمات صحبت می کنند”) یا یک قیاس را تمام کنید (مانند “دستکش به دست است همانطور که [خالی] به پا است”).
توانایی استفاده از زبان: از شما خواسته می شود که اشیا را نام ببرید و عبارات را بخوانید، بنویسید و تکرار کنید.
درک زبان: از شما خواسته می شود که یک کار ساده را انجام دهید که شامل قسمتی از بدن و درک راست و چپ است (مانند دست راست خود را روی زانوی چپ خود قرار دهید).
توانایی درک رابطه بین اشیا یا افراد: از شما خواسته می شود ساعتی را با عقربه هایش که به زمان خاصی اشاره می کند بکشید یا خانه ای را ترسیم کنید.
یک عمل خاص را انجام دهید: از شما خواسته می شود که نحوه مسواک زدن دندان های خود را نشان دهید.
انجام توابع ریاضی: از شما خواسته می شود که یک عدد معین را از یک عدد بالا کم کنید و به کم کردن همان عدد معین از آن پاسخ ادامه دهید.
قضاوت را ارزیابی کنید: به موقعیتی گوش می دهید و از شما می پرسند که چه کاری انجام می دهید. به عنوان مثال، “اگر فردی را دیدید که مجروح شده است، چه می کنید؟”
رایج ترین تست های غربالگری شناختی کدامند؟
ارزیابی شناختی مونترال (MoCA): این آزمون شامل به خاطر سپردن لیست کوتاهی از کلمات، نامگذاری اشیاء نشان داده شده در تصاویر، کپی کردن اشکال و انجام کارهای دیگر است. این تست حدود 15 دقیقه طول می کشد.
آزمون Mini-Mental State Exam (MMSE): این آزمون شامل شمارش معکوس، شناسایی اشیاء در اتاق، بیان تاریخ و سایر حقایق رایج و شناخته شده است. این آزمایش حدود 10 دقیقه طول می کشد.
Mini-Cog: این تست شامل به خاطر سپردن و یادآوری یک لیست سه کلمه ای از کلمات نامرتبط و رسم یک ساعت دایره ای – اضافه کردن تمام نقاط زمانی، سپس کشیدن عقربه ها برای نشان دادن یک زمان خاص است. این آزمون کوتاه ترین (زیر سه دقیقه) و ساده ترین برای تکمیل است.
بسیاری از آزمایشات غربالگری دیگر نیز وجود دارد. سایر موارد عبارتند از: صفحه نمایش اختلال حافظه (MIS)/MIS از طریق تلفن (MIS-T)، پرسشنامه وضعیت ذهنی (MSQ)، مصاحبه با اطلاع رسانی 8 ماده ای (AD8)، پرسشنامه فعالیت های عملکردی (FAQ)، صفحه نمایش 7 دقیقه ای (7MS)، آزمون مختصر ذهنی (AMT)، آزمون وضعیت روانی دانشگاه سنت لوئیس (SLUMS)، ابزار تلفنی برای وضعیت شناختی (TICS) و پرسشنامه اطلاعاتی در مورد کاهش شناختی

 

ine در سالمندان (IQCODE).

چگونه برای آزمون غربالگری شناختی آماده شوم؟
شما نیازی به آماده شدن برای تست غربالگری شناختی ندارید. هیچ اسکن یا آزمایش فیزیکی وجود ندارد. خطرات فیزیکی نیز وجود ندارد. شما نمی توانید برای این تست های سریع و اولیه مطالعه کنید.

کجا باید این تست را انجام دهم؟
شما این آزمایش ها را در یک محیط مراقبت های بهداشتی انجام خواهید داد. آنها معمولاً توسط یک پزشک یا پرستار که ممکن است آموزش رسمی در مورد سلامت مغز داشته باشد یا نداشته باشد، داده می شود. بر اساس نتایج این آزمایش‌های سریع و ساده، ممکن است به آزمایش‌های عمیق‌تری با یک متخصص آموزش دیده در زمینه سلامت مغز نیاز داشته باشید.

چگونه از یک تست غربالگری شناختی در کنار یک چکاپ منظم سلامت استفاده می شود؟
ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما معمولاً قبل از سفارش آزمایش غربالگری شناختی در مورد سابقه پزشکی و دارویی شما می پرسد. آنها کار آزمایشگاهی و سایر آزمایش‌ها یا اسکن‌ها را برای رد سایر علل زوال ذهنی سفارش می‌دهند.

برخی از شرایط قابل درمان یا برگشت‌پذیر که بر عملکرد ذهنی تأثیر می‌گذارند عبارتند از:

کم کاری غده تیروئید (کم کاری تیروئید).
برخی از اختلالات خواب، از جمله بی خوابی، آپنه خواب و کمبود خواب.
خون در زیر لایه بیرونی غشایی که مغز شما را می پوشاند (هماتوم ساب دورال).
عوارض جانبی داروها (مانند آنتی کولینرژیک ها [برای آسم، اختلالات گوارشی، بی خوابی]، داروهای ضد افسردگی، آنتی هیستامین ها [برای سرماخوردگی خواب و آلرژی].
مایع اضافی در اطراف مغز شما (هیدروسفالی با فشار طبیعی).
افسردگی.
کمبود ویتامین B12 یا اسید فولیک.
علل احتمالی تا حدی قابل برگشت از دست دادن حافظه و اختلال شناختی عبارتند از:

سکته.
هذیان.
تشنج های طولانی مدت و طولانی مدت.
اسکلروز چندگانه.
آسیب مکرر سر مانند ضربه مغزی.
عفونت مغزی، تومورهای مغزی.
برخی داروها، از جمله مصرف طولانی مدت الکل.
علل شایع و غیر قابل برگشت از دست دادن حافظه و تغییرات عملکرد مغز عبارتند از:

تغییرات مرتبط با سن در حافظه
اختلال شناختی خفیف.
زوال عقل یا بیماری آلزایمر.
سوالات متداول اضافی
آیا می توانم خودم توانایی شناختی خود را آزمایش کنم؟
برخی از تست های ارزیابی شناختی وجود دارد که شما یا یکی از نزدیکان خود می توانید آنها را انجام دهید. یکی از این آزمون‌ها، آزمون خودآزمایی اعصاب شناختی (SAGE) است. می توانید آن را در اینترنت پیدا کنید. مانند سایر آزمون‌های شناختی، جهت‌گیری پایه (تاریخ، ماه، سال)، زبان، استدلال، محاسبات، جهت‌گیری فضایی (طراحی ساعت)، حل مسئله و حافظه را ارزیابی می‌کند.

به یاد داشته باشید، هیچ تست شناختی نمی تواند بیماری آلزایمر، زوال عقل یا هر بیماری خاص دیگری را تشخیص دهد. با این حال، آزمایش‌ها می‌توانند یک ابزار غربالگری مفید برای اختلالات شناختی خفیف باشند.

اگر فکر می کنید شما یا یکی از عزیزانتان در حافظه، زبان، حل مسئله و تفکر مشکل دارید، انجام یک تست شناختی در خانه اولین قدم معقول است.

پس از اتمام آزمایش، یک قرار ملاقات با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود بگذارید. ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما می تواند:

نمره آزمون.
در مورد یافته ها بحث کنید.
یک معاینه فیزیکی انجام دهید.
سابقه پزشکی و دارویی خود را مرور کنید.
برای رد شرایطی که بر حافظه یا تفکر تأثیر می گذارد، آزمایش های دیگری را سفارش دهید.
اختلال شناختی خفیف چیست؟
اختلال شناختی به این معنی است که شما با شناخت (پردازش افکار) مشکل دارید. اختلال شناختی خفیف به این معنی است که شما با عملکرد ذهنی مشکل دارید اما آنقدر شدید نیست که بر عملکرد روزانه شما تأثیر بگذارد.

علائم اختلال شناختی خفیف عبارتند از:

سوالات تکراری
مشکل در آوردن کلمات مورد نظر.
جاگذاری مکرر اقلام.
فراموش کردن قرارها یا رویدادهای برنامه ریزی شده
از دست دادن تمرکز
مشکل در درک اطلاعات نوشتاری یا شفاهی.
ارزیابی عصب روانشناختی چیست؟
ارزیابی عصب روانشناختی یک آزمون عمیق است که توسط یک متخصص آموزش دیده (عصب روانشناس) انجام می شود. عصب روانشناسی تعیین می کند که مغز شما چقدر خوب کار می کند. این روش تست استاندارد طلایی است. این یک تست بسیار کامل تر از یک تست شناختی است. یک تا هشت ساعت طول می کشد تا تکمیل شود، اگرچه دو تا چهار ساعت معمول است.

عملکردهای ذهنی آزمایش شده عبارتند از:

عقل کلی.
خواندن / درک مطلب.
استفاده از زبان و درک آنچه دیگران می گویند.
توجه / تمرکز
سرعت پردازش.
یادگیری و حافظه.
استدلال.
کارکردهای اجرایی، که مهارت‌های سطح بالاتری هستند که برای سازماندهی و برنامه‌ریزی، مدیریت زمان، حل مسئله، انجام چند کار، قضاوت کردن و حفظ کنترل خود از آنها استفاده می‌کنید.
مهارت های دیداری و فضایی
سرعت و مهارت موتور.
خلق و خو و شخصیت.
نتایج آزمون شما با سایر نتایج آزمون افراد هم سن، جنس و سال‌های تحصیل مقایسه می‌شود. ادغام نتایج به شناسایی الگوها کمک می کند. الگوها نشان می دهند که کدام قسمت از مغز شما به خوبی کار نمی کند. نتایج آزمایش همچنین به ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی شما کمک می‌کند تا تشخیص دهد و در مورد آنچه که می‌توانید برای بهبود شناخت و کیفیت زندگی خود انجام دهید، بحث کند.

یادداشتی از کلینیک کلیولند

انجام یک تست شناختی و یادگیری نتایج می تواند استرس زا باشد، به خصوص اگر نمره شما ضعیف باشد. با این حال، دانستن امتیاز شما تنها شروع فرآیند است. برای یادگیری بیشتر به تست بیشتری نیاز دارید. بسیاری از علل قابل درمان و برگشت پذیر اختلال شناختی وجود دارد. اگر تست های بیشتری نشان می دهد si

 

اختلالات شناختی خفیف یا زوال عقل زودرس، درمان را می توان آغاز کرد. همچنین به شما و خانواده‌تان زمان می‌دهد تا بفهمید در سال‌های آینده چه انتظاری دارید و برای نیازهای آینده آماده شوید. تیم مراقبت های بهداشتی شما اینجاست تا کمک کند – برای ارائه پشتیبانی و اطلاعات، تنظیم درمان یا کشف گزینه های جدید موجود از طریق آزمایشات بالینی.