بیش فعالی و نقص توجه

برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

مرکز درمان بیش فعالی کودکان، متخصص درمان بیش قعالی کودک

اختلال عملکرد جنسی می تواند هر مشکلی باشد که مانع از رضایت فرد یا زوج از فعالیت جنسی شود. حدود 43 درصد از زنان و 31 درصد از مردان درجاتی از اختلال عملکرد جنسی را گزارش می کنند.

 

فهرست

بررسی اجمالی

علائم و علل

تشخیص و آزمایشات

مدیریت و درمان

چشم انداز / پیش آگهی

فهرست

بررسی اجمالی

علائم و علل

تشخیص و آزمایشات

مدیریت و درمان

چشم انداز / پیش آگهی

بررسی اجمالی

اختلال عملکرد جنسی چیست؟

اختلال عملکرد جنسی مشکلی است که می تواند در هر مرحله از چرخه پاسخ جنسی رخ دهد. از احساس رضایت از فعالیت جنسی جلوگیری می کند.

 

چرخه پاسخ جنسی به طور سنتی شامل هیجان، فلات، ارگاسم و وضوح است. میل و برانگیختگی هر دو بخشی از مرحله هیجانی پاسخ جنسی هستند. این مهم است که بدانید زنان همیشه این مراحل را به ترتیب طی نمی کنند.

 

در حالی که تحقیقات نشان می دهد که اختلال عملکرد جنسی رایج است، بسیاری از مردم دوست ندارند در مورد آن صحبت کنند. از آنجایی که گزینه های درمانی در دسترس هستند، باید نگرانی های خود را با شریک زندگی و ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود در میان بگذارید.

 

انواع اختلالات جنسی چیست؟

اختلال عملکرد جنسی به طور کلی به چهار دسته طبقه بندی می شود:

 

اختلالات میل: فقدان میل جنسی یا علاقه به رابطه جنسی.

اختلالات برانگیختگی: ناتوانی در برانگیختگی فیزیکی یا هیجان زده در حین فعالیت جنسی.

اختلالات ارگاسم: تأخیر یا عدم ارگاسم (اوج اوج).

اختلالات درد: درد هنگام مقاربت.

چه کسانی تحت تاثیر اختلالات جنسی هستند؟

اختلال عملکرد جنسی می تواند هر سنی را تحت تاثیر قرار دهد، اگرچه در افراد بالای 40 سال شایع تر است زیرا اغلب با کاهش سلامت مرتبط با افزایش سن مرتبط است.

 

علائم و علل

علائم اختلال عملکرد جنسی چیست؟

در افرادی که در بدو تولد مرد هستند:

 

ناتوانی در دستیابی یا حفظ نعوظ (آلت تناسلی سفت) مناسب برای مقاربت (اختلال نعوظ).

عدم وجود یا تاخیر در انزال علیرغم تحریک جنسی کافی (تأخیر در انزال).

ناتوانی در کنترل زمان انزال (انزال زودرس یا زودرس).

در افرادی که در بدو تولد زن تعیین شده اند:

 

ناتوانی در رسیدن به ارگاسم.

روانکاری ناکافی واژن قبل و در حین مقاربت.

ناتوانی در شل کردن ماهیچه های واژن به اندازه کافی برای مقاربت.

در همه:

 

عدم علاقه یا تمایل به رابطه جنسی.

ناتوانی در برانگیختگی

درد با مقاربت.

چه چیزی باعث اختلال در عملکرد جنسی می شود؟

علل فیزیکی: بسیاری از شرایط فیزیکی و/یا پزشکی می توانند باعث ایجاد مشکلاتی در عملکرد جنسی شوند. این شرایط شامل دیابت، بیماری قلبی و عروقی (رگ های خونی)، اختلالات عصبی، عدم تعادل هورمونی، بیماری های مزمن مانند نارسایی کلیه یا کبد و اختلال مصرف الکل و اختلال مصرف مواد است. علاوه بر این، عوارض جانبی برخی داروها، از جمله برخی داروهای ضد افسردگی، می تواند بر عملکرد جنسی تأثیر بگذارد.

 

علل روانشناختی: اینها شامل استرس و اضطراب ناشی از کار، نگرانی در مورد عملکرد جنسی، مشکلات زناشویی یا روابط، افسردگی، احساس گناه، نگرانی در مورد تصویر بدن و تأثیرات آسیب جنسی گذشته است.

 

چه داروهایی می تواند باعث اختلال در عملکرد جنسی شود؟

برخی از داروهای تجویزی و حتی داروهای بدون نسخه می توانند بر عملکرد جنسی تأثیر بگذارند. برخی از داروها می توانند بر میل جنسی (میل) و برخی دیگر می توانند بر توانایی برانگیختگی یا رسیدن به ارگاسم تأثیر بگذارند. خطر عوارض جانبی جنسی زمانی که فردی چندین دارو مصرف می کند افزایش می یابد.

 

عوارض جانبی جنسی با داروهای زیر گزارش شده است:

داروهای بدون نسخه

برخی از آنتی هیستامین ها و ضد احتقان های بدون نسخه می توانند باعث اختلال نعوظ یا مشکلات انزال شوند.

 

داروهای ضد افسردگی

داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای، از جمله آمی تریپتیلین (Elavil)، دوکسپین (Sinequan)، ایمی پرامین (Tofranil) و نورتریپتیلین (Aventyl، Pamelor)

مهارکننده های مونوآمین اکسیداز (MAOIs)، از جمله فنلزین (ناردیل) و ترانیل سیپرومین (پارنات)

داروهای ضد روان پریشی، از جمله تیوریدازین (Mellaril)، تیوتیکسن (Navane) و هالوپریدول (Haldol)

داروهای ضد شیدایی مانند کربنات لیتیوم (Eskalith، Lithobid)

مهارکننده های انتخابی بازجذب سروتونین (SSRIs) مانند فلوکستین (پروزاک)، سرترالین (زولوفت) و پاروکستین (پاکسیل).

داروهای زیر ممکن است باعث اختلال نعوظ شوند:

 

داروهای ضد فشار خون (برای درمان فشار خون بالا استفاده می شود)

دیورتیک ها، از جمله اسپیرونولاکتون (آلداکتون) و تیازیدها (دیوریل، ناتورتین و دیگران)

عوامل مرکزی، از جمله متیل دوپا (آلدومت) و رزرپین (سرپاسیل، رائودیکسین)

مسدود کننده های آدرنرژیک، از جمله پرازوسین (مینی پرس) و ترازوسین (هیترین)

مسدودکننده های ب-آدرنرژیک (بتا)، از جمله پروپرانولول (ایندرال) و متوپرولول (لوپرسور)

داروهای زیر ممکن است میل جنسی را کاهش دهند:

 

هورمون ها

لوپرولید (لوپرون)

گوسرلین (زولادکس)

تشخیص و آزمایشات

اختلال عملکرد جنسی چگونه تشخیص داده می شود؟

در بیشتر موارد، متوجه می شوید که چیزی در لذت شما (یا لذت شریک زندگی) از یک رابطه جنسی تداخل دارد. ارائه دهنده شما معمولاً با یک تاریخچه کامل علائم و فیزیک شروع می کند

ل آنها ممکن است آزمایش‌های تشخیصی را برای رد کردن مشکلات پزشکی که ممکن است منجر به اختلال عملکرد شوند، درخواست کنند. به طور معمول آزمایش های آزمایشگاهی نقش بسیار محدودی در تشخیص اختلال عملکرد جنسی ایفا می کند.

ارزیابی نگرش ها در مورد رابطه جنسی، و همچنین سایر عوامل احتمالی کمک کننده – ترس، اضطراب، تروما/سوءاستفاده جنسی گذشته، نگرانی های مربوط به رابطه، داروها، مصرف الکل یا مواد مخدر و غیره – به پزشک کمک می کند تا علت اصلی مشکل را درک کند و توصیه کند. درمان مناسب

مدیریت و درمان
اختلال عملکرد جنسی چگونه درمان می شود؟
بیشتر انواع اختلالات جنسی را می توان با درمان مشکلات جسمی یا روانی زمینه ای برطرف کرد. سایر استراتژی های درمانی عبارتند از:

دارو: هنگامی که یک دارو دلیل اختلال عملکرد باشد، تغییر در دارو ممکن است کمک کند. مردان و زنانی که دچار کمبود هورمون هستند ممکن است از تزریقات هورمونی، قرص ها یا کرم ها سود ببرند. برای مردان، داروهایی از جمله سیلدنافیل (Viagra®)، تادالافیل (Cialis®)، واردنافیل (Levitra®، Staxyn®) و آوانافیل (Stendra®) ممکن است با افزایش جریان خون در آلت تناسلی به بهبود عملکرد جنسی کمک کنند. برای زنان می توان از گزینه های هورمونی مانند استروژن و تستوسترون استفاده کرد (اگرچه این داروها برای این منظور تایید نشده اند). در زنان پیش از یائسگی، دو دارو وجود دارد که توسط FDA برای درمان کم میل تایید شده است، از جمله فلیبانسرین (Addyi®) و برملانوتید (Vyleesi®).

کمک های مکانیکی: وسایل کمکی مانند دستگاه های خلاء و کاشت آلت تناسلی ممکن است به مردان مبتلا به اختلال نعوظ (ناتوانی در دستیابی یا حفظ نعوظ) کمک کند. دستگاه جاروبرقی (EROS-CTD™) نیز برای استفاده در زنان تأیید شده است، اما ممکن است گران باشد. گشادکننده ها ممکن است به زنانی که دچار تنگی واژن می شوند کمک کند. وسایلی مانند ویبراتورها می توانند برای کمک به بهبود لذت جنسی و اوج گرفتن مفید باشند.

سکس درمانی: درمانگرهای جنسی می توانند افرادی را که مشکلات جنسی را تجربه می کنند و پزشک اصلی آنها نمی تواند به آنها رسیدگی کند. درمانگران اغلب مشاوران زناشویی خوبی نیز هستند. برای زوجی که می خواهند از رابطه جنسی خود لذت ببرند، کار کردن با یک متخصص آموزش دیده ارزش زمان و تلاش را دارد.

درمان‌های رفتاری: این درمان‌ها شامل تکنیک‌های مختلف، از جمله بینش در مورد رفتارهای مضر در رابطه، یا تکنیک‌هایی مانند خود تحریکی برای درمان مشکلات برانگیختگی و/یا ارگاسم است.

روان درمانی: درمان با یک مشاور آموزش دیده می تواند به شما کمک کند آسیب های جنسی از گذشته، احساس اضطراب، ترس، گناه و تصویر ضعیف بدن را برطرف کنید. همه این عوامل ممکن است بر عملکرد جنسی تأثیر بگذارد.

آموزش و ارتباطات: آموزش در مورد رابطه جنسی و رفتارها و پاسخ های جنسی ممکن است به شما کمک کند بر اضطراب های مربوط به عملکرد جنسی غلبه کنید. گفتگوی باز با شریک زندگی خود در مورد نیازها و نگرانی های شما نیز به غلبه بر بسیاری از موانع برای زندگی جنسی سالم کمک می کند.

چشم انداز / پیش آگهی
آیا اختلال عملکرد جنسی قابل درمان است؟
موفقیت درمان اختلال عملکرد جنسی به علت اصلی مشکل بستگی دارد. چشم انداز برای اختلال عملکردی که مربوط به شرایطی است که قابل درمان یا معکوس است، خوب است.

یادداشتی از کلینیک کلیولند

لطفاً بدانید که اختلال عملکرد خفیف مرتبط با استرس، ترس یا اضطراب اغلب با مشاوره، آموزش و بهبود ارتباطات بین شرکا قابل درمان است. برای بهبود سلامت جنسی خود، مهم است که انگیزه داشته باشید و نقش فعالی در مراقبت های بهداشتی خود با همکاری ارائه دهنده پزشکی خود داشته باشید.