بیش فعالی و نقص توجه

برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

مرکز درمان بیش فعالی کودکان، متخصص درمان بیش قعالی کودک

چگونه خلاقیت را تقویت کنیم
به دنبال این هستید که چگونه مهارت های خلاقیت خود را تقویت کنید؟ کشف کنید که چگونه بر موانع خلاقانه غلبه کنید، ایده های جدید را کشف کنید و قدرت تخیل خود را باز کنید تا مهارت های خود را به سطح بعدی ببرید.

زن مهارت های خلاقیت خود را بهبود می بخشد
خلاقیت می‌تواند به ایجاد موفقیت و رضایت در تمام جنبه‌های زندگی، از زمان استراحت تا حرفه‌تان کمک کند. اما چگونه می توانید آب خلاق خود را به جریان بیاندازید؟ و چرا توسعه مهارت های تفکر خلاق بسیار مهم است؟

در این مقاله نگاه دقیق‌تری به خلاقیت و تفکر خلاق، چه در محیط کار و چه در خارج از آن خواهیم داشت. برای راهنمایی های آسان در مورد اینکه چگونه خلاقیت بیشتری را به زندگی خود بیاورید، بخوانید و یاد بگیرید که چرا این کار برای حرفه شما و فراتر از آن اینقدر ارزشمند است.

خلاقیت چیست؟
خلاقیت یک مفهوم انتزاعی است – تعاریف زیادی وجود دارد، و احتمالاً بسته به اینکه از چه کسی سؤال می‌کنید یا کجا نگاه می‌کنید، پاسخ متفاوتی دریافت خواهید کرد. به عنوان نقطه شروع، نگاه کردن به ریشه کلمه، که البته ایجاد است، کمک می کند.

خلاقیت زمانی اتفاق می‌افتد که تخیل شما – ایده‌هایی که در اطراف مغز شما وزوز می‌کنند – به نوعی شکل ملموسی که در جهان وجود دارد تبدیل می‌شود. به زبان ساده، زمانی که شروع به خلق کردن می کنید این اتفاق می افتد!

وقتی در حال ایجاد یا خلاقیت هستید، چیز جدیدی را معرفی می کنید که قبل از شروع شما وجود نداشته است. این می تواند به انواع مختلفی از اشکال ملموس مانند کاردستی، نقاشی یا نوشتن تا فعالیت های لحظه ای مانند رقصیدن، آشپزی یا زمزمه کردن یک آهنگ ظاهر شود.

در اوقات فراغت، خلاقیت ممکن است به صورت مجموعه‌ای از تصاویر در تلفن شما، آهنگی که می‌خوانید یا شعری که در یک دفترچه پنهان شده است نشان داده شود. در محل کار، خلاقیت می تواند به عنوان ایده ای که بیان می کنید، راه حلی که پیشنهاد می کنید یا فرصتی که شناسایی می کنید شکل بگیرد.

مطالعات زیادی در مورد علم پشت خلاقیت و آنچه در مغز ما اتفاق می‌افتد در زمان خلاقیت وجود دارد – در دوره آموزشی باز کردن قفل مغز خلاق دانشگاه CQ استرالیا درباره عصب‌شناسی خلاقیت بیشتر بدانید.


راهنمای مبتدی برای تفکر انتقادی و خلاق – جلد imageNew Scientist
دانشمند جدید
راهنمای مبتدی برای تفکر انتقادی و خلاق
3 هفته

تجارت و مدیریت، روانشناسی و سلامت روان
چگونه همدلی خلاقانه خود را تقویت کنیم – جلد imageD&AD
D&AD
چگونه همدلی خلاقانه خود را تقویت کنیم
3 هفته

هنر و رسانه خلاق، تجارت و مدیریت
تفکر خلاق چیست؟
تفکر خلاق به معنای ارائه یک چیز جدید است. هدف نهایی رسیدن به یک طرح یا راه حلی است که واضح نیست – و سپس، شاید، حتی فراتر از آن به پیشروی ادامه دهید!

تفکر خلاق به شما نیاز دارد که ایده ها را بررسی، اصلاح و آزمایش کنید. این کاری است که شما هر روز انجام می دهید، شاید بدون اینکه متوجه شوید. این می تواند به سادگی جایگزین کردن یک ماده در هنگام پخت و پز یا چیدمان مجدد مبلمان اتاق شما باشد!

بخش “خلاق” همه چیز در مورد ایجاد ایده های منحصر به فرد، راه حل های اصلی، یا حل یک مشکل به روشی تازه است. بخش “تفکر” شامل گرفتن این ایده ها یا راه حل ها و فکر کردن به آنها، در نظر گرفتن نحوه عملکرد آنها از زوایای مختلف و دیدگاه های مختلف است.

3 راه آسان برای افزایش خلاقیت
صحبت در مورد خلاقیت و تفکر خلاق یک چیز است – اما واقعاً چگونه می‌توانید مغز خلاق خود را وادار به ایجاد ایده‌ها کنید؟

خلاقیت یک علم دقیق نیست – تاکتیک های مختلف برای افراد مختلف کار می کنند. در اینجا، ما 3 کار آسان را فهرست کرده ایم که می توانید انجام دهید تا خلاقیت درونی خود را بیدار کنید.

1. به خود زمان اختصاص دهید
درست مانند ورزش یا تغذیه سالم، خلاقیت می تواند چیزی باشد که به عنوان یک آیین در روال خود بگنجانید. هر روز یا هفته زمانی را به فعالیت خلاقانه ای اختصاص دهید که از آن لذت می برید – این می تواند صحبت کردن به یک زبان جدید، تمرین یک کاردستی یا نواختن یک ساز باشد.

دادن فرصتی به مغزتان برای سرگرم شدن و کاوش در یک فضای خلاقانه به تقویت آن در زمانی که نیاز به خلاقیت در سایر زمینه های زندگی دارید کمک می کند.

2. چیز جدیدی را امتحان کنید
برای رسیدن به ایده های تازه، باید خود را در معرض موقعیت های تازه قرار دهیم. یک مطالعه در سال 2018 در مجله روانشناسی متقابل فرهنگی نشان داد که تنوع بخشیدن به تجربیات ما می تواند خلاقیت را بهبود بخشد. این می تواند به سادگی انتخاب مسیری متفاوت در رفت و آمد به خانه یا خواندن کتابی درباره موضوعی باشد که با آن آشنایی ندارید. خارج شدن از مسیر معمول خود خارج از روال شما می تواند از خلاقیت حمایت کند.

3. کمی ورزش کنید
ثابت شده است که حرکت بدن شما باعث تحریک ذهن شما می شود، همانطور که در مطالعه Frontiers in Human Neuroscience مشخص شده است. یک پیاده روی ساده در اطراف بلوک یا دوچرخه سواری در امتداد مسیر می تواند ایده ها را باز کند و الهام بخش تفکر خلاق باشد.

گذراندن یک دوره آموزشی در یک موضوع خلاقانه که مورد علاقه شماست، راهی عالی برای ایجاد تمرین خلاقانه در زندگی روزمره شماست. اگر عاشق موسیقی هستید، به یادگیری یک ساز فکر کنید. اگر از خواندن لذت می برید، به دنبال یک کلاس نویسندگی باشید، مانند The Open University’s Start Writing Fiction.

همه چیز در مورد یافتن چیزی است که شما را به چالش می کشد و الهام می بخشد، اما در عین حال از آن لذت می برید (یعنی شما

 

به احتمال زیاد به آن پایبند هستید).


تفکر خلاق و محل کار
تفکر خلاق در هر محیط کاری نقش اساسی دارد. شرکت ها به افرادی نیاز دارند که بتوانند ایده های اصلی را توسعه دهند، آزمایش کنند و اجرا کنند، از حل مشکلات اجتناب ناپذیری که در هر هفته کاری خاص رخ می دهد تا ایده های اصلی که به دستیابی به مشتریان جدید کمک می کند یا از رقبا متمایز می شود.

شواهد زیادی وجود دارد که نشان می‌دهد شرکت‌ها برای خلاقیت ارزش قائل هستند – یک مطالعه مک کینزی نشان داد که بین خلاقیت و عملکرد مالی همبستگی قوی وجود دارد. بر اساس مطالعه 2022 Lytho، 89٪ از کارگران می گویند که کار خلاق برای دستیابی به اهداف تجاری مهم است.

این موضوع در State of Create، مطالعه ای که توسط Adobe انجام شده است، منعکس شده است که به چگونگی تأثیر خلاقیت بر افراد در محل کار می پردازد – 86٪ از پاسخ دهندگان گفتند که معتقدند خلاق بودن شما را رهبر بهتری می کند.

ادوبی گزارش می‌دهد افرادی که در نقش‌هایی کار می‌کنند که می‌توانند خلاق باشند، گزارش می‌دهند که ارزش خود قوی‌تری دارند و در مجموع احتمال بیشتری دارد که خود را «نوآور، مطمئن، حل‌کننده مشکل و شاد» توصیف کنند.

علاوه بر بهبود رضایت شغلی کلی کارکنان، مطالعه ادوبی نشان داد که افرادی که در نقش‌های خلاقانه فعالیت می‌کنند، ۱۷ درصد درآمد خانوار بالاتری نسبت به میانگین کارگران دارند.

این در انواع نقش‌هایی که کسانی که به دنبال مشاغل خلاق هستند، منعکس می‌شود – طبق یک مطالعه در بریتانیا در سال 2022، 83٪ مشاغل خلاق به عنوان “شغل‌های سطح بالاتر، مشاغل حرفه‌ای یا مشاغل حرفه‌ای و فنی مرتبط” طبقه‌بندی می‌شوند. .

تفکر خلاق در کار چگونه است؟
مشاغل در بخش خلاق، مانند فیلم یا موسیقی، نیاز آشکاری به خلاقیت دارند. با این حال، راه‌های بی‌شماری وجود دارد که تفکر خلاق عملاً در هر محل کار تأثیر می‌گذارد. برخی از نمونه ها عبارتند از:

ایده های طوفان فکری – مانند یک محصول جدید یا تاکتیک فروش
ارزیابی و بهبود فرآیندها و سیستم ها – مانند مدیریت پروژه یا ارتباطات
پیشنهاد یک استراتژی برای بهبود یا تغییر چیزی – مانند یک فرصت بازاریابی جدید
توسعه راه های جدید برای ارائه اطلاعات – مانند آموزش به دانش آموزان یا ارائه پشتیبانی از مشتری.
تفکر خلاق می تواند به شما در دستیابی به موفقیت در زمینه های مختلف کمک کند. همچنین اگر علاقه مند به راه اندازی کسب و کار خود یا تبدیل شدن به یک فریلنسر خلاق هستید، این ابزار ارزشمندی است.

دوره آموزشی دانشگاه آزاد، کسب و کار خود را شروع کنید: خلاقیت، نوآوری و تحقیق، راهنمایی هایی را در مورد نحوه اعمال تفکر خلاق و نوآوری برای کمک به اهداف کارآفرینی ارائه می دهد.


با مردم برای حل مشکلات خلاق شوید – پوشش تصویر دانشگاه لیدز
دانشگاه لیدز
برای حل مشکلات با مردم خلاق باشید
2 هفته

فناوری اطلاعات و علوم کامپیوتر، هنرهای خلاقانه و رسانه
چگونه انعطاف پذیری خلاقانه خود را بسازید – جلد imageD&AD
D&AD
چگونه انعطاف پذیری خلاق خود را ایجاد کنید
3 هفته

هنر و رسانه خلاق
مهارت های ضروری برای تفکر خلاق
جنبه های زیادی در هر مرحله از تفکر خلاق نقش دارند. اغلب، با شناسایی یک مشکل یا فرصت شروع می شود و سپس با ایده هایی در مورد اینکه چه کاری باید انجام شود، شروع می شود. تفکر خلاق نیز هنگام طراحی یک برنامه یا استراتژی برای اجرای این ایده ها ضروری است.

در هر مرحله از این فرآیند، مهارت های کلیدی وجود دارد که می تواند به ایجاد تفکر خلاق کمک کند. در زیر چند نمونه را فهرست کرده ایم:

جمع آوری و تجزیه و تحلیل داده ها
پژوهش
تجزیه و تحلیل داده ها
پیش بینی و گزارش
ارائه و ارتباط
ایده و نوآوری
طوفان فکری
تفکر انتقادی
اختراع
استراتژی و اجرا
همکاری
برنامه ریزی
سازمان
آیا این با ایده هایی که قبلاً در مورد فعالیت های خلاقانه خود داشته اید همخوانی دارد؟ دوره آموزشی فرهنگ‌آفرینی دانشگاه کینگستون لندن: چگونه یک کسب‌وکار خلاق را شروع کنیم، یک نقطه شروع عالی برای یادگیری نحوه استفاده از ایده‌های خلاقانه و تبدیل آنها به یک کسب‌وکار پر رونق است.


چگونه همکاری خلاقانه خود را بهبود بخشیم – جلد imageD&AD
D&AD
چگونه همکاری خلاقانه خود را بهبود بخشیم
3 هفته

هنر و رسانه خلاق
باز کردن قفل مغز خلاق: توسعه و آموزش مهارت های تفکر خلاق – جلد imageCentral Queensland University
دانشگاه مرکزی کوئینزلند
باز کردن قفل مغز خلاق: توسعه و آموزش مهارت های تفکر خلاق
2 هفته

تدریس، روانشناسی و سلامت روان
4 راه برای بهبود مهارت های تفکر خلاق
همانطور که می توانید عادت هایی را برای پرورش خلاقیت در زندگی روزمره خود بگنجانید، راه های زیادی برای تحریک تفکر خلاق در محل کار وجود دارد.

علاوه بر کمک به بهبود عملکرد شما در محل کار و زندگی، توسعه تفکر خلاق به عنوان بخشی کلیدی از اخلاق کاری شما می‌تواند شما را به یک کاندیدای جذاب تبدیل کند: Bloomberg Businessweek گزارش می‌دهد که استخدام‌کنندگان می‌گویند حل خلاقانه مشکل دومین مهارت دشوار برای یافتن در میان است. متقاضیان

چه در حال تلاش برای حل مشکلی در بخش خود باشید و چه خود را به صورت فردی به چالش می‌کشید، ما 4 روش ساده را برای شروع تفکر خلاق در محل کار بیان کرده‌ایم.

1. طوفان فکری آسمان آبی
آسمان حد است! مشکلی را که می خواهید شناسایی کنید

برای حل یا هدفی که می خواهید به آن برسید و تمام ایده های بزرگ و کوچک خود را یادداشت کنید. اجازه ندهید منتقد درونی شما مانع ایجاد شود – به خودتان زمان مشخصی بدهید تا با تخیل خود بدوید.

تفکر خود را فراتر از منابعی که در حال حاضر در اختیار دارید گسترش دهید و از خود بپرسید اگر بودجه بیشتر، زمان بیشتر یا پلتفرم بزرگتری داشتید، چه کاری می توانستید انجام دهید.

2. درون جعبه فکر کنید
این به نوعی برعکس پیشنهاد قبلی است – اما با یک پیچش. به طوفان فکری خود مجموعه ای از محدودیت ها بدهید. این می تواند کاهش بودجه به نصف، کوتاه کردن جدول زمانی، یا کاهش استراتژی ارتباطی شما به تنها یک کانال باشد.

همانطور که گاهی اوقات تصمیم گرفتن برای شام راحت تر است، وقتی فقط چند ماده اصلی دارید، ممکن است متوجه شوید که وقتی مرزهایی را برای کار تعیین کرده اید، ایده پردازی آسان تر است.

3. دیدگاه خود را متنوع کنید
نوع خاصی از انرژی وجود دارد که وقتی تفکر خود را فراتر از مغز و تجربه خلاق خود گسترش دهید، می تواند ظهور کند. طوفان فکری در یک محیط گروهی به شما این امکان را می دهد که از چندین دیدگاه بهره ببرید، به خصوص زمانی که تنوع، برابری و شمول را در اولویت قرار داده اید.

مهم است که با یک طرز فکر رشد به این موقعیت ها نزدیک شوید – سؤال بپرسید، به دنبال بازخورد باشید و به فرصت هایی برای همکاری متمایل شوید. درباره نحوه ایجاد همدلی، همکاری و انعطاف پذیری در فرآیند خلاقیت خود بیشتر بیاموزید.

4. به دنبال اتصالات باشید
علاوه بر ایده‌های تازه، تفکر خلاق می‌تواند بسیار قدرتمند باشد، زمانی که فرصت‌های موجود را شناسایی کنید که احتمالاً مورد توجه قرار نگرفته‌اند. یک گام به عقب بردارید و خود را به چالش بکشید تا به دنبال ارتباط یا همپوشانی بین چیزهایی باشید که ممکن است غیرمرتبط به نظر برسند.

خواه مجموعه ای از مشکلات باشد که می خواهید حل کنید یا مجموعه ای از اهدافی که می خواهید به آنها برسید، ترسیم نقشه ذهنی و جستجوی راه هایی برای اتصال نقاط می تواند به شما کمک کند قفل ایده ها را باز کنید و چیزها را به گونه ای متفاوت ببینید. سبک.

هنگامی که چرخ ها را می چرخانید، داشتن یک استراتژی برای پردازش و اولویت بندی ایده هایی که به ذهنتان می رسد بسیار مهم است. اینجاست که تفکر انتقادی می‌تواند تکمیل کننده تفکر خلاق باشد – یاد بگیرید که چگونه این مهارت‌ها را با آموزش The New Scientist Academy و یک دوره راهنمای مبتدی برای تفکر انتقادی و خلاق به کار ببرید.

افکار نهایی
خلاقیت ابزاری است که می تواند شما را هم در زندگی و هم در محل کار توانمند کند. چه با مشکلی مواجه شده باشید که راه حل واضحی ندارد یا بخواهید خارج از چارچوب موجود خود گسترش پیدا کنید و به دنبال فرصت های جدید باشید، داشتن توانایی بهره گیری از تفکر خلاق شما را به سمت موفقیت سوق می دهد.

و بهترین بخش؟ شما ابزارهای مورد نیاز خود را درست در درون مغز خود دارید. اگر آماده الهام گرفتن هستید، دوره های بسیار متنوعی را در هنرهای خلاقانه و رسانه بررسی کنید.