بیش فعالی و نقص توجه

برای تغییر این متن بر روی دکمه ویرایش کلیک کنید. لورم ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ و با استفاده از طراحان گرافیک است.

مرکز درمان بیش فعالی کودکان، متخصص درمان بیش قعالی کودک

ارزیابی های روانشناختی چیست؟
ارزیابی‌های روان‌شناختی یا آزمون‌های روان‌شناختی، آزمون‌های شفاهی یا کتبی هستند که برای ارزیابی رفتار یک فرد تشکیل می‌شوند. بسیاری از انواع تست های روانشناسی به افراد کمک می کند تا پویایی های مختلف انسان را درک کنند. این به ما کمک می کند بفهمیم که چرا کسی در چیزی خوب است، در حالی که دیگری در دیگری خوب است. با این حال، انسان ها موجودات پیچیده ای هستند که نمی توان آنها را در شاخه های خاصی تعریف و طبقه بندی کرد. ماهیت ذهنی انسان ها و تفاوت های فردی اغلب باعث انتقاد در تست های روانشناختی شده است.

طبقه بندی انواع آزمون های روانشناسی به شرح زیر است:

با توجه به ماهیت آزمون‌های روان‌شناختی از نظر روش‌های استاندارد و غیر آزمونی آزمون
با توجه به عملکرد تست های روانشناختی مانند تست های هوش، تست های شخصیت، فهرست علاقه مندی ها، تست های استعداد و غیره.
چگونه در روانشناسی شغلی ایجاد کنیم؟
ویژگی های آزمون های روانشناسی
ویژگی های کلیدی آزمون های روانشناسی به شرح زیر است:

پایایی: ارزیابی/آزمون روانشناختی بدون توجه به زمان انجام شدن باید همان نتیجه را به همراه داشته باشد.
اعتبار: آزمون روانشناختی باید آنچه را که برای ارزیابی ایجاد شده است اندازه گیری کند.
عینیت: ارزیابی باید عاری از هرگونه سوگیری شخصی برای امتیازدهی، تفسیر امتیازدهی یا مدیریت باشد.
استانداردسازی: آزمون باید از نظر مکان، مواد و زمان ارزیابی و همچنین محیط آن استاندارد باشد.
انواع تست های روانشناسی
اکنون که منشا آنها را می دانید، بیایید بهترین و محبوب ترین تست های روانشناسی را بررسی کنیم.

انواع تست های روانشناسی
در اینجا نه نوع اصلی آزمون های روانشناسی آورده شده است:

تست های شخصیت
آزمون های پیشرفت
تست های نگرش
آزمون های استعداد
تست های هوش هیجانی
تست های هوش
تست های عصب روانشناسی
تست های تصویری
تست های مشاهده ای (مستقیم).
انواع تست هوش
آلفرد بینه، پیشگام آزمون‌های هوش، اولین کسی بود که تست هوش را برای ارزیابی دانش‌آموزان فرانسوی ساخت تا مشخص کند کدام دانش‌آموز به کمک ویژه نیاز دارد. او به زودی متوجه شد که چند دانش آموز می توانند سوالات بسیار پیشرفته تری را حل کنند که یک دانش آموز معمولی قادر به حل آن نیست. سپس متوجه شد که عوامل مختلفی در ارزیابی هوش افراد نقش دارند که این اصطلاح را چند بعدی می کند. سپس تست بینه سایمون را ساخت که مورد بازنگری قرار گرفت و با نام تست استنفورد-بینه که به آزمون استاندارد هوش در ایالات متحده تبدیل شد، به زودی تست های هوش بسیاری برای گروه های مختلف مردم شکل گرفت. روانشناسان شروع به مداخله در متغیرهای احتمالی و تست‌های روان‌شناسی مانند مقیاس‌های هوش وکسلر، ماتریس‌های پیشرونده ریون و غیره کردند.

در اینجا انواع اصلی تست هوش آورده شده است:

آزمون پیشرفت فردی وکسلر
تست های وودکاک-جانسون سوم ناتوانی های شناختی
مقیاس هوش بزرگسالان وکسلر
مقیاس هوش استانفورد-بینه
تست موفقیت فردی پیبادی
هوش غیرکلامی جهانی
مقیاس های توانایی افتراقی
تست های شخصیت
قبلاً از فرنولوژی (اندازه گیری برجستگی های روی جمجمه) برای ارزیابی شخصیت افراد استفاده می شد. تست شخصیت رفتارها، احساسات، ویژگی های رفتاری و محیطی، نگرش ها و حتی اختلالات بالینی ما را در افراد ارزیابی می کند. هر تست شخصیت برای اندازه گیری یک متغیر خاص یا مقایسه دو متغیر استفاده می شود. برای مثال، مشکلات عاطفی نوجوانان یا آسیب شناسی های روانی با استفاده از پرسشنامه شخصیت چند مرحله ای مینه سوتا (MMPI-A) غربالگری می شوند. بسته به نوع نمونه ای که می خواهید آزمایش کنید، نسخه های مختلفی از MMPI وجود دارد.

تست ادراک موضوعی
با حسن نیت: Pinterest
تست لکه جوهر رورشاخ
با حسن نیت: مجموعه ویدئو
یکی دیگر از انواع منحصربفرد آزمون شخصیت، ارزیابی فرافکنی است. ارزیابی‌های فرافکنی بسیار رایجی که استفاده می‌شود، آزمون نگرش موضوعی و آزمون لکه جوهر رورشاخ است. این آزمون‌های روان‌شناختی فرافکنی برای آزمایش واکنش فرد به محرک خاصی که با استفاده از تصاویر، احساسات پنهان مختلف، افکار یا باورهای زیربنایی را برمی‌انگیزد، تشکیل می‌شوند.

انواع تست های شخصیت در روانشناسی به شرح زیر است:

تست های عینی شخصیت: MMPI
تست های تصویری شخصیت: تست لکه جوهر رورشاخ، تست ادراک موضوعی
شاخه های روانشناسی
آزمون های استعداد
همانطور که در بالا ذکر شد، انسان ها توانایی ها و تخصص های خاصی دارند. فردی که ذهن خلاقی دارد، ممکن است لزوماً مغز محاسباتی نداشته باشد. چنین توانایی ها و علایق متفاوتی با استفاده از آزمون های استعداد آزمایش می شوند. از آن برای پیش بینی دامنه آینده یک فرد یا آزمایش اینکه آیا یک فرد دارای مجموعه مهارت خاصی است استفاده می شود. با این حال، دوباره از پیچیدگی های انسانی صحبت می کنیم، انسان ها در روش خود غیرقابل پیش بینی و غیرقابل پیش بینی هستند که همیشه جایی برای ابهام باقی می گذارد. آزمون های مختلف استعداد برای دانش آموزان و کارمندان داده می شود. بسیاری از آزمون های توانایی نیز تحت آزمون های استعداد قرار می گیرند. (به عنوان مثال: ارزیابی ادوارد که می خواهد افسر پلیس شود. برای چنین شغلی هوشیار، شجاعانه و ریسک پذیر، ادوارد باید مهارت ها و توانایی های خاصی داشته باشد.

 

برخی از اشکال رایج آزمون های استعداد مورد استفاده عبارتند از: آزمون پذیرش مدیریت فارغ التحصیل (GMAT)، آزمون سوابق فارغ التحصیلی (GRE)، و آزمون ارزیابی تحصیلی (SAT) و غیره.

تست های استعداد آنلاین که می توانید به صورت رایگان شرکت کنید

“هر گل با سرعت متفاوتی شکوفا می شود.” – سوزی قاسم

تست های سرعت و قدرت
نوع دیگری از تست روانشناسی در لیست ما تست سرعت و قدرت است. این آزمایشی است که در آن عملکرد اساساً بر اساس سرعت کار اندازه گیری می شود. به عنوان مثال می توان آزمون های توانایی دفتری را نام برد. جایگزین دیگر می تواند جایی باشد که آزمون دشوار است و به متقاضی یا فرد هر چقدر که بخواهد زمان داده می شود. این نوع آزمون که در آن نمره فرد منحصراً بر اساس توانایی او در پاسخگویی صحیح به سؤال صرف نظر از زمانی که شرکت کرده است، به عنوان آزمون قدرت شناخته می شود. یک مثال را می توان مانند تست مهارت موچین و غیره آزمایش کرد.

تست هوش هیجانی

احساساتی که در Inside Out Disney به تصویر کشیده شده است
با حسن نیت: Pinterest
آیا تا به حال احساس کرده اید که به طور ناگهانی بر سر کسی فریاد بزنید یا بدون هیچ دلیلی گریه کنید؟ این احساسات خشم و غم چیزی است که ما باید کنترل و نظارت کنیم. ما باید احساسات خود را شناسایی کرده و بدون اینکه تحت تأثیر دیگران قرار بگیریم، آنها را تنظیم کنیم. یک تست هوش هیجانی احساسات مختلف را از طریق موقعیت هایی که به آزمون شونده ارائه می شود، بررسی می کند. یک آزمون هوش هیجانی مستلزم صداقت فرد در آن است تا به طور دقیق EQ [ضریب عاطفی] فرد را ارزیابی کند و راه هایی برای بهبود آن پیشنهاد دهد. اغلب اشاره می‌شود که افرادی که EQ بالاتری دارند نسبت به افراد دیگر با رضایت و موفق‌تر هستند. حتی اگر هوش هیجانی می تواند با جنبه های دیگر مانند شخصیت یا ترکیب ژنتیکی همپوشانی داشته باشد، هوش هیجانی یک فرد تمایل به نوسان یا تغییر دارد. اغلب مستلزم آگاهی مداوم از اعمال شما و ارزیابی عواقب آنها است.

“وقتی با مردم سروکار دارید، به یاد داشته باشید که با موجودات منطقی سر و کار ندارید، بلکه با موجودات احساساتی سروکار دارید.” – دیل کارنگی

عوامل تعیین کننده شخصیت
تست های عصب روانشناسی
اکنون به سمت ابتدای وبلاگ بروید که در آن به برداشت های مختلف اشاره کردیم. این تصورات به دلیل ساختارها و مسیرهای عصبی متفاوتی است که مغز ما دارد. این تست ها برای اندازه گیری عملکرد شناختی یک فرد طراحی شده اند. چگونه تست می کنید که حافظه قوی دارید یا ضعیف؟ تست‌های عصب‌روان‌شناختی ضروری‌ترین شکل در میان بسیاری از انواع تست‌های روان‌شناختی هستند که برای ارزیابی بیماری‌هایی مانند آلزایمر، آسیب مغزی، و اختلالات عاطفی مانند افسردگی یا اضطراب استفاده می‌شوند. برای پزشکان مهم است که هسته اصلی مشکل را برای درمان آن بدانند. تست‌های عصبی عواملی مانند حافظه، زبان، عملکرد اجرایی، زوال عقل، عملکرد بینایی فضایی و غیره را ارزیابی می‌کنند.

آزمون های انفرادی و گروهی
تعدادی آزمایش وجود دارد که قرار است به صورت جداگانه انجام شود. چنین آزمایشاتی را تست های فردی می نامند و این تست ها برای راهنمایی و مشاوره حرفه ای و برای کارهای بالینی و تشخیصی با افراد دارای اختلال عاطفی ترجیح داده می شوند. از آنجایی که تست‌های فردی پرهزینه‌تر هستند، بنابراین در صنعت کمتر از تست‌های گروهی استفاده می‌شوند. نمونه ای از آزمون روانشناختی فردی می تواند مقیاس هوش استانفورد – بینه باشد. برعکس، برخی از آزمایش‌ها معمولاً برای هدفی طراحی می‌شوند تا بتوان آن‌ها را برای تعداد زیادی از افراد در صنعت انجام داد. نمونه‌هایی از آزمون‌های گروهی می‌توانند آزمون موفقیت حرفه‌ای پوردو، آزمون سازگاری و آزمون پرسنل شگفت‌انگیز باشند.

انشا و تست هدف
تست های انشا احتمالا یکی از قدیمی ترین روش های آزمون های روانشناسی است که برای بررسی توانایی داوطلب در سازماندهی و بیان افکار خود به وضوح و البته منطقی ایجاد می شود. این لرد مکالی است که با معرفی این مفهوم به خدمات اداری هند یا IAS اعتبار یافته است. از طرف دیگر، آزمون عینی یک پاسخ صحیح دارد و نیازی به پاسخ یا توضیح طولانی طولانی از داوطلبان ندارد. این آزمون ها عموماً برای بررسی توانایی ذهنی یا قدرت ذهنی داوطلب و بیش از هر چیز استدلال و وضوح مفاهیم مورد استفاده قرار می گیرند.

درباره: تست روانسنجی: همه چیز را بدانید

انواع تست های روانشناسی PPT

تست های روانشناسی از Neha Bhatt
با حسن نیت: Neha Bhatt، Slideshare
کاربردهای تست روانشناسی
آزمون‌های روان‌شناختی عمدتاً برای تجزیه و تحلیل توانایی‌ها و ویژگی‌های ذهنی یک فرد از جمله شخصیت، موفقیت، توانایی و عملکرد عصبی استفاده می‌شوند. در اینجا مهمترین و اصلی ترین کاربردهای تست روانشناسی آورده شده است:

تشخیص رفتار خاص
تشخیص روانشناختی
ابزار در جایگاه های تحصیلی
غربالگری نامزدهای شغلی
تفاوتهای فردی
پژوهش
برای ارتقای خودآگاهی و درک
تست های روان سنجی/ ارزیابی شغلی
توسعه سازمانی
تاریخچه تست روانشناسی
در اصل توسط فرانسیس باتون به عنوان گروهی از آزمون ها، Psychological t

 

روش های ارزیابی را می توان تا 2200 سال قبل از میلاد ردیابی کرد. در چین زمانی که یک امپراتور مقامات خود را آزمایش کرد تا بداند آیا آنها برای دفتر او مناسب هستند یا خیر. از آن زمان بسیاری از سلسله‌های چینی شاهد این بوده‌اند که چنین آزمایش‌هایی به آزمایش‌های رسمی‌تری با سطوح مختلف تبدیل شده‌اند. این آزمایش‌ها در جهان تأثیری ایجاد کرد و به زودی همه کشورها شروع به دنبال کردن آنها کردند. به سرعت به زمانی که تمام جهان با جنگ جهانی اول ضربه خورد، این دوران به عنوان یک بحران بحرانی در دنیای روانشناختی عمل کرد. بسیاری از انواع تست‌های روان‌شناختی برای ارزیابی سربازان ارتش و فیلتر کردن سربازانی که از «شوک شوک» یا PTSD رنج می‌برند، طراحی شده‌اند. چنین غربالگری‌های شدید ممکن است در دنیای امروز قدیمی به نظر برسند، اما این یک نقطه عطف در روانشناسی بود زیرا منجر به اولین تست شخصیتی در جهان شد.

محدودیت های تست روانشناسی
آزمایش ها به گونه ای انجام می شود که در برخی شرایط قابل اعتماد نیستند.
بسته به آزمون، کاندیداها ممکن است دروغ بگویند و نتیجه کاملاً متفاوتی به همراه داشته باشد.
متقاضی توسط فردی که در آزمون ها شرکت می کند تعیین می شود، نه خود امتحانات. حتی ماهرترین متخصصان ارزیابی نیز می توانند اشتباه کنند و فردی را استخدام کنند که در وهله اول شایستگی این موقعیت را نداشته است.
هنگامی که جامعه بهبود می یابد و مولدتر می شود، یک آزمون خاص ممکن است منسوخ شود و مجبور به جایگزینی یک امتحان پیشرفته تر شود. این می تواند بی ثمر باشد و مانع از گرفتن نتیجه بهتر برای داوطلب در آزمون دهنده شود.
[پاداش] هیجان انگیز روانشناختی که باید تماشا کنید
اکنون که با رایج‌ترین تست‌های روان‌شناسی آشنا شدید، در اینجا توصیه‌هایی برای بهترین فیلم‌های روان‌شناسی وجود دارد که می‌توانید برای درک روانشناسی انسان، استفاده و استفاده نادرست از آن تماشا کنید:

 

انواع تست روانشناسی
چیست؟
چرا انجام می شود؟
انواع تست
مراحل بعدی
وقتی تست‌های روان‌شناختی به درستی اجرا و ارزیابی شوند، ابزار دقیقی هستند که برای تشخیص و درمان شرایط سلامت روان استفاده می‌شوند.

وقتی کلمات “آزمایش روانشناختی” را می شنوید، انواع سؤالات و افکار ممکن است در ذهن شما خطور کند.

آنها چه خواهند پرسید؟ آیا پاسخ های من درست یا غلط تلقی می شوند؟ اگر پاسخ های من اشتباه باشد، چه چیزی در مورد من می گوید؟

وحشت نکنید.

روانشناسان از تست های روانشناختی به همان روشی استفاده می کنند که پزشکان از کارهای آزمایشگاهی، اشعه ایکس و معاینات فیزیکی استفاده می کنند: برای تعیین علت علائم شما و توصیه درمان، در صورت لزوم.


تست روانشناسی چیست؟
تست روانشناسی اساس درمان سلامت روان است. این ابزارها اغلب برای اندازه گیری و مشاهده رفتارها، احساسات و افکار یک فرد استفاده می شوند.

آزمایشات توسط روانشناس انجام می شود که نتایج را برای تعیین علت، شدت و مدت علائم شما ارزیابی می کند. این آنها را در ایجاد یک برنامه درمانی که نیازهای شما را برآورده می کند، راهنمایی می کند.

آزمون ها می توانند عینی یا تصویری باشند:

تست عینی شامل پاسخ دادن به سوالات با پاسخ های مجموعه ای مانند بله / خیر یا درست / غلط است.
تست فرافکنی پاسخ به محرک های مبهم را به امید کشف احساسات پنهان و درگیری های درونی ارزیابی می کند.
هر دو بینش ارزشمندی در مورد علائم شما ارائه می دهند و به روانشناسان کمک می کنند تا سطح کلی عملکرد و ناراحتی شما را ببینند.

آزمون‌های روان‌شناختی می‌توانند شامل آزمون‌های رسمی یا «مرجع هنجاری» برای سنجش توانایی شما در درک مفاهیم مختلف باشند. آنها می توانند در قالب چک لیست و پرسشنامه ارائه شوند.

هر معیار آزمون، قابلیت اطمینان، اعتبار و عینیت لازم را برای جلوگیری از سوگیری در امتیازدهی یا تفسیر نتایج شما تضمین می کند.

در طی یک ارزیابی روانشناختی، ارزیابی‌ها ممکن است برای کمک به تشخیص و درمان شرایط سلامت روان مورد استفاده قرار گیرند. ارزیابی ها شامل آزمون های استاندارد و همچنین آزمون های غیررسمی مانند:

نظرسنجی ها
مصاحبه های بالینی
داده های مشاهده ای
معاینات پزشکی
سابقه تحصیلی و پزشکی قبلی
چرا تست روانشناسی مورد نیاز یا توصیه می شود؟
تست روانشناختی را می توان به دلایل متعددی از جمله تشخیص شرایط سلامت روان و شناسایی رفتارهای نگران کننده توصیه کرد.

با توجه به انجمن روانپزشکی آمریکا، علائم زیر ممکن است نشان دهنده نیاز به آزمایش روانشناسی باشد:

افزایش کناره گیری اجتماعی
عصبی بودن
تغییرات در خلق و خوی
مشکل در انجام وظایف عادی
تغییر چشمگیر در عادات خواب و خوردن
مشکلات تمرکز
اگر شما یا یکی از عزیزانتان هر یک از این موارد را تجربه می کنید، با یک متخصص سلامت روان تماس بگیرید. می توانید از ابزار Find a Therapist ما برای کمک استفاده کنید.

آزمایش‌های روان‌شناختی ممکن است توسط محققان یا دانشمندان برای آزمایش فرضیه‌هایی در مورد موضوعات مختلفی که همیشه به روانشناسی مرتبط نیستند، استفاده شود.

کاربردهای دیگر تست روانشناسی عبارتند از:

غربالگری متقاضیان کار
توسعه سازمانی
جایگاه تحصیلی

چه نوع تست های روانشناسی وجود دارد؟
روانشناسان از تست برای بررسی عوامل مختلفی از جمله هوش هیجانی، شخصیت، استعداد ذهنی و عملکرد عصبی استفاده می کنند.

در اینجا نگاهی عمیق تر به انواع تست های موجود و رایج ترین تست های مورد استفاده برای هر دسته آورده شده است.

نوع تست ها و اندازه گیری ها
تست های شخصیت رفتارها، احساسات، نگرش و ویژگی های رفتاری و محیطی را اندازه گیری می کند
نام آزمون: پرسشنامه شخصیت پایه (BPI)، پرسشنامه 16 عامل شخصیت
آزمون‌های پیشرفت، علایق فکری، دستاوردها و توانایی‌های شناختی پاسخ‌دهندگان را اندازه‌گیری می‌کند.
نام آزمون: باتری روانی آموزشی وودکاک-جانسون، آزمون پیشرفت تحصیلی کافمن (K-TEA)
آزمون های نگرش دیدگاه های پاسخ دهندگان را بر اساس میزان موافق یا مخالفت آنها با یک جمله اندازه گیری کنید
نام آزمون: مقیاس لیکرت، مقیاس تورستون
آزمون های استعداد توانایی ها، مجموعه مهارت ها و پیش بینی موفقیت های آینده را اندازه گیری کنید
نام آزمون: آزمون استدلال تصویری، آزمون استدلال انتزاعی
تست‌های هوش هیجانی پاسخ‌های هیجانی مانند خشم، غم، شادی و تکانشگری را اندازه‌گیری می‌کند.
نام آزمون: شهردار-سالوی-کاروسو ال آزمون (MSCEIT)، پرسشنامه شایستگی عاطفی و اجتماعی
تست های هوش ناتوانی های یادگیری ذهنی/رشدی را اندازه گیری کنید
نام آزمون: آزمون پیشرفت فردی وکسلر، مقیاس هوش بزرگسالان وکسلر، هوش غیرکلامی جهانی
تست‌های عصب‌روان‌شناختی توانایی‌های شناختی مانند حافظه، زبان و عملکرد اجرایی را اندازه‌گیری می‌کنند
نام آزمون: پرسشنامه افسردگی بک، پرسشنامه اضطراب بک، آزمون سریع آمونز
تست های فرافکنی اندازه گیری بازخورد از تأثیرات خارجی برای شناسایی احساسات / تعارضات تحقق نیافته
نام آزمون: تست لکه جوهر رورشاخ، تست تشخیص موضوعی (TAT)
آزمایشات مشاهده (مستقیم) اندازه گیری رفتار قابل مشاهده فوری. در یک محیط آزمایشگاهی، بالینی یا طبیعی انجام می شود
مراحل بعدی
اکنون که ایده بهتری در مورد آزمایش روانشناسی دارید و آماده حرکت رو به جلو هستید، ممکن است

 

از خود بپرسید، “بنابراین، بعدی چیست؟”

اگر قبلاً این کار را انجام نداده‌اید، در صورت داشتن پزشک، با پزشک مراقبت‌های اولیه خود تماس بگیرید. آنها ممکن است بتوانند شما را به یک متخصص سلامت روان ارجاع دهند که واجد شرایط انجام آزمایش و تشخیص و درمان شرایط سلامت روان است.

اگر در مورد جستجوی درمان مطمئن نیستید، به یک گروه پشتیبانی محلی یا آنلاین سلامت روان ملحق شوید. گروه‌های پشتیبانی راهی عالی برای ملاقات با افرادی که احساسات و موقعیت‌های مشابهی را تجربه می‌کنند، ارائه می‌دهند. دانستن اینکه شما تنها نیستید می تواند دلگرم کننده و مفید باشد.

به خاطر داشته باشید که در طول آزمایش تا حد امکان در مورد احساسات، افکار و رفتارهای خود صادق باشید. این بهترین راه برای دریافت کمک و حمایتی است که نیاز دارید.