دکتر درمان پانیک، مرکز درمان حمله وحشت زدگی

آیا گاهی اوقات دچار حملات ناگهانی اضطراب و ترس شدید می شوید که چند دقیقه طول می کشد؟ احتمالا قلبتان تند می‌زند، عرق می‌کنید و احساس می‌کنید نمی‌توانید نفس بکشید یا درست فکر کنید. آیا این حملات در زمان‌های غیرقابل پیش‌بینی و بدون هیچ محرک ظاهری رخ می‌دهند و باعث می‌شوند که در هر زمان نگران احتمال وقوع حمله دیگری باشید؟ در این حالت هست که باید به دکتر درمان پانیک مراجعه کنید.

اختلال پانیک یا وحشت درمان نشده می تواند کیفیت زندگی شما را تحت تاثیر قرار دهد و منجر به مشکلات در محل کار یا مدرسه شود. خبر خوب این است که اختلال وحشت قابل درمان است.

اختلال پانیک چیست؟

افراد مبتلا به اختلال پانیک دچار حملات پانیک مکرر و غیرمنتظره می شوند. این حملات با موج ناگهانی ترس یا ناراحتی یا احساس از دست دادن کنترل مشخص می شوند، حتی زمانی که هیچ خطر یا محرک واضحی وجود ندارد. همه کسانی که حمله پانیک را تجربه می کنند به اختلال پانیک مبتلا نمی شوند.

حملات پانیک اغلب شامل علائم فیزیکی است که ممکن است شبیه حمله قلبی باشد، مانند لرزش، سوز سوز شدن یا ضربان قلب سریع. حملات پانیک در هر زمانی ممکن است رخ دهد. بسیاری از افراد مبتلا به اختلال پانیک در مورد احتمال حمله مجدد نگران هستند و ممکن است زندگی خود را به طور قابل توجهی تغییر دهند تا دچار حمله دیگری نشوند. حملات پانیک می تواند به دفعات چندین بار در روز یا به ندرت چند بار در سال رخ دهد.

اختلال وحشت زدگی اغلب در اواخر نوجوانی یا اوایل بزرگسالی شروع می شود. زنان بیشتر از مردان در معرض ابتلا به اختلال پانیک هستند.

علائم و نشانه های اختلال پانیک چیست؟

افراد مبتلا به اختلال پانیک ممکن است دارای موارد زیر باشند:

حملات پانیک ناگهانی و مکرر با اضطراب و ترس شدید

احساس خارج از کنترل بودن، یا ترس از مرگ یا عذاب قریب الوقوع در طول حمله پانیک

نگرانی شدید در مورد زمان وقوع حمله پانیک بعدی

ترس یا اجتناب از مکان هایی که حملات پانیک در گذشته رخ داده است

علائم فیزیکی در هنگام حمله پانیک، مانند:

  • ضربان قلب یا تپش قلب
  • تعریق
  • لرزیدن
  • دشواری در تنفس
  • ضعف یا سرگیجه
  • گزگز یا بی حس شدن دست ها
  • درد قفسه سینه
  • درد معده یا حالت تهوع

علت اختلال پانیک چیست؟

اختلال هراس گاهی اوقات در خانواده ها دیده می شود، اما هیچ کس به طور قطع نمی داند که چرا برخی از اعضای خانواده به آن مبتلا هستند در حالی که برخی دیگر ندارند. محققان دریافته‌اند که چندین بخش از مغز و برخی فرآیندهای بیولوژیکی ممکن است نقش مهمی در ترس و اضطراب داشته باشند. برخی از محققان فکر می کنند حملات پانیک مانند “هشدار کاذب” است که در آن غرایز معمولی بقا در بدن ما اغلب، خیلی شدید یا ترکیبی از این دو فعال است. به عنوان مثال، فردی که مبتلا به اختلال پانیک است، ممکن است ضربان قلب خود را احساس کند و تصور کند که دچار حمله قلبی شده است. این ممکن است به یک چرخه معیوب منجر شود، و باعث شود که شخص حملات پانیک را تجربه کند که ظاهراً غیرمعمول است، ویژگی اصلی اختلال پانیک.

محققان در حال مطالعه نحوه تعامل مغز و بدن در افراد مبتلا به اختلال پانیک برای ایجاد درمان های تخصصی تر هستند. علاوه بر این، محققان به دنبال عوامل محیطی هستند که در این اختلال نقش دارند.

درمان اختلال پانیک

اگر علائم اختلال هراس را تجربه می کنید، با یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی صحبت کنید. پس از بحث در مورد سابقه شما، یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی ممکن است یک معاینه فیزیکی انجام دهد تا مطمئن شود که یک مشکل فیزیکی نامربوط باعث علائم شما نمی شود. یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی ممکن است شما را به یک متخصص سلامت روان مانند روانپزشک، روانشناس یا مددکار اجتماعی بالینی ارجاع دهد. اولین قدم برای درمان موثر، تشخیص این بیماری است که معمولاً از یک متخصص سلامت روان انجام می شود.

اختلال پانیک به طور کلی با روان درمانی (که گاهی اوقات «گفتار درمانی» نامیده می شود)، دارو، یا هر دو درمان می شود. با یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی در مورد بهترین درمان برای شما صحبت کنید.

روان درمانی حملات پانیک

درمان شناختی رفتاری (CBT)، یک نوع روان درمانی مبتنی بر تحقیقات علمی است، و معمولا برای درمان اختلال پانیک استفاده می شود. CBT روش های مختلف تفکر، رفتار و واکنش به احساساتی را که در حین یا قبل از حمله پانیک رخ می دهد، به شما می آموزد. و همچنین نحوه تغییر و مدیریت این افکار را نیز به شما آموزش می دهد. زمانی که یاد بگیرید به احساسات فیزیکی اضطراب و ترس در طول حمله پانیک واکنش متفاوتی نشان دهید، حملات ممکن است کمتر شوند.

مواجهه درمانی یک روش متداول CBT است که بر رویارویی با ترس ها و باورهای مرتبط با اختلال پانیک تمرکز می کند تا به شما کمک کند در فعالیت هایی که از آنها اجتناب کرده اید شرکت کنید.

دارو برای حملات پانیک

روانپزشکان ممکن است برای درمان اختلال پانیک دارو تجویز کنند. انواع مختلف دارو می تواند موثر باشد، از جمله:

داروهای ضد افسردگی، مانند مهارکننده‌های انتخابی بازجذب سروتونین (SSRIs) و مهارکننده‌های بازجذب سروتونین- نوراپی نفرین (SNRIs)

مسدود کننده های بتا

داروهای ضد اضطراب مانند بنزودیازپین ها

داروهای ضد افسردگی SSRI و SNRI

ممکن است چندین هفته طول بکشد تا شروع به کار کنند. این داروها همچنین ممکن است عوارض جانبی داشته باشند:

مانند سردرد، حالت تهوع یا مشکل در خواب. این عوارض جانبی معمولاً شدید نیستند، به خصوص اگر با دوز کم شروع شود و در طول زمان به آرامی افزایش یابد. در مورد هر گونه عوارض جانبی که ممکن است تجربه کنید با پزشک خود صحبت کنید.

بتابلوکرها می توانند به کنترل برخی از علائم فیزیکی اختلال هراس مانند ضربان قلب سریع، تعریق و لرزش کمک کنند. اگرچه ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی معمولاً بتا بلوکرها را برای اختلال پانیک تجویز نمی کنند، این دارو ممکن است در شرایط خاصی که قبل از حمله پانیک مفید باشد، مفید باشد.

بنزودیازپین ها، که داروهای آرام بخش ضداضطراب هستند، می توانند در کاهش سریع علائم حمله پانیک بسیار موثر باشند. با این حال، برخی از افراد نسبت به این داروها مقاومت می‌کنند و برای رسیدن به همان اثر به دوزهای بالاتر و بالاتر نیاز دارند. حتی برخی افراد به آنها وابسته می شوند. بنابراین، در صورت نیاز، یک روانپزشک ممکن است آنها را فقط برای مدت کوتاهی تجویز کند.

هم روان درمانی و هم دارودرمانی ممکن است مدتی طول بکشد تا اثرگذار باشد. بسیاری از افراد قبل از اینکه بهترین دارو را برای خود بیابند، بیش از یک دارو را امتحان می کنند. یک روانپزشک می تواند با شما کمک کند تا بهترین دارو، دوز و مدت درمان را برای شما بیابد. یک سبک زندگی سالم همچنین می تواند به مبارزه با اختلال هراس کمک کند. مطمئن شوید که به اندازه کافی می خوابید و ورزش می کنید، یک رژیم غذایی سالم داشته باشید و برای حمایت به خانواده و دوستانی که به آنها اعتماد دارید مراجعه کنید.

چگونه می توانم از خودم و دیگران در برابر اختلال پانیک حمایت کنم؟

آموزش ببینید

یک راه خوب برای کمک به خود یا عزیزانی که ممکن است با حملات پانیک یا اختلال هراس دست و پنجه نرم کنند، جستجوی اطلاعات است. در مورد علائم هشداردهنده تحقیق کنید، در مورد گزینه های درمانی بیاموزید و با تحقیقات فعلی به روز باشید.

ارتباط برقرار کنید

اگر علائم اختلال پانیک را تجربه می کنید، در مورد احساس خود با فردی که به آن اعتماد دارید، گفتگوی صادقانه داشته باشید. اگر فکر می کنید که یکی از دوستان یا اعضای خانواده ممکن است با اختلال پانیک دست و پنجه نرم کند، زمانی را برای صحبت با او اختصاص دهید تا نگرانی خود را بیان کنید و به او اطمینان خاطر بدهید.

بدانید چه زمانی باید به دنبال کمک باشید

اگر اضطراب شما، یا اضطراب یکی از عزیزان، شروع به ایجاد مشکلاتی در زندگی روزمره کرد – مانند مدرسه، محل کار، یا با دوستان و خانواده – وقت آن است که به دنبال کمک حرفه ای باشید.

صحبت با روانشناس بالینی یا روانپزشک در مورد نشانه های خود در کلینیک ذهن آرا

پیدا کردن متخصص خوب درمان پانیک و برقراری ارتباط خوب می تواند علائم شما را بهبود بخشد و به شما کمک کند تا انتخاب های خوبی در مورد سلامت خود داشته باشید. قبل از مراجعه به کلینیک روانشناسی نکاتی برای صحبت با نکاتی را برای مطرح کردن با روانشناس خود یادداشت کنید. متخصصین ذهن آرا در زمینه اختلال پانیک و وحشت زدگی متخصص و مجرب هستند.

امتیاز دهید.
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.