هیدروکسی زین، داروی اضطراب

هیدروکسی زین یک آنتی هیستامین آرام بخش است که می تواند در کوتاه مدت برای درمان اضطراب و مشکلات خواب استفاده شود، اما برای استفاده طولانی مدت در نظر گرفته نشده است. داروهایی که معمولاً خط اول برای درمان اضطراب استفاده می شوند، داروهای ضد افسردگی مانند SSRI یا SNRI هستند (به عنوان مثال: پاروکستین، سرترالین، اسیتالوپرام).

هیدروکسی زین می تواند از اختلال اضطراب فراگیر (GAD) و بی خوابی تا زمانی که درمان دیگر شما شروع به کار کند، تسکین دهد. در بسیاری از افراد، زمانی که اضطراب کاهش یابد و علائم بهبود یابد، خواب بهبود می یابد.

کاربردهای مورد تایید FDA برای هیدروکسی زین چیست؟

هیدروکسیزین یک آنتی هیستامین نسخه ای است که به عنوان آنتاگونیست هیستامین H1 با خاصیت آرام بخشی طبقه بندی می شود. شبیه دیفن هیدرامین (بنادریل)، که یک آنتی هیستامین رایج بدون نسخه است. کاربردهای آن:

  • برای درمان اضطراب (اختلال اضطراب عمومی یا GAD)
  • برای درمان خارش مزمن ناشی از آلرژی (کهیر، درماتیت تماسی)
  • برای کمک به خواب (به عنوان آرام بخش) قبل از جراحی

در برخی موارد، ممکن است به عنوان یک ضد استفراغ برای درمان ناراحتی معده یا استفراغ نیز استفاده شود، اما به طور خاص توسط FDA برای این استفاده تایید نشده است.

هیدروکسی زین به صورت دو فرمول متفاوت وجود دارد: هیدروکسی زین هیدروکلراید (آتاراکس) و هیدروکسی زین پاموات (ویستاریل). نام تجاری محصول آتاراکس دیگر به بازار عرضه نمی شود، اما می توانید هیدروکسی زین هیدروکلراید را به عنوان یک داروی عمومی دریافت کنید.

هیدروکسی زین چگونه بر روی اضطراب اثر می کند؟

هیدروکسی زین، داروی اضطراب

محققان دقیقاً مطمئن نیستند که هیدروکسی زین چگونه بر اضطراب اثر می کند، اما علاوه بر مسدود کردن فعالیت هیستامین در بدن، سطح سروتونین را در مغز افزایش می دهد. سروتونین یک انتقال دهنده عصبی است که در متعادل نگه داشتن خلق و خوی شما نقش دارد و اثر آنتی هیستامین باعث خواب آلودگی می شود.

هیدروکسی زین دارای فعالیت در گیرنده های سروتونرژیک (5HT2) در مغز است که ممکن است به اثر ضداضطراب آن کمک کند. آنتی هیستامین هایی که بر روی گیرنده H1 کار می کنند، مانند هیدروکسی زین، می توانند باعث خواب آلودگی شوند، که ممکن است در صورت تجربه بی خوابی همراه با اضطراب مفید باشد.

سرعت تاثیر هیدروکسی زین چقدر است؟

هیدروکسی زین به سرعت شروع به تاثیر می کند، معمولاً در 15 تا 30 دقیقه اول پس از مصرف یک دوز اثر می گذارد. عوارض جانبی مانند خواب آلودگی، خشکی چشم، تاری دید یا خشکی دهان نیز ممکن است به سرعت رخ دهد. گاهی اوقات، افراد با مصرف این دارو ممکن است احساس تهوع یا ناراحتی معده داشته باشند. دارو را با غذا مصرف کنید.

تا زمانی که متوجه نشدید این دارو چگونه بر شما تأثیر می گذارد، رانندگی نکنید. از نوشیدن الکل و سایر داروهایی که ممکن است باعث خواب آلودگی شما شوند، خودداری کنید. با گذشت زمان، این عوارض معمولاً با عادت کردن به دارو فروکش می‌کنند.

چقدر باید مصرف کنید؟

دوز شروع معمول خوراکی هیدروکسیزین برای اضطراب در بزرگسالان 25 تا 50 میلی گرم تا چهار بار در روز در صورت نیاز است. برای بی خوابی همراه با اضطراب، 50 میلی گرم (میلی گرم) قبل از خواب ممکن است استفاده شود. پزشک ممکن است دوز شما را بر اساس اثربخشی یا عوارض جانبی تنظیم کند.

حداکثر دوز 100 میلی گرم و حداکثر دوز در روز 400 میلی گرم است. به دلیل عوارض جانبی ممکن است در افراد مسن به دوزهای پایین تر یا درمان جایگزین نیاز باشد.

شما می توانید این دارو را با غذا یا بدون غذا مصرف کنید، اما اگر معده شما را ناراحت کند، ممکن است مصرف آن با غذا کمک کند. هنگامی که برای کمک به بی خوابی (مشکل خواب) به دلیل اضطراب مصرف می شود، به دلیل اثر خواب آلودگی، دوزها قبل از خواب مصرف می شود.

دستورالعمل های دوز پزشک خود را دقیقاً دنبال کنید. دوزهای بالا یا مصرف بیش از حد این دارو می تواند خطرناک باشد. اگر مصرف بیش از حد اتفاق افتاد، فورا با کمک پزشکی اورژانس تماس بگیرید.

حتماً پزشک و داروساز خود را در مورد داروهایی که استفاده می‌کنید، از جمله مکمل‌های با نسخه، بدون نسخه (OTC) یا مکمل‌های گیاهی و رژیمی مطلع کنید. برخی از داروهای رایج تداخل دارویی با هیدروکسیزین دارند و ممکن است نیاز به تنظیم دوز داشته باشید.

سوالات مرتبط

آیا هیدروکسی زین برای بیماران مسن بی خطر است؟

هیدروکسی زین

مصرف این دارو اغلب در بیماران بالای 65 سال به دلیل عوارض جانبی قوی آنتی کولینرژیک مانند گیجی، خشکی دهان، احتباس ادرار و یبوست توصیه نمی شود. همچنین می تواند منجر به خواب آلودگی شدید شود که ممکن است خطر سقوط را افزایش دهد.

برخی تحقیقات همچنین ارتباط بین استفاده طولانی مدت از داروهای دارای خواص آنتی کولینرژیک، مانند هیدروکسیزین، و بروز زوال عقل، به ویژه در افراد مسن را نشان می دهد.

دستورالعمل های خاصی (به عنوان مثال: معیارهای آبجو، اتحادیه کیفیت داروسازی) هیدروکسیزین را یک داروی پرخطر در بیماران مسن تر می دانند. بیماران مسن ممکن است به درمان های جایگزین برای درمان ایمن اضطراب یا بی خوابی نیاز داشته باشند.

آیا می توان روزانه هیدروکسی زین مصرف کرد؟ چه مدت می توانید با خیال راحت مصرف کنید؟

هیدروکسی زین معمولاً برای اکثر افراد راه حل روزانه طولانی مدت برای اضطراب یا خواب نیست. اگر روزانه آن را مصرف کنید ممکن است هیدروکسی زین به خوبی کار نکند. مصرف زیاد می تواند تحمل و دوز آن را بالا ببرد، به این معنی که بدن شما به دارو عادت می کند و اثر آن کاهش می یابد.

سازنده بیان می کند که اثربخشی هیدروکسی زین در درمان اضطراب برای بیش از 4 ماه در مطالعات مورد ارزیابی قرار نگرفته است. با این حال، پزشک شما پاسخ شما را زیر نظر خواهد گرفت و می تواند طول مناسب درمان را تعیین کند.

هیدروکسی‌زین یک ماده کنترل‌شده نیست و مانند زاناکس (آلپرازولام)، بنزودیازپینی که برای درمان اضطراب استفاده می‌شود، عادت‌ساز نیست.

اگر متوجه شدید که داروی شما برای شما خوب عمل نمی کند، با پزشک خود تماس بگیرید. ممکن است نیاز به تنظیم دوز یا درمان دیگری داشته باشید. دوزها را به تنهایی تنظیم نکنید.

آیا هیدروکسی زین گران است؟

نه، هیدروکسی زین عمومی معمولاً بسیار مقرون به صرفه است. این دارو به صورت قرص خوراکی، کپسول، شربت خوراکی و تزریقی موجود است.

همه فرم ها به صورت عمومی در دسترس هستند و 30 قرص معمولاً کمتر از 20 دلار در داروخانه قیمت دارند. تزریق ممکن است گران تر باشد، به خصوص اگر در مطب پزشک یا بیمارستان انجام شود. قیمت ها می تواند بر اساس مکان، داروخانه، بیمه و هر کوپن تخفیفی که ممکن است استفاده کنید متفاوت باشد.

نتیجه گیری

هیدروکسی زین می تواند برای بی خوابی مرتبط با اضطراب در کوتاه مدت مفید باشد، اما برای استفاده طولانی مدت در نظر گرفته نشده است. داروهای سروتونین معمولاً اولین درمان های بلندمدت مورد استفاده برای اضطراب هستند.
اگر دچار اضطراب یا مشکل خواب هستید، با پزشک خود در مورد درمان های موجود صحبت کنید. داروها یا دوزها را به تنهایی تنظیم نکنید.
هیدروکسی زین می تواند با عوارض جانبی مانند خواب آلودگی شدید، خشکی دهان، گیجی، احتباس ادرار و یبوست، به ویژه در افراد مسن همراه باشد. برخی از دستورالعمل ها به دلیل این عوارض جانبی آنتی کولینرژیک، هیدروکسیزین را یک داروی پرخطر در افراد بالای 65 سال می دانند.
این تمام اطلاعاتی نیست که باید در مورد هیدروکسی زین برای استفاده ایمن و موثر بدانید و جای دستورات پزشکتان را نمی گیرد.

منابع:

  • Hydroxyzine hydrochloride. Teva Pharmaceutocals. Drugs @FDA. Accessed Feb 13, 2023 at  https://www.accessdata.fda.gov/drugsatfda_docs/label/2014/088617Orig1s043,088618Orig1s043,088619Orig1s044lbl.pdf
  • Vistaril prescribing information. Pfizer. Accessed Feb. 13, 2023 at https://www.pfizermedicalinformation.com/en-us/vistaril/dosage-admin
  • Lader M, Scotto J. A multicentre double-blind comparison of hydroxyzine, buspirone and placebo in patients with generalized anxiety disorder. Psychopharmacology (Berl) 1998;139:402–406.
  • Katzman MA, Bleau P, Blier P, et al. Canadian clinical practice guidelines for the management of anxiety, posttraumatic stress and obsessive-compulsive disorders. BMC Psychiatry. 2014;14(suppl 1):s1. doi:10.1186/1471-244X-14-S1-S1
امتیاز دهید.
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.