مشاوره کودک و نوجوان، مشاوره کودک آنلاین

مشاوره کودک و نوجوان، نوعی از خدمات روانشناسی است که کودکان و نوجوانان را در بر می گیرد. مشاوران در مسیر تربیت فرزند به والدین آموزش های لازم را ارائه می دهند تا در جهت ارتقای سلامت روان کودکان و نوجوان حرکت کنند. در جلسات مشاوره کودک و نوجوان، فرد درمانگر سعی می کند که کودک هیجاناتش را ابراز کند و این کار معمولا توسط بازی کردن امکان پذیر میشود. به وسیله بازی و یا سایر کارهای هنری مانند نقاشی کشیدن که کودکان احساس راحتی بیشتری دارند و آنچه که مشاور کودک درمورد نوع رفتار و ابزار هیجان آموزش میدهد را بیشتر بیاموزند.

مشاوره کودک و نوجوان، مشاوره کودک آنلاین

مشاوره روانشناسی کودک و یا کودک درمانی مشابه مشاوره و درمان بزرگسالان است. در جلسات فضایی امن و همدلانه ایجاد میشود تا در افکار، رفتار و احساسات کودک تغییراتی ایجاد شود. درست مانند بزرگسالان کودک نیز در جلسات حمایت عاطفی دریافت می کند و به حل تعارض، درک افکار و احساسات او یافتن راهی برای مشکلات روزمره او پرداخته میشود. مشاوره کودک و نوجوان، می تواند تنها با کودک یا همراه یکی از والدین و یا هر دو انجام شود. در جلسات مشاوره سلامت کودک، راهکارهایی صحیح برای تربیت فرزند به والدین آموزش داده میشود.

مشاوره کودک و نوجوان نوعی از خدمات روانشناسی در مرکز مشاوره کودک ذهن آرا است که به طور تخصصی بر روی مشکلات کودکان و نوجوانان تمرکز دارد. مشاوران کودک به درمان اختلالات دوران کودکی کمک می کنند. در مسیر تربیت فرزند، آموزش های لازم را در اختیار والدین قرار می دهند و به طور کلی در جهت افزایش سلامت روان کودکان و نوجوانان قدم بر میدارند. مشاوره کودک آنلاین، به شما کمک می کند تا با فرزندتان رخورد اصولی تری داشته باشید و از اشتباهات و سهل انگاری های آسیب زا در هنگام تربیت آنها بپرهیزید؛ در این صورت می توانید نقش خود را به عنوان والدین به بهترین نحو ایفا کنید و سلامت روحی و روانی فرزندتان را تضمین کنید. اگر می خواهید اطلاعات بیشتری در زمینه مشاوره روانشناسی کودک بدست آورید؛ تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

هدف از مشاوره کودک چیست؟ (تاثیر مشاور بر تربیت فرزند)

هدف از مراجعه به مرکز مشاوره کودک این است که کودکان راحت تر بتوانند با شیوه راحت تری با احساساتشان کنار بیایند، مشکلات خود را تشخیص دهند و درک کنند و در نهایت این توانایی را داشته باشند که بهترین تصمیم را بگیرند؛ از این رو روانشناسی کودک، تنها مختص به کودک نیست زیرا مشاور در ابتدا سعی دارد تا والدین را آگاه سازد و روش های تربیتی مناسب را به آنها آموزش دهد، تا بتوانند راحت تر با مشکلات و اختلافات فرزندشان سازگار شوند و تا زمان درمان کامل، کودک را راهنمایی کنند.

مهم ترین ویژگی های مشاور و روانشناس کودک:

همساز و یا همخوان بودن: معمولا کودکان افرادی را که همساز و متجانس نیستند و سعی دارند نقش بازی کنند را به خوبی تشخیص می دهند؛ پس مشاوره کودک باید از نظر فردی صادق، سازگار و باثبات باشد.

ارتباط داشتن با کودک درون خود: دست یافتن به کودک درون به معنای بچگانه رفتار کردن و یا بازگشت به دوران کودکی نیست، بلکه به معنای تماس برقرار کردن با بخشی از شخصیت است که به سادگی با دوران کودکی هماهنگی دارد.

پذیرا باشد: اگر بخواهیم کودکان را تشویق کنیم که به کاوش در جنبه های خصوصی و احتمالا ابعاد پنهانی و سایه دار وجود خویش بپردازد؛ در این صورت لازم است که مشاور و درمانگر به پذیرنده شکل ممکن رفتار کند، به طوری که مراجعان کودک این اجازه را داشته باشند که به راحتی بتوانند بنده همان باشند که هستند.

عدم وابستگی عاطفی: اکثر اوقات کودکانی که مورد مشاوره قرار می گیرند، با مسائل عاطفی مواجه میشوند، بنابراین روانشناسی که خود را درگیر مسائل کودک می کند، احتمال دارد که تحت تاثیر قرار بگیرد و اندوهگین شود و کودک به سادگی این موضوع را متوجه میشود و دردی دوچندان را تجربه می کند.

دلایل اهمیت روانشناسی کودکان

اهمیت مشاوره و روانشناسی کودکان، زمانی قابل درک می باشد که در نظر داشته باشیم نوزادی که بدنیا می آید تا مدت زیادی به مراقبت و توجه نیاز دارد و نمی تواند نیازها و مشکلات خود را به راحتی با والدین در میان بگذارد. از طرفی اغلب والدین در زمانی که صحبت از فرزند میشود، در زمینه ی تربیت و رشد استعدادهای کودک نه تنها تجربه چندانی ندارند بلکه به دلیل ضعف در انتقال و فهم مشکلات احساسی و روانی خود ممکن است پدر و مادر تا بحرانی شدن وضعیت او، از چالش هایی که فرزندشان با آن دست و پنجه نرم می کند، بی خبر باشند. همچنین سبک زندگی مدرن باعث شده است تا پدر مادر برای تامین نیازهای اقتصادی خانواده و پیشرفت شخصی و شغلی خود فرصت کمتری برای برقرار کردن ارتباط موثر با کودک خود داشته باشند و کمتر بتوانند برای پرورش استعداد آنها شخصا زمان کافی بگذارند.

چه زمانی باید به مشاور و روانشناس مراجعه کرد؟

اگر والدین کودک به این نتیجه رسیدند که کودکشان به روانشناس احتیاج دارد، می توانند به یک روانشناس و مشاور حرفه ای در این زمینه مراجعه کنند؛ اما اگر مطمئن نیستند و نمی دانند که چطور می توانند تشخیص دهند کودک آنها به مشاور نیاز دارد، می توانند با بررسی موارد گفته شده در لیست زیر در رفتار کودکشان به روانشناس مراجعه کنند:

  • استرس و اضطراب شدید
  • تغییر در اشتها و تغییر وزن ناگهانی
  • افت تحصیلی
  • بیان برخی از افکار خطناک مانند خودکشی
  • اصرار به تنهایی و فرار از جمع های شلوغ
  • آسیب رساندن به خود
  • نداشتن آرامش و از دست دادن تمرکز

روند جلسات مشاوره روانشناسی کودک چگونه است؟

برخلاف تصور و نام روانشناسی و مشاوره کودکان، همیشه برای حل مشکلات مذکور نیازی نیست که خود فرزندان در جلسات روانشناسی حضور داشته باشند. زیرا معمولا مهم ترین بازیگر در حل مشکلات کودک، پدرمادرها هستند؛ که به دلیل ناآگاهی از راه حل ها نیاز به مشورت با روانشناس دارند و میتوانند با به کار گیری توصیه های مشاور کودک عالی، برای بهبود حال فرزندشان اقدامات لازم را انجام دهند.

شما برای دریاقت مشاوره حضوری کودک، می توانید به مراکز مشاوره ی معتبر مراجعه کنید. البته در روزگار امروز به دلیل وجود فشارهای اقتصادی، اغلب والدین بیشتر کار می کنند و وقت کمتری دارند. به همین دلیل گاهی اوقات مراجعه حضوری به علت سختی در رفت و آمد و ترافیک با محدود بودن روزها و ساعات حضور مشاور مد نظرتان در مطب ممکن است که باعث صرف نظر از مشورت با روانشناس شود. برای این دسته از والدین پیشنهاد میشود که با صرف هزینه مناسب تر، روند مشورت با روانشناس کودک را به صورت غیرحضوری، آنلاین و تلفنی آغاز کنند؛ زیرا مرکز مشاوره آنلاین کودک و نوجوان؛ می تواند به شما کمک کند تا بدون هیچ محدودیتی مکانی و زمانی با بهترین مشاوران کودک در ارتباط باشید و در یک فضای دوستانه و صمیمانه مشکلات خود را با مشاور در میان بگذارید.

مشاوره و روانشناسی؛ بهترین مرکز مشاوره کودک آنلاین

با مراجعه به بهترین مرکز مشاوره ی کودک و ارتباط با متخصصان و مشاوران کودک و نوجوان در هر سنی نیازها و تقاضاهای متناسب با آن دوره را بشناسید و به درک لازم برسید. شما می توانید در سایت ذهن آرا که یکی از بزرگ ترین کلینیک تخصصی روانشناسی کودک و نوجوان در کشور می باشد؛ انواع خدمات مشاوره ای را به صورت تلفنی و یا آنلاین دریافت کنید. این اطمینان را داشته باشید که کیفیت مشاوره کودک و نوجوان آنلاین، به همان اندازه مشاوره حضوری می باشد.

امتیاز دهید.
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.