مشاوره دوران نامزدی، آموزش های دوران نامزدی

دوران نامزدی دوره‌ای است که طرفین پیش از ازدواج در یک ارتباط گسترده و البته معمولا عاطفی با هم قرار می‌گیرند، سعی در شناخت یکدیگر دارند، ارتباط خود را با هم گسترش می‌دهند و با آشنایان و اطرافیان یکدیگر ارتباط برقرار می‌کنند. طبیعتا یک دوره نامزدی واقعی باید قبل از ازدواج به شکل رسمی باشد تا طرفین فرصتی برای آشنایی با هم داشته باشند. در این دوران، ازدواج قطعی نشده است؛ یعنی تصمیم طرفین در مورد هم با مقداری شک و تردید همراه است. فلسفه وجود دوران نامزدی همین آشنایی پیش از ازدواج و مطمئن شدن در مورد انتخاب می‌باشد. اما آن چیزی که در کشور ما مرسوم است، نامزدی به فاصله عقد تا ازدواج گفته می‌شود. یعنی ازدواج قطعیت پیدا کرده است و صرفا زن و شوهر به خانه خود نرفته‌اند ولی شرعا و قانونا همسر همدیگر محسوب می‌شوند.

Engagement counseling

چگونه در دوران نامزدی از یکدیگر شناخت داشته باشیم؟

1. ارتباط گسترده ای داشته باشید

در این مرحله باید طرفین ارتباط گسترده ای داشته باشند، تا بتوانند رفتار همدیگر را در موقعیت های مختلف بسنجند و شناخت خوبی نسبت به هم داشته باشند.

2. نکات منفی و مثبت فرد مقابلتان را ارزیابی کنید

در نامزدی موفق، طرفین نقاط منفی و مثبت همدیگر را تشخیص داده و می توانند با ارزیابی آن ها، بفهمند که می توانند یک عمر در کنار هم زندگی کنند یا نه. بهتر است در این مرحله پارتنر خود را، آن طور که هست، بپذیرید و به فکر تغییر دادن او نباشید.

3. رابطه را منطقی پیش ببرید

اگر دوره نامزدی را منطقی شروع نکنید، ممکن است درست کردن آن زمان ببرد.

4. در مورد علایق جنسی خود سوال بپرسید

با صحبت در مورد علاقه جنسی خودتان، می توانید به نامزدتان شناخت خوبی در مورد علایق جنسی خود دهید، در این مورد شنونده خوبی برای او باشید و پای حرفهایش بنشینید. با این کار می توانید عدم تفاهم جنسی با همسر خود را بفهمید و اگر اختلالات جنسی دارد بفهمید. همچنین برای شفاف سازی بسیاری از موارد، سوالاتی را تهیه و آماده کنید و با بیان آنها تکلیف خود را قبل از ازدواج مشخص کنید.

5. در مورد مسائل مالی با هم صحبت کنید

برخی افراد در مورد مسائل مالی صحبت نمی کنند تا فردی مادی جلوه نکنند، اما این کار اشتباه است چرا که پس از شروع زندگی مشترک، مشکلات مالی خود را نشان داده و زوجین را دچار چالش می کنند. بهتر است در مورد مسائل مالی به طور شفاف با همسرتان صحبت کنید و اجازه ندهید ابهام داشته باشد.

چرا باید در دوران نامزدی به مشاور مراجعه کنیم؟

با توجه به اینکه در اکثر کشور های جهان، طلاق آمار قابل توجهی دارد، بسیاری از زوج‌ها ترجیح می‌دهند از مشاوره قبل از نامزدی به عنوان راهی برای کاهش خطر واقعی شدن طلاق در آینده ازدواج استفاده کنند. این نوع مشاوره ممکن است به دو نفر کمک کند تا از نظر ذهنی برای نامزدی آماده شوند، ابزار لازم برای کمک به برقراری ارتباط و حل تعارض را در اختیار آن ها قرار دهد و در نهایت می تواند آن ها را برای زندگی زناشویی خود آماده کند. زوج‌هایی که تجربه زیادی در رابطه با روابط جدی ندارند، الگوهای نادیده گرفتن موضوعاتی دارند که ممکن است باعث اختلاف نظر شود، یا در رابطه فعلی خود با چالش‌های زیادی روبرو نشده‌اند، گاهی اوقات نمی‌دانند در صورت بروز مشکلات در ازدواج چه کنند. این یک واقعیت زندگی است که برخی بدون اینکه بدانند چگونه رابطه خود را حفظ کنند یا چگونه اختلافات را حل کنند با فرد دیگری ازدواج می کنند. با این حال، کسانی که مشاوره را دنبال می کنند نه تنها به دانش و ابزارهایی برای هدایت ازدواج مجهز هستند، بلکه می دانند که هر دو طرف می توانند از طلاق اجتناب کنند و با انگیزه و استراتژی مناسب برای حفظ رابطه تلاش کنند. این بدان معنا نیست که طلاق “بد” است، اما اگر در مشاوره صادق باشید، ممکن است بتوانید از برخی موقعیت های دشواری که ممکن است بعداً به دلیل عدم ارتباط اولیه رخ دهد جلوگیری کنید. مشاوره قبل از نامزدی همچنین می تواند به زوج ها کمک کند تا قبل از هر گونه استرسی که ممکن است در رابطه ایجاد شود، بهتر درک کنند که آیا آنها با یکدیگر سازگار هستند یا خیر. بسیاری از زوج‌ها در دوران نامزدی احساس می‌کنند که تحت فشار قرار می‌گیرند تا مسائل را کنار بگذارند، اما ممکن است بعداً در ازدواج دوباره ظاهر شوند. آنها ممکن است احساس کنند برای مطرح کردن موضوعی که می تواند مسائل را تحریک کند خیلی دیر شده است، اما این نمی تواند دقیق نباشد.

شناخت در مشاوره نامزدی چه اهمیتی دارد؟

مشخص است که شناخت تنها اصلی‌ست که باعث می‌شود دوران نامزدی و یا رابطه نامزدی شکل بگیرد، در غیر این صورت افراد بلافاصله پس از آشنایی عقد کرده و به اصطلاح عامیانه سر خانه و زندگی خودشان می‌رفتند اما آنچه موجب شکل گیری رابطه نامزدی و نیاز به مشاوره دوران نامزدی‌ست همان شناخت است. خیلی ها دوران نامزدی را شیرین ترین دوره و یک روز از نامزدی را معادل یک ماه از زندگی بعد از ازدواج می دانند. این موضوع ممکن است باعث شکل گیری این ذهنت شود که نامزدی دوره ای برای خوش گذرانی، مهمانی رفتن، تفریح و خرید است. مسلما چنین نگرشی باعث می شود که دو طرف هدف اصلی از این دوره یعنی شناخت را فراموش کنند. پیامد چنین تفکر و رفتاری نیز انتخاب اشتباه و ازدواجی می شود که یک ماه و حتی یک سال از آن معادل یک روز از دوران نامزدی است. مسلما بعد از ازدواج زن و مرد صرفا در طبیعت، کافی شاپ و رستوران یا مهمانی ها باهم نیستند. زن و مرد در لحظات سخت، هنگام اختلاف عقیده و در شرایط متنوع تری با یکدیگر بسر می برند. بنابراین شناخت طرف مقابل تان صرفا حین تفریح، شناخت کامل و جامعی نخواهد بود.

بازه زمانی دوران نامزدی چه مدت است؟

یکی از چالش های اصلی در دوران نامزدی، طول مدت این دوره است. معمولا به دلیل مشکلات شرعی ناشی از نامحرم بودن دختر و پسر، نگرانی از روابط جنسی یا وابستگی عاطفی  خانواده ها تمایل چندانی به طولانی شدن این مرحله ندارند. البته بعضی خانواده ها با خواندن خطبه محرمیت یا صیغه ی موقت، نگرانی بابت مشکلات شرعی را کم کرده و به ادامه ی شناخت دو طرف رضایت می دهند. در دوره  نامزدی در صورتی که دو طرف به توافق یا تفاهم لازم نرسند و تصمیم به خاتمه رابطه داشته باشند به دلیل رسمی نبودن آن می توان به آسانی صورت گیرد. البته این فایده و فرصت برای عده ای از افراد یا خانواده ها به عنوان یک تهدید تلقی می شود و به همین علت سعی در کوتاه بودن نامزدی و عجله در عقد و ازدواج رسمی دارند. با توجه به این که هدف از نامزدی شناخت بهتر دو طرف و خانواده ها از یکدیگر است، روانشناسان حدود ۶ الی ۸ ماه را زمان مناسب برای نامزدی و شناخت یکدیگر پیشنهاد می کنند.

انتخاب مشاور در دوران نامزدی

آگاهانه تصمیم گرفتن یکی از مهم ترین عواملی ست که می تواند دوره نامزدی را دوره ای طلایی در ذهن جا بیاندازد. حال این پرسش مطرح می شود که چگونه می توان این آگاهی را به دست آورد؟ حقیقتا اصلی ترین راه به دست آوردن آن دریافت مشاوره رابطه در دوران نامزدی ست. اقدام به این عمل نه تنها خود دوره را برایتان شیرین خواهد کرد، بلکه اجازه آن را می دهد که ازدواجی مملو از عشق و نیکی را نیز تجربه نمایید. پس برای دریافت مشاوره به هیچ عنوان تردید ننمایید.

2/5 - (1 امتیاز)
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.