رفتار صحیح با نوجوان، نوجوان پسر و دختر

رفتار صحیح با نوجوان چه اهمیتی دارد؟ وقتی کودک شما نوجوان می شود، نقش والدینی شما احتمالا تغییر خواهد کرد. متوجه می شوید که بیشتر یک راهنما هستید تا یک مجری. البته این بدان معنا نیست که نیازی به مداخله شما نخواهد داشت. اما، در حال حاضر، خوب است که اجازه دهید فرزندتان برخی از انتخاب‌ها را خودش انجام دهد، حتی اگر فکر می‌کنید انتخاب بدی است.

رفتار صحیح با نوجوان، نوجوان پسر و دختر

راهکارهایی برای تربیت نوجوان

رفتار نوجوانان معمولی

نوجوانان دوست دارند محدودیت‌های استقلال خود را آزمایش کنند. بنابراین وقتی نوجوانتان با شما بحث می‌کند وقتی نه می‌گویید، یا وقتی پشت سر شما می‌رود تا هر کاری که می‌خواهد انجام دهد، تعجب نکنید. همچنین اغلب یک کشمکش بین والدین و نوجوانان وجود دارد. نوجوان شما ممکن است یک بار از شما کمک بخواهد و یک دقیقه دیگر ادعا کند که به شما نیاز ندارد.

نوجوانی می‌تواند دوران پرفراز و نشیبی برای نوجوانان باشد زیرا از نظر جسمی، عاطفی و اجتماعی تغییر می‌کنند. طبیعی است که نوجوانان در برخی از زمینه‌های زندگی‌شان مسئولیت‌پذیر و تقریباً شبیه بزرگسالان رفتار کنند، در حالی که در سایر زمینه‌ها همچنان به شیوه‌های کودکانه خود ادامه می‌دهند.

در همین حال، همانطور که دوستان و روابط عاشقانه اهمیت فزاینده ای پیدا می کنند، نوجوان شما می خواهد زمان بیشتری را با همسالان خود بگذراند. این به معنای علاقه کمتر به اوقات فراغت خانواده است.

نوجوان شما نیز حریم خصوصی بیشتری می خواهد. آنها ممکن است بخواهند مکالمات رسانه های اجتماعی خود را خصوصی نگه دارند و ممکن است زمان بیشتری را در اتاق خود با در بسته بگذرانند.

اگرچه گاهی اوقات ممکن است آزاردهنده باشد، اما همه این تغییرات بخشی طبیعی از رشد است. با این حال، مهم است که مراقب مسائل مربوط به سلامت روان و مصرف مواد مخدر در نوجوانان باشید.

افسردگی، اضطراب، اختلالات خوردن، و مسائل مربوط به سوء مصرف مواد ممکن است در طول سال های نوجوانی ظاهر شوند.

چالش های مشترک

در حال حاضر، تنها چند سال فرصت دارید تا نوجوان خود را برای دنیای واقعی آماده کنید. و ایجاد تعادلی که به کودک شما آزادی کافی بدهد و در عین حال راهنمایی های فراوانی به او ارائه دهد، می تواند دشوار باشد.

بیشتر نوجوانان آزادی بیشتری نسبت به توانایی خود می خواهند. آنها ممکن است اصرار کنند که به منع آمد و شد نیاز ندارند یا ممکن است سعی کنند وقتی در مورد یک مهمانی نه گفتید بحث کنند. صحبت کردن نیز رایج است زیرا نوجوان شما مراحلی را پشت سر می گذارد که در آن اصرار دارند همه چیز را می دانند و شما هیچ چیز در مورد نوجوان بودن نمی دانید.

نوجوان شما همچنین ممکن است استقلال خود را با اصرار به انجام کارها با سرعت خود نشان دهد. وقتی به آن‌ها می‌گویید چمن‌کاری را بچینند یا در ظروف کمک کنند، احتمالاً شکایت می‌کنند یا به شما می‌گویند که بعداً این کار را انجام خواهند داد.

رفتار صحیح با نوجوان ساده نیست. نوجوان شما ممکن است حتی خلق و خوی کوتاه و گذرا داشته باشد و ممکن است به خاطر مشکلات رابطه، مسائل دوستان و مشکلات مربوط به مدرسه مضطرب شود.

همچنین برای نوجوانان عادی است که برای رهایی از مشکل دروغ می گویند. نوجوان شما ممکن است نقض قوانین را انکار کند. نوجوان شما همچنین ممکن است هویت ها و شخصیت های مختلف را نیز آزمایش کند. آنها ممکن است یک هفته وارد موسیقی کلاسیک و هفته بعد وارد متال شوند. یا، ممکن است نحوه لباس پوشیدن یا مدل موهای خود را در حالی که به دنبال راه های جدیدی برای بیان خود هستند تغییر دهند.

استراتژی های پیشگیرانه و رفتار صحیح با نوجوان

اگر بیش از حد سهل‌گیر باشید، آنها مهارت‌هایی را که برای تبدیل شدن به یک بزرگسال مسئولیت‌پذیر نیاز دارند، به دست نمی‌آورند. این راهکارها را برای پیشگیری از مشکلات رفتاری در نوجوانان امتحان کنید.

انتظارات روشنی داشته باشید

انتظارات خود را روشن بیان کنید. قبل از اینکه نوجوان به سینما برود یا به او اجازه دهید به تنهایی به پارک اسکیت برود، انتظارات خود را روشن بیان کنید. به آنها بگویید اگر با مشکلی مواجه شدند چه کاری انجام دهند و انتظار دارید چه ساعتی در خانه باشند.

تا زمانی که این انتظارات معقول باشند، نوجوان شما احتمالاً انتظارات شما را برآورده خواهد کرد. بنابراین به وضوح بگویید که از آنها انتظار دارید در مدرسه عملکرد خوبی داشته باشند یا از آنها انتظار دارید که کارهایشان را هر روز انجام دهند.

وقتی به نوجوان خود امتیاز جدیدی یا پاداشی می دهید، مانند تلفن هوشمند یا منع رفت و آمد بعدی، یک قرارداد رفتاری ایجاد کنید. قوانین را مرور کنید و عواقب نقض قوانین را مشخص کنید. آنها را مجبور کنید قبل از دریافت امتیاز قرارداد را امضا کنند.

از مبارزه قدرت پرهیز کنید

وقتی نوجوان شما می گوید: “این عادلانه نیست!” یا «بعدا انجامش خواهم داد»، در مقابل بحث مقاومت کنید. یک حد قطعی تعیین کنید و نتیجه را دنبال کنید. اما درگیر جنگ قدرت نشوید.

چه نوجوان شما کفش‌های کتانی بسکتبال گران‌قیمت بخواهد، چه بخواهد دیرتر به خواب برود، روشن کنید که باید امتیازاتی را به دست آورد. اگر رفتار نوجوان شما امتیازات را تضمین نمی کند، به او اجازه ندهید که آنها را داشته باشد.

اگر نوجوان 16 ساله شما تمام روز در اتاق خود بنشیند و بازی های ویدیویی انجام دهد، ممکن است بد رفتاری نداشته باشد. اما، ممکن است هنوز به نظم و انضباط نیاز داشته باشند تا به آنها کمک کند تا اجتماعی شوند و مسئولانه تر رفتار کنند. نظم و انضباط را به فرزندتان ارائه دهید که به عملکرد بهتر فرزندتان کمک کند، نه فقط تنبیه برای کارهای اشتباه.

زمانی را با هم بگذرانید

به نوجوان خود توجه مثبت کنید تا پایه ای محکم برای رابطه شما ایجاد کند. با یادگیری نحوه انجام یک بازی ویدیویی یا تماشای یک فیلم مخصوص نوجوانان، مایل باشید به دنیای نوجوانان خود قدم بگذارید.

الگوی خوبی باشید

نوجوان شما با تماشای آنچه انجام می دهید، به جای شنیدن آنچه می گویید، بیشتر یاد می گیرد. بنابراین مطمئن شوید که الگوی خوبی در تمام زمینه های زندگی نوجوان خود هستید.

پیامدهایی که کار می کنند

در اینجا برخی از مؤثرترین پیامدها برای نوجوانان آورده شده است

حذف امتیازات

اگر نوجوان شما قوانین را زیر پا بگذارد، ممکن است به شما نشان دهد که نمی تواند آزادی هایی را که به آنها می دهید تحمل کند. قوانین را با دادن یک منع رفت و آمد زودتر به آنها یا با کاهش مدت زمانی که صرف استفاده از وسایل الکترونیکی می کنند، تشدید کنید.

از تلفن های هوشمند گرفته تا لپ تاپ ها، زمان نمایش صفحه برای اکثر نوجوانان مهم است. محدود کردن امتیازات تلفن نوجوان شما می تواند یک نتیجه موثر باشد.

اگر رفتار نادرست نوجوان شما شامل دوستان می‌شود، ابتدا درباره انتخاب‌های آن‌ها بحث کنید و سپس امتیازات اجتماعی آنها را اصلاح کنید. فاصله گرفتن از دوستانشان، در حین بحث در مورد انتخاب هایشان، می تواند به ایجاد پایه ای برای انتخاب های بهتر در آینده کمک کند. وقتی نوجوان شما بتواند به شما نشان دهد که می تواند مسئولیت پذیر باشد، می تواند این فرصت را داشته باشد که امتیازات خود را پس بگیرد.

پیامدهای طبیعی

پیامدهای طبیعی می توانند بهترین معلمان در شرایط خاص باشند. اما مهم است که مطمئن شوید پیامدهای طبیعی واقعاً درس زندگی را به نوجوان شما می آموزد. اگر چنین است، عقب نشینی کنید و اجازه دهید نوجوان شما با عواقب انتخاب های خود روبرو شود.

اگر نوجوان شما چیزی را شکست، او را مجبور کنید تا آن را تعمیر کند. یا اگر نسبت به ماشین بی مسئولیت هستند، امتیاز رانندگی را از آنها بگیرید. عواقبی ایجاد کنید که مستقیماً با انتخاب های ضعیف نوجوان شما مرتبط باشد.

مسئولیت های اضافی تعیین کنید

اگر رفتار نوجوان شما به شخص دیگری آسیب می رساند، برنامه ای برای جبران آن ایجاد کنید. اصلاح چیزی که آنها شکستند یا انجام یک کار اضافی برای کسی ممکن است به ترمیم رابطه کمک کند و به آنها یادآوری کند که مسئولیت رفتار خود را بپذیرند.

نکات ارتباطی با نوجوان

ممکن است متوجه شوید که نوجوان شما نمی تواند صحبت با دوستان خود را متوقف کند. اما لحظه ای که از آنها بپرسید روزشان چگونه بوده است، ممکن است چیزی برای گفتن نداشته باشند. ممکن است گاهی اوقات برقراری ارتباط با نوجوانتان مانند یک نبرد سخت باشد. اما، مهم است که به تلاش ادامه دهید.

به طور منظم ارتباط برقرار کنید

ارتباط سالم در قلب هر رابطه خوب است. مهم است که در مورد همه چیز از فشار همسالان گرفته تا اهداف آنها برای آینده صحبت کنید. وقتی نوجوان شما بداند که می تواند با شما صحبت کند، به احتمال زیاد به دنبال راهنمایی شما خواهد بود.

اصرار کردن به نوجوانتان که بنشیند و رو در رو در مورد موضوعات جدی با شما صحبت کند، ممکن است باعث شود نوجوانتان خاموش شود. ممکن است دریابید که نوجوان شما تمایل بیشتری به صحبت کردن در زمانی که شما در حال انجام یک فعالیت با هم هستید، مانند بازی کردن یا حتی سوار شدن در ماشین است.

تحت فشار قرار ندهید

اصرار نکنید نوجوانتان با شما صحبت کند. برای نوجوان شما مفید است که کمی استقلال پیدا کند، بنابراین اصرار نکنید که همه چیز را به شما بگویند. به آنها کمک کنید تا چندین بزرگسال سالم دیگر را شناسایی کنند که همیشه می توانند برای مشاوره به آنها مراجعه کنند. خاله، مادربزرگ، مربی، معلم یا همسایه ممکن است از افرادی باشند که فرزند شما در صحبت کردن با آنها در مورد موضوعات خاص احساس راحتی می کند.

قدم به دنیای نوجوانان

نوجوان شما ممکن است آزادانه تر از طریق رسانه های اجتماعی یا از طریق پیامک ارتباط برقرار کند. پس مایل باشید که وارد دنیای نوجوان خود شوید و به هر شکلی که به نظر راحت‌تر می‌آید با آنها صحبت کنید.

مشکل را با هم حل کنید

به جای اینکه به نوجوان خود بگویید چگونه کارها را بهتر انجام دهد، از او دعوت کنید تا با شما مشکل را حل کند. سوالاتی از این قبیل بپرسید: “چه کاری می توانید انجام دهید که به شما کمک کند کارهایتان را به یاد بیاورید؟” ایده های خود را با هم در میان بگذارید و سپس نوجوان خود را تشویق کنید تا یک راه حل بالقوه را انتخاب کند.

امتیاز دهید.
منبع verywellfamily
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.