درمان وسواس فکری عملی، درمان های رایج وسواس

درمان وسواس فکری عملی به تنهایی و خودبه خودی امکان پذیر نیست. شما نمی توانید وسواس را نادیده بگیرید یا راه خود را برای خروج از افکار و اعمال وسواسی پیش بگیرید. منطقی است برای درمان وسواس فکری عملی به یک دکتر درمان وسواس مراجعه کنید.

اولین قدم برای درمان وسواس فکری مراجعه به پزشک و بعد از آن روانشناس یا روانپزشک است. مراجعه به پزشک نشان می دهد که آیا علائم وسواس فکری عملی شما علت جسمی دارد یا خیر. اگر اینگونه نباشند، پزشک شما را به یک متخصص بیماری های روانی مانند یک روانشناس، درمانگر یا مددکار اجتماعی ارجاع می دهد که بتواند یک طرح درمانی برای شما ایجاد کند. اگر نیاز به دارو باشد، ممکن است شما را به روانپزشک نیز ارجاع دهد.

درمان وسواس فکری عملی، درمان های رایج وسواس

برای افرادی که به دنبال درمان اختلال وسواس فکری عملی هستند، ترکیب رواندرمانی و دارو بهترین حالت ممکن است.

درمان وسواس فکری عملی با رویکرد شناختی رفتاری (CBT)

وسواس فکری یک چرخه معیوب دارد: وسواس، اضطراب، اجبار و تسکین. CBT، که رویکردی از روان درمانی است، به شما ابزاری می دهد تا در مورد افکار و عادات ناسالم خود فکر کنید، عمل کنید و واکنش نشان دهید. هدف این است که افکار منفی و وسواسی را با افکار مولد جایگزین کنید.

مواجهه و جلوگیری از پاسخ (ERP) برای درمان نشانه های وسواس

مواجهه یک شکل خاص از CBT است. همانطور که از نام آن پیداست، در هر لحظه در معرض چیزهایی قرار خواهید گرفت که باعث اضطراب شما می شوند. به جای عادات تکراری خود، روش ها و شیوه های جدیدی برای پاسخ به آنها خواهید آموخت. ERP فرایندی است که ممکن است شما در حضور دکتر درمان وسواس در مرکز درمان وسواس انجام دهید، و یا به صورت شخصی یا در کنار خانواده خود انجام دهید.

درمان وسواس توسط دارو

داروهای ضد افسردگی اغلب اولین داروهای تجویز شده برای OCD هستند. اگر دکتر روانپزشک برای شما داروهای ضدافسردگی تجویز کرد، این لزوماً به معنای افسردگی نیست، فقط به این معناست که داروهای ضد افسردگی برای درمان وسواس هم کاربرد دارند. پزشک ممکن است بسته به سن، سلامتی و علائم شما، کلومیپرامین (آنافرانیل)، فلوکستین (پروزاک)، فلووکسامین (لوووکس)، پاروکستین (Paxil)، سرترالین (Zoloft) یا داروی ضد افسردگی دیگری را تجویز کند.

در درمان وسواس فکری عملی دو ماه طول می کشد تا داروهای OCD شروع به کار کنند. داروها همچنین می توانند عوارض جانبی مانند خشکی دهان، حالت تهوع و افکار خودکشی داشته باشند. اگر افکار در مورد کشتن خود دارید، حتما سریعا با روانپزشک تماس بگیرید.

داروهای خود را طبق برنامه مصرف کنید. اگر از عوارض جانبی خسته شده اید یا اگر بهتر شده اید و می خواهید مصرف داروی خود را متوقف کنید، از روانپزشک خود بخواهید که دوز داروی شما را کم کند یا دارو را قطع کند.

راهکارهای دیگر برای درمان وسواس فکری عملی OCD

بعضی اوقات OCD به دارو یا رواندرمان پاسخ نمی دهد. درمان های تجربی برای موارد شدید OCD شامل موارد زیر است:

تحریک عمیق مغز: در این روش الکترودهایی در مغز شما کاشته می شوند، درمان با تحریک عمیق مغز به شما یک شوک الکتریکی می دهد، که باعث می شود مغز شما هورمون هایی مانند سروتونین را آزاد کند.
اهداف درمان وسواس یا OCD این است که مغز شما را بازآفرینی کنند و علائم خود را با کمترین میزان ممکن از دارو کنترل کنند. با خوردن غذای سالم، ورزش کردن و خوابیدن کافی، خود را برای موفقیت جسمی حمایت کنید. حمایت عاطفی نیز مهم است: با تشویق خانواده، دوستان و افرادی که OCD را می فهمند …

امتیاز دهید.
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.