درمان وسواس به طور موثر

درمان وسواس سخت نیست! به شرطی که چرایی و مکانیزم آن را بدانید. اگر فکر می کنید با علائم وسواس روبرو هستید، می تواند به طرز باورنکردنی ای در امان باشید. جریان مداوم افکار یا اعمال اجباری ناخوشایند می تواند تحریک کننده باشد و شما را دیوانه کند. اما مهم است که بدانید شما در مبارزه با OCD تنها نیستید. طبق اعلام انجمن اضطراب و افسردگی آمریکا، این اختلال بیش از 2.2 میلیون نفر در سراسر جهان را تحت تأثیر قرار داده است. پس واضح است که این اختلال نسبتاً شایع است، به این معنی که در مورد آن تحقیق شده است. خوشبختانه پزشکان، مشاوران و درمانگران می دانند که درمان وسواس در مرکز درمان وسواس به طور موثر چیست.

درمان وسواس به طور موثر

وسواس فکری عملی چیست؟

وسواس فکری عملی (OCD) نوعی اختلال است که در آن فرد دارای افکار (وسواس) و یا رفتارهای غیرقابل کنترل (وسواس) است که تکرار می شود. حداقل چهار نوع مختلف وسواس وجود دارد که شامل وسواس تقارن، وسواس شست و شو، شک و آسیب و افکار وسواسی است.

شاخه های زیادی از وسواس از این چهار نوع نشات می گیرند. به عنوان مثال، بسیاری از مردم وسواس شست و شو یا آلودگی را فقط با برخی از اشیاء یا غذاها تجربه می کنند. پس اختلال وسواس فکری عملی طیف گسترده ای و انواع گسترده ای می تواند داشته باشد که همه آنها در ویژگی تکرار و جبری بودن مشترک هستند.

درمان وسواس فکری عملی

وسواس یک اختلال مزمن در نظر گرفته می شود، یعنی مادام العمر است و افراد مبتلا به OCD احتمالاً برخی علائم را برای همیشه تجربه می کنند. با این حال، این به معنای غیر قابل درمان بودن وسواس نیست. روش های بسیاری برای درمان وسواس وجود دارد که کیفیت زندگی فرد مبتلا را بهبود می بخشد. علائم وسواس ممکن است به طور کامل از بین نرود، اما به طور معمول فرد مبتلا به OCD در طول زندگی روزمره خود احساس کنترل و ثبات بیشتری می کند. وسواس به طور مداوم در حال کشف شدن است و هر چند سال یک بار روش های جدید درمانی کشف می شود. اما روش های درمانی ذکر شده در زیر برای کسانی که از وسواس رنج می برند موثرترین روش ها هستند.

محرک های وسواس خود را پیدا کنید

یک روش بسیار مفید برای درمان وسواس این است که بفهمید عوامل محرک وسواس شما چیست. اگرچه وسواس می تواند جریان مداوم افکار وسواسی در کل روز باشد، اما چه متوجه باشید یا مباشید این افکار نیز محرک هایی دارند. بعضی اوقات، علائم وسواس به دلیل ترس از دست دادن عزیزی ایجاد می شود. یا، با ترس از بیماری تحریک می شود. برای بعضی از افراد، کمبود خواب می تواند به طور قابل توجهی علائم OCD را در روز بعد تحریک کند.

زمانی که شروع به فهم محرک خود کنید، خود می تواند به مدیریت علائم وسواس شما کمک کند. شما می توانید یاد بگیرید که خود را برای شلیک یک اجبار  یا وسواس آماده کنید و خود را آماده کنید تا مغایر آنچه مغز شما می گوید، باشید. پس از یافتن، می توانید مکانیزم های مقابله ای سالم مانند نفس عمیق کشیدن یا پیاده روی را پیش بگیرید. همچنین یافتن محرک ها می تواند باعث شود که وسواس شما قابل درک تر باشد، نه اینکه احساس کنید دیوانه هستید.

در رابطه با وسواس مطالعه کنید

درک وسواس می تواند برای کسانی که با این اختلال دست و پنجه نرم می کنند فوق العاده مفید باشد. دانستن آنچه در مغز شما اتفاق می افتد می تواند به بهبودی شما کمک کند. کتاب های زیادی در مورد وسواس وجود دارد که توضیح می دهد در هنگام وسواس چه اتفاقی در مغز می افتد. یک کتاب عالی قفل مغز است که توسط دکتر جفری شوارتز نوشته شده است. در این کتاب، دکتر شوارتز یافته های خود را در مورد مطالعه OCD در UCLA و روش های بسیار موثر برای درمان شما ارائه می دهد. این کتاب بینشی عالی، همراه با اسکن مغز، برای کمک به شما، ارائه می دهد.

مهم نیست که چه کتاب یا مقاله ای می خوانید ، سعی کنید درک درستی از OCD پیدا کنید. هرچه بیشتر علائم OCD خود را درک کنید ، کنترل بیشتری بر افکار مسابقه ای خود خواهید داشت. OCD می تواند به شدت باورنکردنی باشد. نگاه به دیگران که به ظاهر “طبیعی” هستند می تواند به شما احساس کند که مشکلی دارید. اما در واقعیت ، عدم تعادل شیمیایی در مغز شما وجود دارد. بنابراین ، یافتن درک درستی از اختلال شما می تواند بسیار آرامش بخش باشد. وقتی می توانید علامت و احساس طاقت فرسای آن چیز را جدا کنید.

رژیم غذایی خود را بهبود ببخشید

در زمان یادگیری نحوه درمان علائم OCD در خود، عاملی که نباید از آن چشم پوشی کنید رژیم غذایی شما است. طبق WebMD، وقتی قند خون شما پایین می آید، می تواند شما را خسته کند این اختلال همانطور که از نامش پیداست اجباری است. بنابراین، هنگامی که فردی مبتلا به OCD کنترل احساسات یا ذهنیت خود را بر اثر ضعف از دست می دهد، می تواند اثر بدتری بر روی فرد بگذارد. برای جلوگیری از این امر به افراد مبتلا به OCD توصیه می شود که هر روز صبحانه سالم بخورند. در طول روز، خوردن غذاهای مقوی و کربوهیدرات های پیچیده می تواند به تثبیت سطح قند خون کمک کند. مقاله ای از لایو استرانگ، همچنین توصیه می کند از غذاهای فرآوری شده خودداری کنید، زیرا آنها می توانند فشار روانی غیر ضروری بر بدن وارد کنند.

یک ایده عالی برای مبتلایان به اختلال وسواس فکری این است که در زمان مبارزه با این اختلال، برای خود یک ژورنال غذایی تهیه کنید. مصرف مواد غذایی خود را در مقابل میزان اضطرابی که تجربه می کنید، یادداشت کنید. این می تواند به شما کمک کند متوجه شوید کدام غذاها با افزایش علائم OCD در شما همراه هستند. این اثر در هر فرد متفاوت است و هر شخص به طور متفاوتی غذاها را پردازش می کند. بنابراین، اگر متوجه شدید برخی غذاها مانند لبنیات یا گلوتن شدید، استرس شما را بیشتر می کند، سعی کنید از مصرف آنها خودداری کنید. این می تواند علائم OCD را به شدت بهبود بخشد و می تواند آنها را بسیار قابل کنترل تر کند.

مصرف SSRI را در دستور کار قرار دهید

روش مفید دیگر برای درمان OCD خوردن داروهایی با SSRI است. مهارکننده های انتخابی جذب مجدد سروتونین نوعی دارو است که به افزایش سطح سروتونین در مغز کمک می کند. کمبود سروتونین سهم عمده ای در علائم OCD دارد. با این اوصاف، مصرف SSRI می تواند یک روش فوق العاده مفید برای درمان OCD باشد. اگرچه بسیاری از افراد علیرغم مصرف دارو هنوز علائم OCD را دارند، اما علائم به طور معمول بسیار قابل کنترل تر می شوند. این دارو آرامش زیادی را برای فرد مبتلا به این اختلال استرس زا به ارمغان می آورد.

SSRI های مختلف زیادی در بازار وجود دارد. بنابراین، حتماً با روانپزشک یا پزشک خود مشورت کنید که کدام یک برای شما بهتر است. صحبت صریح در مورد عوارض جانبی و میزان اضطراب در مورد دارویی که مصرف می کنید به شما کمک می کند داروی مناسب خود را پیدا کنید. شاید نیاز باشد برای پیدا کردن داروی مناسب خود چندین ماه آزمون و خطا کنید، ولی نباید ناامید شوید.

از یک متخصص درمان وسواس خوب کمک بگیرید

یکی از بهترین کارهایی که می توانید برای شکست OCD انجام دهید، کمک گرفتن از یک روانشناس خوب است. درمان بسیار موثر برای OCD درمان شناختی- رفتاری (CBT) است. از طریق این جلسات درمانی، بیمار و روانشناس راه های سالم برای کنار آمدن با علائم OCD پیدا می کنند. یک روانشناس می تواند به شما کمک کند بیاموزید که هنگام انجام امور روزمره خود چگونه وسواس خود را کنترل کنید.

امتیاز دهید.
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.