ترس غیرمنطقی یا فوبیا چیست؟ چگونه می توان بر آن غلبه کرد؟

برای برخی، ممکن است یک ترس غیر منطقی وجود باشد که مدت ها آنها را آزار می دهد. ترس های غیرمنطقی ممکن است زندگی روزمره افراد را مختل کنند زیرا می توانند با سطح بالای اضطراب همراه باشند. چنین ترس شدید به عنوان فوبیا نیز شناخته می شود. ممکن است فردی در کودکی از چیزی ترس داشته باشد، اما همین امر در هم بزرگسالی امکان پذیر است. فهم اینکه چگونه با ترس غیر منطقی کنار بیایید ضروری است زیرا ممکن است بر زندگی شما تأثیر بگذارد.

ترس غیرمنطقی یا فوبیا چیست؟ چگونه می توان بر آن غلبه کرد؟

فهم جنبه های مختلف ترس

شواهد علمی وجود دارد که نشان می دهد ترس جنبه ای طبیعی از وجود انسان است. هیجان ترس یک عنصر مهم در فعالیت مغز است، مانند ادراکات و احساسات ما. به همین دلیل است که مردم ترس های مشترکی دارند، مانند ترس از پرواز یا تنها ماندن در تاریکی. ترس سیگنالی است که می گوید به هیچ قیمتی نمی خواهید صدمه ببینید یاوقت آن است که از درد اجتناب کنید. همه می دانیم که برخی خطرات و آسیب ها ممکن است منجر به آسیب جسمی شوند. بنابراین، جنبه ترس منجر به انجام اقدامات یا اقدامات احتیاطی برای اجتناب از عواقب می شود. بنابراین اکثر مردم از چیزی خاص می ترسند، اما مشخص نیست که چرا افراد سطوح مختلفی از ترس را تجربه می کنند.

وقتی احساس ترس یا فوبیا می کنید، بدن شما واکنش نشان می دهد. این واکنش، مغز شما را تحریک می کند تا به ترس پاسخ دهد. در برخی مواقع ذهن ما به بدترین نتیجه یا چیزی فکر می کند که ممکن است به هیچ وجه درست نباشد.

ترس عادی و منطقی در مقابل ترس غیرمنطقی (فوبیا)

ترس می تواند عادی و سالم باشد، به ویژه در دوران کودکی. این به آسیب پذیری فرد در آینده کمک می کند و گاهی اوقات حتی وقایع را جالب می کند. بسته به موقعیت، ما می توانیم ترس منطقی یا غیر منطقی را تجربه کنیم. اگر ترس ما باعث واکنش ما و فرار از یک موقعیت خطرناک باشد، این ترس، طبیعی تلقی می شود.

اما برخی از افراد با ترس های غیرمنطقی ای روبرو هستند که آنها را از ادامه زندگی یا مشارکت اجتماع و در تجربیات جدید باز می دارد. چنین ترس هایی ناشی از ترس مبالغه آمیز است. ممکن است شخصی از چیزی که واقعیت ندارد بترسد یا در ابتدا شواهدی مبنی بر ترس وجود نداشته باشد. گاهی اوقات قربانی شدن یک جنایت یا انجام وظیفه ای که اضطراب شما را افزایش می دهد ممکن است بر ایجاد ترس های غیر منطقی تأثیر بگذارد.

تمرکز بر یک جنبه از یک رویداد می تواند فرد را بیشتر بترساند. به عنوان مثال، ممکن است شخصی از پرواز ترس داشته باشد زیرا نمی خواهد اگر مشکلی پیش آمد، در هواپیما باشد. کسی که از عنکبوت می ترسد ممکن است فقط از ظاهر آن بترسد. کسی که از ارتفاع می ترسد ممکن است از رانندگی روی پل ها و یا قرار گرفتن در مکان های بلند خودداری کند. چنین ترس هایی به عنوان فوبیا شناخته می شوند که با علائم جسمی و احساسی شدید همراه است. اگر فکر می کنید ترس غیرمنطقی ای دارید که زندگی روزمره شما را مختل می کند، حتما درمان های موثری برای آنها وجود دارد.

چرا غلبه بر ترس های غیرمنطقی بسیار مهم است؟

برخی از افراد ممکن است فکر کنند که می توانند زندگی کنند و ترس های خود را نادیده بگیرند، یا شک کنند که نگران آن هستند که می توانند از پس ترس های خود بربیاییند یا نه. اما مدنظر داشته باشید که ترس راهی برای تسخیر زندگی شما دارد و بسیاری را فلج و ناتوان کرده است. حتی ممکن است کسانی که فوبیای مرضی گرفته اند تشخیص ندهند که ترس چگونه آنها را مهار کرده است. حتی گاهی آنها ممکن است نبینند که ترس چه مشکلاتی را در زندگی آنها ایجاد کرده است. یا حتی برخی می دانند ترسشان چیست! بلکه ترجیح می دهند به جای روبرو شدن با آنها، پشت آنها پنهان شوند.

مواجهه با ترس ها به رشد شما کمک می کند و چیزی های زیادی یاد می گیرید. همانطور که برای مقابله با ترس های خود اقدام می کنید، یاد می گیرید که در طول راه چه باید بکنید. متأسفانه تلاش نکردن برای مقابله با ترس ها ممکن است بعداً منجر به پشیمانی شود. ترس باعث تعلل یا به تعویق انداختن کارها می شود. مردم عمداً برخی کارها را به دلیل ترس عقب می اندازند.

پس با این تفاسیر آیا گاهی اوقات “نه” گفتن برای شما دشوار است؟ ترس می تواند دلیل آن باشد. ممکن است از صدمه زدن به احساسات دیگران و یا ضعیف یا غیرقابل اعتماد بودن ترس داشته باشید. وقتی در وجود فردی ترس و اضطراب وجود داشته باشد، افکار فرد ممکن است اغراق آمیز باشند. در این حالت عقلانیت از بین می رود. ترس ممکن است بر تصمیم گیری شما تأثیر بگذارد و منجر به انتخاب اشتباه شود. همچنین ممکن است از دستیابی به اهداف شخصی جلوگیری کند.

چگونه تشخیص دهیم که به کمک نیاز داریم؟

ترس های غیرمنطقی یا فوبیاها ممکن است منجر به اختلال در زندگی روزمره نشوند یا حال شما را بد نکنند. یک فرد می تواند از پرواز ترس داشته باشد اما هرگز دلیلی برای سوار شدن به هواپیما ندارد. ممکن است از ازدحام جمعیت بترسید، اما به جای مشارکت در فعالیت های خارج از خانه، ماندن در خانه را ترجیح می دهید. ترس های شخصی یا هراس هایی که تأثیر کمی بر فعالیت های روزانه شما دارند احتمالاً چیزی است که نباید نگران آن باشید. اما، اگر متوجه شدید که از موقعیت ها یا فعالیت هایی به دلیل ترس خود دوری می کنید و زندگی روزمره شما مختل شده است، زمان کمک حرفه ای فرا رسیده است. در اینجا نشانه هایی وجود دارد که نشان می دهد باید به دنبال کمک از یک روانشناس باشید:

  • شما احساس وحشت یا اضطراب شدید می کنید.
  • متوجه هستید که ترس شما نامعقول یا بیش از حد است.
  • به دلیل ترس از انجام کارها یا رفتن به مکان هایی اجتناب می کنید.
  • به دلیل اجتناب از برخی کارها، کارهای روزمره شما تحت تأثیر می گیرد و از این موضوع ناراحت هستید!
  • ترس شما شش ماه یا بیشتر طول کشیده است.

درمان های زیادی برای مدیریت ترس و اضطراب شما در دسترس است. استراتژی های خودیاری و صحبت با یک متخصص در مورد ترس ها، مفید است. گزینه های مختلفی وجود دارد که باید در نظر بگیرید، که در تعیین آنچه برای شما مناسب است نقش دارد. مردم بیشتر دوست دارند که روش های خودیاری را بیاموزند.

راه هایی برای کنار آمدن با فوبیاهای خود

مقابله با ترس های شما شامل فهم تأثیر ترس ها بر شما و بررسی گزینه های درمانی است. با فهم و ایجاد تفکیک بین ترس غیرمنطقی و ترس نرمال، باید بدانید که چه اتفاقی در حال رخ دادن است و چگونه می توانید از آن عبور کنید. در اینجا راه هایی برای کمک به شما در غلبه بر ترس ها آمده است:

از چه چیزی می ترسید و چرا؟ ترس خود را شناسایی کرده و آنچه را که می دانید پردازش کنید. این از کجا آمده است و چه مدت است که چنین احساسی دارید؟ گاهی اوقات شما باید ترس های خود را بیشتر بشناسید تا منشأ احتمالی را درک کنید. این ترس ها می تواند ناشی از یک تجربه بد باشد که در گذشته داشته اید.

هنگامی که می دانید ترس شما چیست، برای مقابله با آن برنامه ریزی کنید. برخی افراد فهرستی از ترس های خود تهیه می کنند و یکی را برای شروع انتخاب می کنند. می توانید موارد مربوط به ترس را فهرست کرده و مرحله به مرحله با صحبت کردن در مورد آن یا تصور خود در حال انجام مراحل، کار کنید. ایده این است که هدفی را تعیین کنید که امیدوارید هنگام غلبه بر ترس خود به آن برسید.

راه هایی برای تمرین و بخشش خود بیابید. همانطور که با ترس خود و علت وجود آن بیشتر آشنا می شوید، ممکن است مانند گذشته شما را آزار ندهد. بخشش گذشته خود، وضعیت شما را بهبود می دهد. مثبت نگر باشید و به آینده امیدوار باشید.

می توانید با تکنیک های خودیاری و گزینه های رواندرمانی، از جمله مشاوره روانشناسی آنلاین و گروه های پشتیبانی، با ترس خود کنار بیایید. هرچه زودتر کمک بخواهید، راحت تر و سریعتر می توانید از ترس عبور کنید تا بتوانید از زندگی لذت ببرید.

امتیاز دهید.
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.