ترس از زایمان و راه های درمان

ترس از زایمان در دوران بارداری غیر معمول نیست، حدود سه چهارم زنان باردار در درجاتی از بارداری و زایمان ترس دارند. ترس ها می توانند دامنه وسیعی داشته باشند، اما شامل نگرانی در مورد درد زایمان، نگرانی برای سلامت نوزاد و اضطراب در مورد تعامل با متخصصان مراقبت های بهداشتی است. برای برخی از زنان، ترس آن ها از زایمان به اندازه کافی قابل توجه است که باعث توکوفوبیا می شود.

Fear of childbirth

توکوفوبیا چیست؟

توکوفوبیا، نوعی اضطراب، جایی است که فرد دچار ترس شدید (فوبیا) از زایمان می شود که می تواند منجر به اجتناب کامل از بارداری شود. ترس از زایمان طاقت فرسا و وحشتناک می شود و می تواند از نظر جسمی و عاطفی ناتوان کننده شود. آمار جهانی توکوفوبیا در زنان باردار بیش از 1 در 10 است. تحقیقات اولیه در این زمینه در پدران نشان می دهد که نرخ توکوفوبیا بیش از 1 در 10 مرد نیز وجود دارد.

علائم توکوفوبیا می تواند شامل موارد زیر باشد:

اختلالات خواب، از جمله کابوس
موارد وحشت زدگی
ترس شدید از نقایص مادرزادی، مرده زایی یا مرگ مادر
احساس ترس در فکر بارداری و تولد
اصرار بر سزارین برای زایمان

چه کسانی به توکوفوبیا مبتلا می شوند؟

ترس در والدینی که هرگز باردار نشده اند یا زایمان نکرده اند (توکوفوبیا اولیه) به احتمال زیاد شایع تر و شدیدتر است. زنان و شرکای آن ها که قبلاً تجربه سخت یا آسیب زا از زایمان یا بارداری داشته اند نیز می توانند توکوفوبیا (ثانویه) داشته باشند. در برخی موارد، توکوفوبیا ناشی از افسردگی قبل از تولد است. اطلاعات در مورد دلایل ترس از زایمان و توکوفوبیا محدود است، اما می دانیم که برخی از افراد به دلایل زیر به توکوفوبیا مبتلا هستند:

شنیدن داستان هایی از اطرافیانشان که زایمان های دردناکی را پشت سر گذاشته اند.
ترس های مربوط به مراقبت های پزشکی، مانند کنترل بی اثر درد، از دست دادن کنترل، آسیب یا مرگ، یا عدم اعتماد به تیم ارائه دهنده مراقبت.
عوامل روانی اجتماعی مانند والدین جوان بودن یا در آسیب اجتماعی بودن.
عوامل روانی مانند عزت نفس پایین، احیای خاطرات آسیب زا از دوران کودکی یا اختلالات روانپزشکی مانند افسردگی یا اضطراب.
لزبین، دوجنسه یا ترنسجندر بودن.
سابقه سوء استفاده جنسی.
حوادث آسیب زا قبلی در بارداری یا زایمان.
در مردان، ترس از زایمان ممکن است به دلیل فقدان آگاهی یا احساس خارج از فرآیند باشد. تحقیقات در سایر شرکا هنوز در دسترس نیست.
اثرات توکوفوبیا.

تأثیر فیزیکی توکوفوبیا بر افراد چیست؟

اثر فیزیکی توکوفوبیا این است که افراد سعی می کنند با استفاده از روش های پیشگیری از بارداری، بارداری را به تعویق بیاندازند یا از بارداری اجتناب کنند. اگر آنها باردار شوند، زنان ممکن است به احتمال زیاد سقط جنین را انتخاب کنند. آن ها همچنین ممکن است هنگام زایمان سزارین را انتخاب کنند. توکوفوبیا می تواند اثرات عاطفی بزرگی بر والدین داشته باشد، مانند افزایش استرس، از دست دادن کنترل خود و ترس از مراقبت از کودک. افراد مبتلا به توکوفوبیا نیز بیشتر در معرض اضطراب و افسردگی هستند. همچنین نگرانی‌هایی در مورد پیامدهای مرتبط با توکوفوبیا برای سلامت کودک وجود دارد، مانند کاهش پیوند مادر و نوزاد، وزن کمتر هنگام تولد و افزایش میزان پذیرش در مراقبت‌های نوزادان. آن هایی که مبتلا به توکوفوبیا هستند، به احتمال زیاد تجربیات زایمان پیچیده تری دارند، مانند زایمان طولانی تر و دردناک تر، و شانس بیشتری برای داشتن یک تجربه زایمان منفی یا آسیب زا دارند.

تفاوت ترس طبیعی از زایمان با توکوفوبیا

ترس از زایمان تجربه رایجی میان بانوان است. این مسئله امری طبیعی است و با توکوفوبیا متفاوت است. در حقیقت حدود 80 درصد از بانوان در دوران بارداری خود ترس‌هایی را پیرامون زایمان تجربه می‌کنند. با این حال از این میان 13 درصد از بانوان دچار توکوفوبیا هستند چرا که توکوفوبیا نوعی ترس بسیار شدید و افراطی است و باعث می‌شود که فرد از موقعیت‌های مرتبط با زایمان اجتناب کنند. در حالی که اغلب مادران در طول بارداری یاد می‌گیرند که چگونه اضطراب خود را کنترل کنند و ترس آن‌ها در حدی نیست که باعث شود از مراجعه به پزشک و اقدام برای زایمان خودداری کنند.

علل فوبیای زایمان به دو دسته تقسیم می شود:

علل اولیه:

در زنانی دیده می شود که سابقه زایمان نداشته اند.

این نوع ترس می تواند در بزرگسالی شروع شود، اما می تواند با شروع بارداری نیز دیده شود.

ترس از بارداری در زنانی که مورد تجاوز و آزار جنسی قرار گرفته اند نیز رایج است.

معاینات مخصوص دوره بارداری نیز می تواند باعث تحریک فلش بک های ترومای اصلی شود.

علل ثانویه:

این نوع ترس در زنانی دیده می شود که سابقه زایمان داشته اند.

ترس ناشی از بارداری سخت و زایمان سخت است.

با این حال، می تواند در زنانی که سابقه سقط جنین، زایمان جنین مرده، ختم بارداری یا ناباروری داشته اند نیز دیده شود.

Fear of childbirth

درمان توکوفوبیا

ترس از زایمان با داشتن حمایت خوب از دوستان، خانواده و متخصصان مراقبت های بهداشتی ممکن است برای کمک به محدود کردن تأثیر توکوفوبیا مهم باشد. حمایت موثر و درمان روانشناختی نیز می تواند در کاهش نیاز به سزارین انتخابی تا 50 درصد موثر باشد. اشکال درمان روانشناختی شامل رفتار درمانی شناختی، روان درمانی و مصرف دارو برای کمک به مقابله با احساسات شماست. پزشک عمومی شما می تواند به شما کمک کند تصمیم بگیرید که در شرایط شما بهترین روش درمانی چیست. همچنین ممکن است بخواهید با متخصص زنان و زایمان خود در مورد فواید و خطرات زایمان طبیعی و سزارین انتخابی بر سلامت عاطفی خود صحبت کنید. شواهدی وجود دارد که نشان می دهد آموزش تولد و هیپنوتیزم برای کسانی که از ترس از زایمان دارند بسیار مفید است. ترس از زایمان تا حد زیادی با کمک و همراهی خانواده و نزدیکان شخص قابل درمان است. اولین اقدام شخص بعد از تشخیص ترس از زایمان ، میبایست مراجعه به روانشناس خوب و با تجربه باشد که توانایی کاملی در حل مشکلات فوبیا و وسواس های فکری دارد. با تشخیص روانشناس خوب و کاردان و انتخاب بهترین راه درمانی برای شخص ، ترس از زایمان از بین خواهد رفت.در نظر داشته باشید که آرامش مادر ، مساوی است با آرامش فرزند. پس به هیچ عنوان در درمان و پیشگیری این نوع از فوبیا و ترس کوتاهی نکنید.

امتیاز دهید.
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.