افسردگی شدید، علت ها و درمان قطعی

افسردگی؛ علل و علائم افسردگی شدید

افسردگی شدید به این معنی است که علائم افسردگی یک فرد بسیار شدید است و اغلب به اندازه ای است که در بسیاری از عملکردهای روزانه اختلال ایجاد کند. افسردگی شدید یک تشخیص متمایز از اختلال افسردگی اساسی نیست. در عوض، افراد تمایل دارند افسردگی خود را زمانی که دارای چندین نشانه افسردگی هستند یا زمانی که برخی از علائم افسردگی شدیدتر هستند، شدیدتر تجربه کنند.

افسردگی یک طیف است، از علائمی که به طور ملایم زندگی روزمره را مختل می کنند تا علائمی که کاملاً ناتوان کننده هستند.

یک مطالعه در سال 2020 نشان داد که میزان افسردگی شدید در بزرگسالان آمریکایی بین سال‌های 2005 تا 2016 افزایش یافته است و افزایش قابل توجه افسردگی شدید در بین افراد بالای 65 سال نقش مهمی در این روند دارد. یک مطالعه در سال 2017 گزارش داد که افسردگی عامل اصلی ناتوانی در سراسر جهان است.

افراد مبتلا به افسردگی شدید ممکن است افکار خودکشی یا خودآزاری داشته باشند. آنها می توانند به شدت احساس غمگینی و ناراحتی کنند و قادر به تمرکز بر روی چیزی غیر از ناراحتی خود نباشند. افسردگی آنها ممکن است بر روابط آنها، ادراکات آنها از جهان و تصور آنها از خود تأثیر بگذارد. برخی ممکن است دشواری و دردهای غیر قابل توضیحی را تجربه کنند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد افسردگی شدید، از جمله علائم، درمان، و جایی که برای کمک گرفتن باید مراجعه کنید، به خواندن این مطلب ادامه دهید.

افسردگی شدید

افسردگی شدید چیست؟

افسردگی شدید نوعی اختلال افسردگی اساسی است. اختلال افسردگی اساسی یک اختلال خلقی است که باعث می شود فرد در بیشتر مواقع احساس غمگینی یا ناراحتی کند. این با احساس غمگینی به دلیل شرایط منفی زندگی متفاوت است، اگرچه رویدادهای منفی ممکن است خطر افسردگی را افزایش دهند.

افسردگی شدید یک تشخیص مشخص نیست. در عوض، این یک قضاوت ذهنی است که بر اساس تأثیر قابل توجه علائم افسردگی یک فرد بر آنها است.

یک مطالعه در سال 2018 نشان داد که معیارهای راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی (DSM-5) برای افسردگی اساسی با شدت افسردگی مرتبط است. بنابراین، افراد مبتلا به افسردگی شدید ممکن است علائم بیشتری و علائم متنوع تری داشته باشند. ناتوانی در احساس خوشبختی پیش بینی کننده اصلی افسردگی شدید است.

علائم افسردگی شدید

اختلال افسردگی اساسی در درجه اول بر خلق و خو تأثیر می گذارد و باعث می شود فرد برای مدت طولانی احساس غمگینی یا منفی داشته باشد.

درمان قطعی افسردگی شدید

برخی از علائم افسردگی شدید عبارتند از

1. خلق و خوی افسرده: فرد ممکن است در بیشتر مواقع احساس غمگینی، ناراحتی یا عصبانیت کند، حتی زمانی که اتفاقات خوبی می افتد.
2. مشکلات خواب: ممکن است فرد مشکل خواب داشته باشد یا خیلی بیشتر از حد معمول بخوابد.
3. مشکلات اشتها: افراد مبتلا به افسردگی ممکن است تغییراتی در اشتها داشته باشند و بدون تلاش وزن کم یا اضافه کنند.
4. تغییر در حرکت: برخی از افراد مبتلا به افسردگی احساس بی قراری زیادی می کنند. دیگران احساس می کنند قادر به حرکت نیستند یا بسیار کند هستند.
5. خودکشی: افراد مبتلا به افسردگی ممکن است افکار خودکشی یا خودآزاری داشته باشند. برخی ممکن است اقدام به خودکشی کنند.
6. از دست دادن لذت: افراد مبتلا به افسردگی شدید ممکن است در کسب لذت از فعالیت هایی که زمانی از آنها لذت می بردند با مشکل مواجه شوند.
7. احساس گناه و بی ارزشی: افسردگی می تواند بر خودانگاره و عزت نفس تأثیر بگذارد و باعث شود فرد احساس گناه یا بی ارزشی کند.

یک مطالعه در سال 2018 نشان می دهد که برخی از علائم در بین افراد مبتلا به افسردگی شدید شایع تر است. آنها عبارتند از:
1. افکار خودکشی
2 . از دست دادن لذت
3. احساس گناه یا بی ارزشی
4. خلق و خوی افسرده

اگرچه هیچ مرحله رسمی از افسردگی شدید وجود ندارد، تجربه افسردگی در فرد ممکن است با گذشت زمان بدتر شود. این امر به ویژه در صورتی صادق است که افسردگی کار کردن یا درگیر شدن در روابط معنادار را دشوار کند.

برای برخی از افراد، افسردگی آغازگر یک چرخه معیوب از چالش‌های زندگی است و علائمی را ایجاد می‌کند که محصول مستقیم افسردگی نیستند. یک فرد ممکن است برای کار کردن مشکل داشته باشد و سپس شغل خود را از دست بدهد و باعث ایجاد استرس اضافی شود که افسردگی او را تشدید می کند. یک مطالعه در سال 2017 گزارش داد که افراد مبتلا به افسردگی بیشتر احتمال دارد طلاق بگیرند.

علل افسردگی شدید

افسردگی یک وضعیت پزشکی پیچیده است. علت واحدی ندارد. در عوض، تعامل عوامل بیولوژیکی، اجتماعی و روانی ممکن است باعث افسردگی شود. فردی که تمایل بیولوژیکی به افسردگی دارد ممکن است فقط در محیط مناسب افسرده شود. پزشکان این را مدل زیست روانی اجتماعی می نامند.

برخی از عوامل خطر افسردگی شدید عبارتند از

1. استرس، مانند زندگی در یک محیط خشونت آمیز یا ناپایدار
2. تروما، مانند قربانی آزار یا حمله
3. بیوشیمی، با تفاوت در مواد شیمیایی مغز به طور بالقوه خطر افسردگی را افزایش می دهد
4. ژنتیک، با برخی از ژن ها خطر افزایش می‌یابد
5. سابقه خانوادگی، با خطر بالاتر افسردگی زمانی که سایرین در خانواده آن را دارند
6. مصرف الکل یا مواد مخدر
7. برخی داروها
8. داشتن شرایط پزشکی خاص، از جمله بیماری های مزمن و جدی

به دنبال کمک برای رهایی از افسردگی شدید

یکی از چالش های افسردگی این است که دیدگاه منفی ناشی از آن ممکن است فرد را متقاعد کند که درمان موثر نخواهد بود یا اینکه افسردگی تقصیر اوست. افسردگی یک وضعیت پزشکی است، نه چیزی که فرد ایجاد می کند یا می تواند راه رهایی از آن را بیاندیشد.

هرچه فرد زودتر به دنبال کمک باشد، پیش آگاهی او بهتر است. درمان زودهنگام مدت زمان افسردگی فرد را کاهش می دهد و می تواند به جلوگیری از بدتر شدن افسردگی کمک کند.

هر ارائه دهنده پزشکی می تواند افسردگی را تشخیص دهد، بنابراین درمان اغلب با مراجعه به پزشک آغاز می شود. متخصصان سلامت روان مانند روانپزشکان و روان درمانگران متخصص در درمان افسردگی هستند. در نظر بگیرید که از یک پزشک برای ارجاع به یک پزشک سلامت روان بخواهید. در حالی که پزشکان می توانند دارو تجویز کنند، درمان ممکن است نتایج را بهبود بخشد.

تشخیص افسردگی شدید / تست افسردگی شدید

هیچ آزمایش یا آزمایش خون نمی تواند به طور قطعی ثابت کند که یک فرد افسردگی شدید دارد. در عوض، پزشکان بر اساس علائم تشخیص می دهند. با این حال، اگر فردی مشکلات پزشکی دیگری داشته باشد یا در معرض خطر بیماری‌های خاص باشد، پزشک ممکن است آزمایش‌های اضافی را برای رد علل دیگر مانند کم‌کاری تیروئید انجام دهد.

یک فرد باید همه علائم را به پزشک خود بگوید تا مطمئن شود که افسردگی، و نه برخی شرایط دیگر، تشخیص درست است.

افسردگی شدید، درمان

درمان افسردگی شدید

تعدادی از درمان ها ممکن است کمک کند. برای اکثر افراد، اولین خط درمان یک داروی ضد افسردگی است. ده ها گزینه ضد افسردگی وجود دارد که هر کدام خطرات و مزایای خاص خود را دارند. بنابراین فردی که داروهای ضد افسردگی را در نظر می گیرد باید با پزشک در مورد نیازهای خود صحبت کند و در مورد عوارض جانبی آن سوال کند.

درمان های دیگر برای تکمیل داروهای ضد افسردگی نیز می تواند موثر باشد. آنها عبارتند از:

1. درمان فردی
2. مشاوره خانواده یا زوجین
3. داروهای دیگر، مانند تثبیت کننده های خلق و خو
4. الکتروشوک درمانی (ECT) برای افسردگی مقاوم به درمان
5. تحریک مغناطیسی ترانس کرانیال، نوعی تحریک مغزی که ممکن است علائم را کاهش دهد
6. تحریک عصب واگ، که عصب واگ را برای کاهش علائم تحریک می کند

چشم انداز افسردگی

درمان افسردگی ممکن است دشوار باشد. دوره های افسردگی ممکن است 6 تا 12 ماه طول بکشد اگر فرد به دنبال درمان نباشد یا درمان موثر نباشد. اغلب، افسردگی با یا بدون درمان عود می کند.

یک مطالعه در سال 2019 تأکید می کند که هیچ معیار خوبی برای ارزیابی چشم انداز افسردگی وجود ندارد، اما درمان زودهنگام با نتایج بهتر مرتبط است. علاوه بر این، افرادی که در مراحل اولیه درمان نتایج مثبتی دریافت می کنند، چشم انداز بهتری دارند.

افراد مبتلا به افسردگی ممکن است نیاز داشته باشند چندین روش درمانی را قبل از اثربخشی امتحان کنند. یک مطالعه در سال 2021 تخمین زد که 30.9٪ از بزرگسالان مبتلا به افسردگی اساسی افسردگی مقاوم به درمان دارند. بنابراین در حالی که درمان مهم است و درمان اولیه حیاتی است، ادامه مبارزه با افسردگی رایج است.

کمک به فردی که افسردگی شدید دارد

افسردگی می تواند درمان را برای فرد دشوار کند. برخی از افراد ممکن است متوجه نشوند که افسرده هستند، در حالی که برخی دیگر چشم انداز تماس با یک ارائه دهنده، جستجوی مراقبت و ایجاد تغییرات در سبک زندگی را دلهره آور می دانند. برخی از راه های کمک عبارتند از:

1. حمایت و مراقبت – کسی را به خاطر افسردگی سرزنش نکنید
2. تلاش برای به حداقل رساندن تقاضاها تا حد امکان – خانواده بزرگ ممکن است نیاز داشته باشند انتظارات مربوط به تعطیلات و زمان با هم را کاهش دهند.
3. حضور فیزیکی در صورتی که فرد این آرامش را بیابد
4. تهدید به خودکشی را جدی بگیرید و برای کمک به شماره اضطراری ( پلیس ) تماس بگیرید.
5. پیشنهاد کمک به فرد برای دسترسی به درمان از طریق تماس با ارائه دهنده مراقبت، یافتن درمان، یا حتی رفتن با او به اولین قرار ملاقات

خلاصه

افسردگی شدید می تواند تجربه بسیار دردناکی باشد، هم برای فردی که افسردگی دارد و هم برای کسانی که او را دوست دارند. یک فرد ممکن است با کارهای روزانه دست و پنجه نرم کند، تضاد بیشتری را در روابط خود تجربه کند و ارزش خود را زیر سوال ببرد.

افسردگی همچنین ممکن است رفتارهایی را افزایش دهد که کیفیت زندگی را بیشتر به خطر می اندازد و تغذیه سالم، ورزش یا رفتن به سر کار را دشوار می کند.

درمان می تواند کمک کند. ممکن است برای یافتن درمان یا ترکیبی از درمان های مناسب زمان و آزمایش نیاز باشد، اما با یک ارائه دهنده مراقبت های حمایتی، فرد می تواند تسکین پیدا کند.

مردم نباید افسردگی شدید را نادیده بگیرند. درمان زودهنگام موثرتر است و می تواند رنج را کاهش دهد.

امتیاز دهید.
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.