مشاوره قبل از ازدواج و هزینه آن

برای زوجین اهمیت دارد تا روند مشاوره قبل از ازدواج را اعم از مشاوره ازدواج انلاین باشد چه حضوری و چیستی آن و همچنین تعداد جلسات و هزینه مشاوره قبل از ازدواج را بدانند. ازدواج یکی از مهمترین تصمیمات و تحولاتی است که در زندگی هر کسی رخ می دهد. همه ما آرزو داریم که زندگی مشترکی پایدار و سرشار از خوشبختی داشته باشیم. اما انتخاب شخص مناسب برای ازدواج و همچنین ایجاد سازگاری دو جانبه می تواند بسیار سخت باشد و به کمک شخصی متخصص نیاز داشته باشد. در این مقاله از کلینیک روانشناسی ذهن آرا می خواهیم به بررسی مشاوره قبل از ازدواج و آثار و فوایدی که این نوع مشاوره در زندگی زوجین بر جای می گذارد، بپردازیم.

مشاوره قبل از ازدواج و هزینه آن

مشاوره قبل از ازدواج

برای بررسی مشاوره قبل از ازدواج ابتدا لازم است کمی با اهمیت مقوله ازدواج آشنا شویم. از این رو توجه شما را به ادامه مطلب جلب می کنم.

قبل از ازدواج از چه چیزهایی باید آگاهی داشته باشیم؟

ازدواج از بخش های اصلی زندگی هر فرد به شمار می رود و هرکس بخواهد برای این امر اقدام به تصمیم گیری نماید باید اطلاعات کافی پیش از ازدواج در این زمینه داشته باشد. متاسفانه بسیاری از جوانان چه دختر و چه پسر برای ازدواج دچار هیجان می شوند و این باعث می شود که نگاه واقع بینی نداشته باشند و پیش از ازدواج دچار تصمیم گیری اشتباه شوند. مشاوره قبل از ازدواج کمک می کند که به صورت منطقی و واقعی تصمیم به انتخاب شخصی برای ازدواج بگیرید.

همه انسان ها به صورت طبیعی برای ادامه حیات خود نیازهایی دارند که باید به آن ها به طور صحیح پاسخ داده شود. مانند نیاز به خوردن، آشامیدن، تنفس، احساسات و رابطه جنسی. همان طور که ذکر شد رابطه جنسی یکی از نیازهایی است که پس از پشت سر گذاشتن سن بلوغ در انسان ها ظاهر می شود. ازدواج یک راه حل بسیار مناسب برای پاسخ دادن به این نیاز می باشد.

بنابراین پاسخ به نیاز جنسی یکی از مسائلی محسوب می شود که با ازدواج تامین می شود.

ازدواج؟!

ازدواج بستری را فراهم می کند تا زن و شوهر به کمک یکدیگر بتوانند مسیر رشد و تعالی را طی کرده و به سمت تکامل پیش بروند. پس رشد و تعالی و رسیدن به تکامل نیز یکی از مسائلی محسوب می شود که می تواند با ازدواج حاصل شود. انسان ها به گونه ای خلق شده اند که تمایلی به تنهایی ندارند. به عبارتی دیگر نیاز به کسانی دارند تا به آن ها عشق بورزند. ازدواج و وجود فرزندان می تواند آنها را از تنهایی نجات دهد. انسان ها دوست دارند که مستقل زندگی کنند و داشتن استقلال در زندگی برایشان خوشایند است. ازدواج می تواند یک گام در جهت استقلال فرد از خانواده محسوب شود. پس تمایل به مستقل بودن نیز یکی از مسائلی که ازدواج می تواند راهکاری مناسب برای آن باشد .

حال که با اهمیت این مقوله مهم و حیاتی در زندگی هر شخص آشنا شدیم، می بایست به دنبال راهکاری باشیم تا ازدواجمان به یک ازدواج موفق بدل شود. مشاوره قبل از ازدواج می تواند موجب داشتن یک ازدواج موفق شود .

 مشاوره قبل از ازدواج و داشتن یک ازدواج موفق

مشاوره در کل باعث کسب دانش و آگاهی بیشتر نسبت به مسئله ایست که مورد مشاوره قرار گرفته است . یک مشاور خوب با دانش و تجربه خود به راهکارهایی می پردازد تا مسئله ای که مورد مشاوره قرار گرفته شده است به خوبی انجام شود . بنابراین مشاوره قبل از ازدواج به ما این امکان را می دهد تا آگاهی بیشتری نسبت به این مقوله پیدا کنیم و با دانش بیشتری در مورد آینده مان تصمیم بگیریم .

در مشاوره قبل از ازدواج می توان به بررسی مسائلی نظیر بلوغ فکری، بلوغ جنسی، مسئولیت پذیری، علاقه ها و سلیقه ها و اهداف ازدواج پرداخت. یک مشاور خوب به کمک دانش و تجربه خود مباحث ذکر شده در طرفین ازدواج را بررسی کرده و راهکارهای مناسبی ارائه می دهد تا زوجین بتوانند به یک ازدواج موفق دست یابند.

مزایای مشاوره قبل از ازدواج

حل اختلافات

شما یاد می گیرید که چگونه یک درگیری را به صورت سالم حل کنید . مشاوره پیش از ازدواج، شما را به مهارت های ارتباطی مجهز می کند که به شما کمک می کند نه تنها به همسرتان گوش دهید بلکه آن چه همسرتان می گوید را پردازش کنید.

داشتن ارتباط موثر

در مشاوره پیش از ازدواج، شما یاد می گیرید که چگونه ارتباط موثرتری برقرار کنید. هنگامی که نیازهای خود را به وضوح و آشکارا بدون ابراز نارضایتی و عصبانیت بیان می کنید، ازدواج شما رونق خواهد گرفت.

یادگیری انتقاد سازنده

شما بیاموزید که چگونه انتقاد کنید، بدون اینکه اهانت آمیز باشد. لازم است هر دو نفر شما در مشاوره پیش از ازدواج، بدون ترس از آسیب رساندن به دیگری بتوانند در مورد مسائل خود صحبت کنند. در مشاوره پیش از ازدواج، شما می آموزید که می توانید بدون نیاز به درگیری با یکدیگر، آنچه را که لازم دارید، دریافت کنید.

محیط امن و بی طرف برای صحبت کردن

در مشاوره پیش از ازدواج، شما یاد خواهید گرفت که در مورد مسائل حل نشده پردازش و کار کنید. مشاوره پیش از ازدواج برای بیان هرگونه نارضایتی که احساس می کنید، محیط امنی را فراهم می کند. پردازش و شنیده شدن احساسات شما با کمک یک متخصص آموزش دیده ممکن است تمام چیزهایی باشد که شما نیاز دارید. ممکن است متوجه شوید که نامزدتان علاقه ای به همکاری در مشاوره و کار کردن روی آن را برای داشتن ازدواجی موفق تر ندارد. در این زمینه با مشاور قبل از ازدواج خود مشورت کنید.

شناخت بیشتر

مشاوره قبل از ازدواج کمک می کند تا شما درک عمیق تری از این که نامزدتان چه کسی است و چه نیازهایی دارد، درک کنید. و از انتخاب خود اطمینان حاصل کنید. همچنین در مشاوره پیش از ازدواج شما در مورد خود و نیازهای خودتان بیشتر خواهید دانست. ممکن است به این نتیجه برسید که ممکن است این نیازها در داخل ازدواج برطرف شود یا ممکن است شما دو نفر مناسب یکدیگر نباشید.

کسب مهارت های رابطه

6. می توان مهارت های روابط مورد نیاز برای حفظ یک ازدواج کامل را یاد گرفت. یک مشاور پیش از ازدواج می تواند ضمن نظارت بر پیشرفت شما، میانجیگری درگیری و بازخورد عینی، این مهارت را به شما یاد دهد.

تست های روانشناسی قبل از ازدواج

تست های روانشناسی باعث می شود نه تنها فرد خودش را بیشتر بشناسد بلکه از طرف مقابل هم شناخت های دقیق تری بدست اورد. و تفاوت ها وشباهت هایشان مشخص گردد.

بررسی ها نشان می دهد برای یک زندگی موفق باید اشتراک هایی بین زن و مرد صورت گیرد. با تهیه ی پرسشنامه ها و پاسخ دادن بصورت صادقانه به آن خیلی راحت تر میتوانیم این نظرها و اشتراک ها را بین زن و مرد پیدا کنیم.

اغلب سوالات پرسشنامه های مشاوره قبل از ازدواج به این صورت است که شما را در چند دسته ارزیابی می کند مانند:

  • آیا ارزش ها و نظام اعتقادی بین شما مشترک می باشد؟
  • آیا دونفر از سطح هوشیاری یکسانی برخوردار هستند؟
  • هر شخص چگونه اختلاف ها را مدیریت خواهد کرد؟
  • هر دو نفر چگونه می توانند در مواقع عصبانیت خود را کنترل کنند؟
  • یا اشتباهات گذشته ی طرف مقابلتان را بازگو می کنید؟
  • آیا برای تعداد فرزند و نظام تربیت فرزند خود به توافق رسیده اید؟
  • حد و حدود رابطه با خانواده و دوستان به چه صورت خواهد بود؟
  • چقدر روی روابط جنسی تان حساس خواهید بود؟

هزینه مشاوره قبل از ازدواج

هزینه مشاوره پیش از ازدواج بسته به مکان و متخصصی که مشاوره پیش از ازدواج را ارائه می دهد می تواند متفاوت باشد. متغییر هایی مانند لوکیشن مرکز مشاوره قبل از ازدواج، مدرک تحصیلی متخصص، تجربه کاری متخصص و …

با این وجود هزینه مشاوره ازدواج برای 50 دقیقه الی 60 دقیقه در شهر تهران از 100 هزار تومان تا 250 هزار تومان متغییر است. هستند متخصصینی که از این مبلغ بالاتر نیز دریافت می کنند.

امتیاز دهید.
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.