درمان عدم تمرکز در کودکان در کلاس درس، راهنمای معلمان

برخی از کودکان ممکن است در حفظ توجه خود به یک کار معین مشکل داشته باشند. این ممکن است به دلیل اضطراب، سرخوردگی و/یا حساسیت های حسی باشد. نظارت بر رفتار آنها برای کمک به شما در شناسایی علل و راه حل های بالقوه مفید است.

امتحان برخی از راهبردهای زیر ممکن است به کودک کمک کند تا در کلاس تمرکز کند و تجربه یادگیری خود را بهبود بخشد.

به عنوان معلم برای درمان عدم تمرکز کودک چه کاری می توان انجام داد؟

 • جواهرات درخشان و خیره کننده را به حداقل برسانید
 • لباس های طرح دار و بافت دار را به حداقل برسانید
 • آرایش و رژ لب روشن را به حداقل برسانید
 • مراقب استفاده از عطرها و دئودورانت ها باشید
 • مراقب لحن صدای خود باشید – برخی از کودکان ممکن است متوجه شوند که صدای بلندتر باعث احساس اضطراب در آنها می شود و ممکن است به اشتباه تعبیر شود که کار اشتباهی انجام داده اند. تغییر لحن شما (مثلاً یک آهنگ ساده بخوان) ممکن است به کودک کمک کند تا درگیر بماند.

در زمان یادگیری

 • یک جلسه یادگیری را با استراتژی هایی مانند ورزش مغز یا فعالیت حرکتی شروع کنید.
 • درس های مختصر منجر به یادگیری بیشتر می شود، فعالیت ها را در فواصل کوتاه انجام دهید. وظایف یادگیری را در مراحل کوچک و کاملاً تعریف شده تطبیق دهید و اطلاعات را به ترتیب ارائه دهید.
 • زبان را ساده نگه دارید – دستورالعمل ها باید واضح و کوتاه باشند. برای برخی از کودکان، نگاه کردن و گوش دادن به دستورالعمل ها به طور همزمان مشکل است. استفاده از زبان ساده مانند “این کار را انجام دهید” برای قبل از نمایش ممکن است توانایی آنها را برای تکرار اقدامات افزایش دهد.
 • از سبک یادگیری کودک آگاه باشید.
  مدل سازی یا نمایش فعالیت ها به کودک این امکان را می دهد که به صورت بصری یاد بگیرد و یادآوری خود را بهبود بخشد.
  از نشانه های بصری برای حمایت از روال کلاس درس، مانند جدول زمانی بصری و کارت های «اکنون» و «بعدی» استفاده کنید.
  استفاده از اعلان های زمان بندی را در نظر بگیرید. برای برخی از کودکان فشار زمانی بسیار زیاد است، بنابراین نوع تایمر مورد استفاده خود را در نظر بگیرید، برای مثال برخی از کودکان به یادآوری های ملایم پاسخ بهتری می دهند، برخی دیگر ممکن است به درخواست نگاه کردن به ساعت پاسخ دهند و برخی دیگر ممکن است به نمایش تصویری بهتر پاسخ دهند.
 • قبل از دادن دستورالعمل از نام کوچک کودک استفاده کنید. برخی از کودکان ممکن است به زمان نیاز داشته باشند تا دستورالعمل ها را قبل از اقدام انجام دهند، بنابراین قبل از پیش بینی پاسخ تا 7 ثانیه زمان بگذارید.
 • کودک را تشویق کنید تا یک فعالیت را قبل از حرکت به پایان برساند.
 • پس از هر مرحله از طریق تحسین، توجه و پاداش، تقویت مثبت بدهید. با پاداش‌ها و تقویت‌های مثبت کودک موافقت کنید (آنها باید فوری، سازگار، قابل دستیابی و منصفانه باشند).
 • از یک نشانه برای یادآوری به کودک برای تمرکز روی فعالیت استفاده کنید. یک حرکت خاص دست، یا کارت های رنگی، سیستم چراغ راهنمایی، یا شست بالا.
 • قوانین و روال کلاس را مشخص کنید. اطمینان حاصل کنید که کودک درکی از آنچه از او انتظار می رود دارد. استفاده از داستان های اجتماعی ممکن است به کودک در درک موقعیت ها و انتظارات کمک کند.
 • برخی از کودکان بیان نیازهای خود یا درخواست کمک برایشان مشکل است. یک «کارت وقت استراحت»، «گذرنامه توالت» یا وسایل دیگر برای نشان دادن اینکه ممکن است احساس اضطراب و/یا نیاز به بیرون رفتن از کلاس داشته باشند، ارائه دهید.
 • استفاده از «کتاب احساسات» را برای کمک به کودک برای نشان دادن احساس خود ایجاد کنید، به عنوان مثال داشتن یک بازی دشوار ممکن است بر توانایی کودک برای تمرکز در کلاس تأثیر بگذارد.
 • برای کودکانی که همیشه چیزی در دهان خود دارند – ارائه یک جایگزین ممکن است مفید باشد. برای مثال نوشیدن آب سرد از طریق نی/بطری ورزشی

محیط و وارد شدن به مدرسه و مشکل توجه

برخی از کودکان در کنار آمدن با صدای زنگ مشکل دارند. هشدار دادن قبل از به صدا درآمدن زنگ ممکن است کمک کند.
برخی از کودکان تغییر بین داخل و خارج و حرکت در محیط های شلوغ مانند صف بندی و سازماندهی خود را در رختکن دشوار می دانند و این می تواند بر یادگیری کلاس آنها تأثیر بگذارد. آنها ممکن است از ورود اول برای به حداقل رساندن حواس پرتی سود ببرند. سعی کنید به او اجازه دهید خود را در کلاس سازماندهی کند.

کلاس درس – کاهش حواس پرتی حسی در محیط – سر و صدا، نور، درهم و برهمی و غیره را در نظر بگیرید

حواس‌پرتی‌های بصری را روی دیوارهای کلاس خود به‌ویژه در اطراف تخته کاهش دهید.

تاثیر نور در کلاس خود را در نظر بگیرید. برای مثال تاثیر نور فلورسنت (نور، سوسو زدن، نویز و غیره) در مقابل نور طبیعی. خاموش کردن چراغ‌ها به کودک کمک می‌کند تا تمرکز کند.

برخی از کودکان بوها را طاقت فرسا می دانند و این می تواند در توانایی کودک برای تمرکز اختلال ایجاد کند. اگر بچه ها کفش های خود را عوض می کنند، به این فکر کنید که این کفش ها کجا نگهداری می شوند.

هنگامی که کودکان در کلاس درس غذا می خورند مراقب بوی غذا باشید. در شروع یک درس، باز کردن یک پنجره ممکن است مفید باشد.

حساسیت های صوتی مشکلات رایجی هستند که در کلاس درس با آنها برخورد می شود زیرا کلاس های درس به طور طبیعی سر و صدای زیادی در داخل و اطراف خود دارند. مراقب حواس پرتی در اتاق باشید به عنوان مثال. وزوز چراغ ها و پنکه ها، حشرات در اتاق، سر و صدای بیرون از پنجره/راهرو، تیک تاک ساعت، بستن درها به راهروها یا پنجره ها در صورت وجود صدا در بیرون، یا داشتن فرش/فرش در کلاس به این صورت می تواند سر و صدا را کاهش دهد.

برخی از کودکان از استفاده از پخش کننده موسیقی شخصی همراه با موسیقی ساز سود می برند، زیرا ممکن است سایر حواس پرتی شنوایی را از بین ببرد.

سازماندهی کلاس درس برای درمان عدم تمرکز کودک

 • تعداد وسایل شخصی که به مدرسه برده می شوند و در مدرسه نگهداری می شوند را محدود کنید.
 • یک مکان ثابت یا ظرف با برچسب مشخص برای نگهداری وسایل اختصاص دهید، به عنوان مثال، فایل برای برگه های تکالیف.
 • هر روز زمان مشخصی را برای مرتب کردن وسایل و بحث در مورد استراتژی های سازماندهی وسایل با کودک در نظر بگیرید.
 • از یک سیستم کد رنگی برای برچسب زدن کتاب‌ها/فایل‌ها و برجسته کردن کار استفاده کنید.
 • از یک لیست (تصاویر) برای سفارش فعالیت های روز برای کمک به سازماندهی روز کودک استفاده کنید.
 • چک لیستی که به جلد داخلی کتاب کار پیوست شده است، به عنوان مثال، زیر سرفصل ها، نام، تاریخ و بررسی املا و غیره.

موقعیت یابی در کلاس

ایجاد مناطق مختلف در کلاس – ایجاد پارتیشن های صوتی و مناطق مختلف در کلاس با استفاده خلاقانه از قفسه های کتاب می تواند به کاهش نحوه حرکت صدا کمک کند و یک منطقه آرام یا فضایی را در کلاس ایجاد کند.

ایستگاه های کاری سازمان یافته یا غیر درهم ریخته را ارائه دهید. می‌توانید از تابلوها/پارتیشن‌های حریم خصوصی یا مناطق مطالعه/کار استفاده کنید.

چیدمان میزها را در نظر بگیرید تا احتمال برخورد یا پرت شدن حواس کودکان توسط دیگران را کاهش دهید.

کودک را تا حد امکان دور از پنجره ها یا درها قرار دهید تا تحریکات ناشی از سر و صدای بیرون، حرکت و مناظر به حداقل برسد.

آگاهی از موقعیت میز، به عنوان مثال، نشستن در جلوی کلاس برای برقراری ارتباط چشمی خوب و رو به روی تخته ایده آل است.

قرار دادن کودک در کنار همسالانش با توجه خوب به کار و رویکردی آرام به کار (یعنی از قرار گرفتن کودکانی که ضربه می زنند یا بی قرار می شوند در کنار کسانی که رفتارهای مشابهی از خود نشان می دهند خودداری کنید)

هنگام نشستن روی زمین در طول درس، به کودک یک نشانه بصری در مورد محل نشستن، به عنوان مثال نقطه / کوسن / صندلی بدهید. در طول فعالیت های گروهی بزرگ، نشستن کودکان در یک نیم دایره کارآمدتر است. کودک را مستقیماً روبروی خود قرار دهید، جایی که بتوانید تماس چشمی خود را حفظ کنید، و در صورت امکان پشت به دیوار.

انجام کار را به روش های مختلف در نظر بگیرید، اگر آنها پشت میز می‌نشینید، موقعیت کودکان را برای کارهای دست نوشته در نظر بگیرید. – وضعیت نشستن خوب با پاهای صاف روی زمین، پشتی در صندلی و میز در ارتفاع مناسب.

اهمیت حرکت در بهبود عدم تمرکز کودک

وقفه های حرکتی می تواند برای کودکی که در تمرکز مشکل دارد مفید باشد. سعی کنید اینها را به روشی منظم و ساختارمند ترکیب کنید، به عنوان مثال. هنگامی که کودک بخشی از یک تکلیف تعیین شده توسط معلم را انجام داد، مانند 3 مجموع یا جمله ای که قبلاً صحبت شد، معلم می تواند در حالی که قسمت بعدی کار کودک را تنظیم می کند، یک استراحت حرکتی را پیشنهاد کند. این می تواند هر چند وقت یکبار که کودک نیاز دارد تکرار شود.

راه دیگر برای دادن وقفه حرکتی به کودک این است که به او پیام بفرستید یا کاری را در کلاس به او بدهید، مانند توزیع کتاب.

می توان به کل کلاس استراحت های حرکتی بین تکالیف ارائه داد و برخی از فعالیت های زیر را می توان استفاده کرد. این فعالیت‌ها برای ارائه ورودی حسی تقویت‌شده برای کودکان طراحی شده‌اند، که باید به راحتی در محیط مدرسه انجام شوند:

 • راه رفتن روی نوک پا
 • راه رفتن روی پاشنه
 • فشارهای دیواری
 • فشار میز
 • فشار آپ صندلی
 • فشار دست
امتیاز دهید.
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.