روانشناس خانم در تهران، دکتر روانشناس زن

روانشناسی علمی است که در مورد رفتار انسانها در ارتباط با محیط اطراف خود و تفاوت  رفتارها می‌پردازد. هدف اصلی رشته روانشناسی بررسی وضعیت های انسان در مواجهه با موارد مختلفی است که در زندگی برای وی پیش می‌آید. روانشناسی در واقع علم مطالعه رفتار و فرایندهای ذهنی انسان است. روانشناسی به بحث های مختلف رفتار و فرایندهای روانی مانند ادراک، احساس، شخصیت، هوش، هیجان و انگیزه می پردازد. این رشته رشته کاربردی است که تمام جنبه‌های زندگی انسان را در بر می‌گیرد و به علت پیچیده تر شدن زندگی انسان هم نیاز به حضور این رشته بسیار محسوس شده است. امروزه با توجه به افزایش فشارهای روانی ناشی از زندگی مدرن و شهری، لزوم مراجعه به روانشناس و مشاور بیش از پیش احساس می‌شود. بنابراین عده زیادی از افراد برای بازیابی سلامت روان خود به دنبال بهترین روانشناس خانم در تهران هستند. پیگیری سلامت روان و مراجعه به درمانگر، به‌عنوان یکی از نیازهای ضروری دنیای امروز در نظر گرفته می‌شود که هر فردی باید نسبت به آن حساس و پیگیر باشد.

روانشناس کیست؟

روانشناس فردی است که به شناسایی، بررسی و مشاهده رفتارهای انسانی یا فرآیندهای ذهنی افراد می‌پردازد. اصولا روانشناس، درمانگری است که تلاش می‌کند فرآیندهای روانی یک فرد را به‌خوبی شناخته، آن‌ها را بررسی، تحلیل و ارزیابی کند. در نهایت به فرد کمک می‌کند که نسبت به این فرآیندهای ذهنی و روانی آگاه‌تر شده و آن‌ها را به شکل اصولی مدیریت و کنترل کند.

علت مراجعه به روانشناس

قطعا شما این تجربه را داشته‌اید که در بزنگاه‌های خاصی از زندگی، از تصمیم‌گیری باز بمانید و نیاز به فردی داشته باشید که در این مسیر به شما کمک کند. اصولا کمک دیگرانی که با شما دوست، خانواده، همکار و غیره هستند، در کنار مزایای زیادی که دارد، با قضاوت‌های شخصی یا راهنمایی‌های غیرتخصصی غیراصولی همراه است. بنابراین به فردی نیاز دارید که در کنار تخصص و مهارت، به دور از قضاوت‌ها و سوگیری شخصی شما را در تصمیم‌گیری‌هایتان راهنمایی کند. این رخدادهای مهم، موارد مختلفی را در برمی‌گیرند. مانند ازدواج، فرزندآوری، از دست دادن یکی از اعضای خانواده، ازدواج مجدد، اضافه شدن یک عضو جدید به خانواده، تصمیم به مهاجرت، تغییر شغل یا رشته تحصیلی و غیره.

چگونه بهترین روانشناس خانم در تهران را پیدا کنیم؟

این سوال درستی نیست؛ شما هیچ وقت نمی‌توانید بهترین روانشناس را پیدا کنید اما همیشه می‌توانید دنبال یک روانشناس خوب باشید. یک روانشناس خوب باید دلسوزی و هم‌دردی خود را به بیمار نشان دهد، همواره صبور و شنونده بسیار خوبی باشد، دارای مهارت‌های ارتباطی قوی باشد، از سلامت روان برخوردار باشد و به سلامت خود اهمیت دهد. رفتار و گفتار یک روانشناس خوب باید بسیار سنجیده و فردی راز نگهدار باشد. بهترین روانشناس ‌ها مهارت‌های بین فردی خوبی داشته و به دنبال افزایش سطح دانش و توانایی خود هستند. اگر به دنبال روانشناس خوب در تهران هستید حتما به این موارد توجه داشته باشید. برای انتخاب یک روانشناس مناسب ابتدا باید درک مناسبی از مشکل خود داشته باشیم و سپس روانشناسی که در حوزه مشکلات ما تخصص و تجربه کافی را داشته باشد را انتخاب کنیم.

یک روانشناس خوب چه ویژگی هایی دارد؟

عموما معیارهای خاصی برای انتخاب روانشناس خوب وجود دارد که با در نظر گرفتن آنها می‌توانید یک روانشناس خانم در تهران یا مشاور متخصص را انتخاب کنید. مهم‌ترین ویژگی‌هایی که یک روانشناس خوب در تهران باید داشته باشد، موارد زیر هستند:

تخصص

اولین و مهم‌ترین معیاری که یک روانشناس خوب در تهران را از دیگر روانشناسان متمایز می‌کند، تخصص است. قطعا هر فردی که برای رفع یک مشکل به دنبال روانشناس یا مشاور می‌رود، به‌دنبال کمک گرفتن از یک متخصص است. بنابراین تخصص یکی از معیارهای بسیار مهم برای انتخاب روانشناس خانم در تهران است. برای این کار بهتر است پیش از انتخاب روانشناس مورد نظر، رزومه کاری و تحصیلی درمانگران را بررسی کنید.

اعتبار

بخشی از کار روانشناسی و یا هر حرفه دیگری، روی اعتباربنا شده است. بنابراین ضروری است که اعتبار درمانگری را که انتخاب می‌کنید بسنجید. این اعتبار را می‌توانید با بررسی تجربیات کاری یا پرسش از مراجعان پیشین درمانگران به دست آورید.

عدم قضاوت

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌ها برای انتخاب روانشناس خانم در تهران عدم قضاوت است. این ویژگی، مهم‌ترین موردی است که یک مشاور یا روانشناس را از افراد عادی جدا می‌کند. به زبان ساده، اگر شما به دنبال یک فرد برای بیان مشکلات خود باشید که قضاوت را هم در نظرات خودش جای دهد، می‌توانید از دوستان یا نزدیکان خود کمک بگیرید! بنابراین یک روانشناس خوب می‌بایست به دور از هرگونه پیش‌داوری به مراجع خود کمک کند.

شنونده بودن

زمانی که برای حل مسائل و مشکلات خود به روانشناس مراجعه می‌کنید، قطعا انتظار دارید که حرف‌های شما به ‌خوبی شنیده شود. بنابراین ویژگی مهم یک روانشناس خانم در تهران که کار خود را به صورت کاملا حرفه‌ای انجام می‌دهد، این است که او شنونده خوبی برای شما باشد.

روانشناس خانم بهتر است یا آقا؟

برخی افراد میان انتخاب روانشناس خانم در تهران و یا آقا دچار تردید هستند. گاهی افراد نمی‌دانند کدام روانشناس برای آن‌ها مناسب‌تر است. در این زمینه باید گفت، خوشبختانه امروزه نگاه به روانشناسان زن یا مرد، از سطح نگاه‌های جنسیتی و برتری جنسیتی فراتر رفته است. بنابراین هیچ تفاوتی میان انتخاب یک روانشناس خانم در تهران یا روانشناس آقا وجود ندارد. هر درمانگر به تناسب حوزه کاری، مهارت و تخصص خودش در نظر گرفته می‌شود.
بنابراین انتخاب روانشناس خانم در تهران کاملا با توجه به راحتی و تمایل شما انجام می‌گیرد. بنابراین هنگام انتخاب درمانگر، به این توجه کنید که با روان درمانگر زن راحت‌تر هستید یا درمانگر مرد و سپسدست به انتخاب بزنید. خوشبختانه امروز تعداد روانشناسان متخصص خانم در کشور بسیار زیاد است و می‌توانید در حوزه‌های مختلف به آن‌ها مراجعه کنید.

چه زمان باید روانشناس از جنس مخالف انتخاب کرد؟(اگر آقا هستید دکتر روانشناس زن خوب و یا برعکس)

در برخی موارد ملاقات با روانشناسی از جنس مخالف می تواند برایتان مفید باشد. به عنوان مثال، اگر شما خانم هستید و همیشه در ایجاد رابطه ای مطمئن و امن با یک مرد مشکل داشته اید این کار می تواند برایتان مفید باشد. وقتی در جهت پیدا کردن یک درمانگر قدم بر می دارید حتماً این موارد و نیازهایتان را به صورت مکرر بررسی کنید.

اغلب اوقات مراجعین خانم توضیح می دهند برای این چنین تصمیمی گرفته اند که می خواهند وارد یک رابطه درمانی شوند تا از آن به عنوان الگویی استفاده کنند که به آنها نشان دهد در رابطه با مردان دوست دارند چگونه باشند.

درمانگر مرد همچنین می تواند بینش هایی را در مورد اینکه مردان چگونه می توانند انعکاسی، پذیرا و متصل به احساسات شان باشند ارائه کند و از آن طریق چگونگی رفتارهای مردان را برایشان الگوسازی کند. برای برخی از مراجعین زن (اما نه همه) این امر می تواند بینش هایی را در خصوص جنبه های مختلف روان مردان فراهم آورد و بدین ترتیب جنبه های تازه ای را به روابط خارج از فضای درمان بیفزاید.

انتخاب یک روانشناس خانم در تهران برای رفع بسیاری از مشکلات، اختلالات روانشناختی یا اقدامات مهم و مختلف، بسیار اهمیت دارد. بنابراین بهتر است این کار را با دقت و وسواس زیادی انجام دهید. حتما به این نکته توجه کنید که روانشناس مورد نظر خود را مطابق با مشکل یا مسئله‌ای که دارید و به شکل تخصصی انتخاب کنید.

امتیاز دهید.
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.