خودشیفتگی، 5 ویژگی اساسی افراد خودشیفته

نشریه Psychology Today خودشیفتگی را به عنوان “احساس خودبزرگ بینی، عدم همدلی با دیگران و نیاز به تحسین بیش از حد” توصیف می کند. این نشریه همچنین خاطرنشان می کند که خودشیفته ها خود را “منحصر به فرد و مستحق برخورد خاص” می دانند.

گاهی اوقات، ما فکر می کنیم که تشخیص خودشیفته ها آسان است. اما، آنچه در ظاهر است همیشه واقعیت ندارد. همه افراد آنطور که اعتقاد دارند، لزوما رفتار نمی کنند، یا در همه جا یکسان رفتار نمی کنند. علاوه بر این، انواع مختلفی از خودشیفتگی وجود دارد. برخی بدخیم هستند، در حالی که برخی دیگر پنهان یا حتی اجتماعی هستند.

نکته اصلی این است که تشخیص خودشیفته همیشه به همان راحتی که به نظر می رسد نیست. با این حال، خودشیفته ها چند ویژگی مشترک دارند که آنها را می توان تشخیص داد.

در این مقاله از سایت ذهن آرا به خاطر سلامتی و رفاه روانی خود، دانستن پنج ویژگی اصلی یک خودشیفته مهم است.

خودشیفتگی، 5 ویژگی اساسی افراد خودشیفته

ویژگی های اصلی یک فرد خودشیفته

فقط یک آزمایش بالینی می تواند به طور قطعی تعیین کند که آیا فردی از اختلال شخصیت خودشیفته (NPD) رنج می برد یا نه. با این حال، اگر متوجه سه یا چند مورد از پنج ویژگی زیر در فردی شدید، این یک پرچم قرمز و باید مراقب باشید.

ممکن است نتوانید یک تست بالینی از NPD ها بگیرید، اما اگر ویژگی های شخصیتی فردی با موارد زسر همسو بود، مراقب او باشید.

خشمگین شدن از انتقاد دیگران

انتقاد بخشی از زندگی است؛ بخشی از زندگی که می تواند به موفقیت ما کمک کند. با این حال، افراد خودشیفته انتقاد را این گونه نمی بینند. در عوض، خود افرادی که از اختلال شخصیت خودشیفته رنج می برند تمایل به انتقاد شخصی دارند. افراد خودشیفته به جای تحلیل انتقادهای سازنده به عنوان ابزاری برای بهبود خود، از انتقاد به دلیل تفسیر اشتباه آن به عنوان یک توهین شخصی یا حمله تلافی می کنند.

در حالی که کینه توزی نسبت به انتقاد یکی از ویژگی های کلاسیک افراد خودشیفته است، اما همه کسانی که به انتقادات بد پاسخ می دهند خودشیفته نیستند. برای مثال، مواقعی وجود دارد که فردی روز بدی را پشت سر گذاشته است یا ممکن است روزهای سختی را پشت سر بگذارد. با این حال، اگر متوجه شدید که شخصی به طور مداوم از هر گونه انتقادی اجتناب می کند، بدون شک این یک ویژگی فرد خودشیفته است که باید مراقب آن باشید.

نگاه ابزاری نسبت به دیگران

همانطور که افراد خودشیفته از انتقاد کینه به دل می گیرند، یکی دیگر از ویژگی های مهم آنها نگاه ابزاری در مورد دیگران است. خودشیفتگان به دیگر انسان ها به عنوان وسیله ای برای رسیدن به هدف، یا ابزاری برای دستیابی به خواسته های خود می نگرند. این مورد توضیح می دهد که چرا افرادی که از NPD رنج می برند مشکلی با دروغ گفتن یا استفاده از دیگران ندارند.

مشخص شده است که افراد خودشیفته از دوستان، خویشاوندان، افراد مهم دیگر و افرادی را که در مسیر آنها قرار می گیرند، سوء استفاده می کنند. بدتر از آن، خودشیفته ها هیچ مشکلی در این رفتار نمی بینند، مادامی که این رفتارها عینا با آنها تکرار شود.

مشکلات ارتباطی با دیگران

همه ما زمان هایی داریم که با دیگران کنار نمی آییم. هیچ کس نمی تواند تک تک افراد را خوشحال کند، و نباید سعی کند. با این حال، افرادی که از اختلال شخصیت خودشیفته رنج می برند، بدنام هستند که به خوبی با دیگران کنار نمی آیند. در حقیقت، موسسه ملی بهداشت توضیح می دهد که افراد خودشیفته مرتباً “روابط ناپایداری” با ارائه دیگران و حتی روانشناسان دارند.

درجه هایی از خودخواهی از کم تا شدید

یکی از ویژگی های بارز افراد خودشیفته خودخواهی است. این امر به این دلیل است که افراد مبتلا به NPD تمایل دارند که به اهداف خود برسند، صرف نظر از اینکه چه کسی قربانی خواهد شد! این توضیح می دهد که چرا خودشیفته ها با حفظ روابط سالم مبارزه می کنند.

مهم است بدانید که درجه های شدید خودخواهی با افرادی که گاه به گاه خود را در اولویت قرار می دهند بسیار متفاوت است. یعنی، حرص و طمع متوسط ​​می تواند گاهی اوقات سالم باشد. با این حال، هنگامی که شخصی به طور عادی خودخواه است با فردی که خودخواهی را به قیمت جان دیگران می خواهد، متفاوت است.

داشتن درجات کمی از هذیان!

برخی از رفتارهای معمولی و توهمی یک خودشیفته شامل تلاش برای بازنویسی گذشته به نفع خود، اغراق در موقعیت های خاص و غیره است. از آنجا که خودشیفته ها خود را بالاتر از هر چیز می دانند، نیاز به منطقی یا همسویی با واقعیت برای آنها محاسبه نمی شود. و این یکی دیگر از دلایلی است که نشان می دهد قرار گرفتن در کنار یک خودشیفته بسیار خسته کننده و حتی خطرناک است.

اگر فرد خودشیفته ای را می شناسید چه باید بکنید؟

انجمن روانشناسی آمریکا توضیح می دهد که بودن بایک فرد خودشیفته می تواند باعث سوء استفاده عاطفی و یک محیط کلی سمی شود. برای محافظت از خود، فضای خود و سلامت روانی خود، ضروری است آگاهی داشته باشید باید چکار کنید.

قطع ارتباط کامل (در صورت امکان)

اگر در نزدیکی یک فرد خودشیفته هستید، بهترین کاری که می توانید انجام دهید این است که رابطه خود را قطع کنید. با فرض اینکه قطع کامل رتبطه با آنها امکان پذیر است، انجام این روش می تواند شما را از صفات و رفتارهای منفی ناشی از خودشیفتگی محافظت کند. اگر قطع رابطه در کوتاه مدت آسان نیست، در دراز مدت، می تواند بسیار مفید باشد.

اگر نمی توانید در زندگی خود رابطه خود را با یک فرد خودشیفته به طور کامل قطع کنید، محدود کردن ارتباط تا حد ممکن با آنها بسیار توصیه می شود. کاهش مواجهه با فرد خودشیفته احتمال اینکه در معرض سوء استفاده عاطفی و غیره قرار بگیرید را کم می کند.

درگیر احساسات نشوید

خودشیفته ها با دستکاری احساسات دیگران رشد می کنند. اگر می دانید که یک خودشیفته در زندگی شما سعی می کند کسانی را که در مدار خود هستند عصبانی یا ناراحت کند، اجازه ندهید حداقل شما را عصبانی کنند. فردی که از NPD رنج می برد و سعی می کند از دیگران سوء استفاده کند، در صورت عدم دستیابی به نتایج دلخواه، در نهایت توجه آنها را به جاهای دیگر معطوف می کند.

عدم مشارکت عاطفی اغلب آسان تر از مشارکت است. گاهی اوقات، وسوسه استدلال منطقی با یک خودشیفته می تواند عالی باشد. با این حال، مهم است بدانید که، ذات یک خودشیفته عدم همدلی با دیگران است. وقتی مجبور هستید با یک خودشیفته طرف باشید، بی طرفی عاطفی قدرت و محافظت شما است.

خودتان را سرزنش نکنید

اگر یک چیز وجود داشته باشد که خودشیفته ها در آن عالی باشند، منحرف کردن و فرافکنی تقصیر به دیگران است. بسیاری از افرادی که از اختلال شخصیت خودشیفته رنج می برند این کار را انجام می دهند تا بتوانند از پاسخگویی فرار کنند. به هر حال، افراد خودشیفته به دلیل اینکه خود را بالاتر از قوانین و هنجارهای اجتماعی می دانند، معروف هستند.

به این دلیل است که، با اتهام های فرد خودشیفته، نباید خود را سرزنش کنید. هر شخص مسئول اعمال و تصمیمات خود است. این که آیا شخصی مسئولیت کار خود را به عهده می گیرد یا یا نه، بر عهده خود اوست.

ارزش خدمات روانشناسی و بازخورد مثبت آن

برخورد با افراد خودشیفته، مانند بسیاری از بخش های دیگر زندگی، می تواند چالش برانگیز باشد. اما باید بر آنها غلبه کرد. این که آیا در زندگی با یک خودشیفته برخورد دارید یا خیر یا به طور کلی با موضوعی متفاوت روبرو هستید، مهم است که بدانید مشاوره روانشناسی و استفاده از خدمات تخصصی روانشناسی همیشه در دسترس است.

3/5 - (2 امتیاز)
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.