مشاوره در مورد خیانت شوهر، چرا مردان خیانت می کنند؟

مشاوره در مورد خیانت شوهر چه زمانی باید انجام گیرد؟

خیانت در ازدواج یا رابطه وجود دارد. می تواند رابطه و افراد درگیر را به شدت تحت فشار قرار دهد. یک رابطه می تواند باعث شود که طرف مقابل احساس ویرانی، تنهایی، خیانت و سردرگمی کند. گاهی اوقات، یک رابطه عاشقانه جدید یا خیانت به یک رابطه دیگر پایان می دهد. در برخی مواقع دیگر، زوج ها می توانند رابطه را ترمیم کنند. آنها ممکن است این کار را به تنهایی یا با کمک یک مشاور زوج یا مشاوره در مورد خیانت انجام دهند. این موضوع اغلب می تواند رابطه را قوی تر کند.

خیانت چیست؟

خیانت نسبی است. شاید چیزی که یک نفر آن را خیانت می داند، ممکن است شخص دیگری آن را خیانت نداند. ممکن است یک فرد تماشای پورنوگرافی توسط شریک زندگی خود را خیانت نداند؛ اما شخص دیگری آن را خیانت بداند. اما برخی از رفتارهای خارج از چارچوب در همه فرهنگ ها خیانت محسوب می شود!

برخی خیانت را رابطه جنسی خارج از رابطه می دانند. برخی ممکن است امور عاطفی را خیانت ندانند. اما روابط عاطفی در فرهنگ ما نیز خیانت است و می تواند به یک رابطه آسیب برساند. حتی در برخی موارد ممکن است آسیب بیشتری نسبت به یک رابطه فیزیکی داشته باشند. یک خیانت عاطفی می تواند به این معنی باشد که شریک خیانتکار دیگر در رابطه سرمایه گذاری نمی کند و اهداف بلندمدت دیگری دارد.

علت خیانت شوهر چیست؟

مطالعات نشان می دهد که بزرگسالان در ایالات متحده انتظار تک همسری جنسی را دارند. با این حال، تا 20٪ در یک مقطع زمانی وارد رابطه جنسی خارج از ازدواج می شوند. این امر به دلایل بی شماری اتفاق می افتد. یکی از دلایل اصلی ممکن است عدم رضایت از رابطه باشد. یک رابطه موفق اغلب به این معنی است که هر دو نفر احساس ثبات و امنیت می کنند. اغلب به صمیمیت فیزیکی و عاطفی نیز نیاز دارد. کمبود در این زمینه ها می تواند رضایت از رابطه را کاهش دهد. عدم رضایت از رابطه می تواند احتمال خیانت را بیشتر کند.

اما خیانت همیشه به دلیل عدم رضایت اتفاق نمی افتد. یک شریک ممکن است بر اساس ناراحتی شخصی وارد یک رابطه شود. او ممکن است این کار را برای افزایش اعتماد به نفس انجام دهند. تمایل به تجربه جنسی جدید نیز می تواند منجر به رابطه جنسی شود. برخی دیگر به دنبال صمیمیت عاطفی رابطه ای را آغاز می کنند.

برخی از دلایل دیگری که ممکن است یک فرد درگیر خیانت شود عبارتند از:

 • عزت نفس پایین
 • برای پایان دادن به رابطه اصلی
 • فقدان صمیمیت عاطفی
 • اعتیاد جنسی
 • اجتناب از مشکلات شخصی یا روابط
 • افسردگی

انواع خیانت

برخی از انواع مختلف خیانت ممکن است در یک رابطه همزمان رخ دهد.

رابطه جنسی یا خیانت جنسی

همسر شما ممکن است خارج از رابطه شما با شخص دیگری رابطه جنسی داشته باشد، در حالی که وابستگی عاطفی به آن شخص را تجربه نمی کنند. مطالعات نشان می دهد که مردان در بخشش رابطه جنسی از زنان سخت گیرتر هستند. زنان بیشتر احتمال دارد که یک رابطه را زمانی که احساسات درگیر نباشد ببخشند.

خیانت مجازی

این خیانت، از طریق سکس چت انجام می شود. ممکن است در حد آنلاین بماند و هرگز به حد صمیمیت جنسی از نزدیک نرسد. این نوع روابط ممکن است شامل تماشای پورنوگرافی نیز باشد. برخی افراد خود آن عمل را نوعی خیانت می دانند.

خیانت عاطفی

خیانت عاطفی زمانی اتفاق می افتد که یکی از شرکا از نظر عاطفی به شخص دیگری وابسته می شود. فرد ممکن است ساعت‌ها با شخصی غیر از شریک زندگی خود با تلفن یا آنلاین صحبت کند. یک رابطه عاطفی می تواند تأثیر منفی بر رابطه داشته باشد. شخصی که در یک رابطه عاطفی است ممکن است مشکلات رابطه را با فرد خارج از رابطه در میان بگذارد. آنها همچنین ممکن است از انجام این کار با شریک زندگی خود غافل شوند. رابطه جنسی همیشه بخشی از یک رابطه عاطفی نیست.

یک خیانت ممکن است صمیمیت جنسی و عاطفی را نیز ترکیب کند. این اغلب یک رابطه ثانویه در نظر گرفته می شود. اکثر افراد این را به عنوان خیانت می دانند.

تأثیرات خیانت بر شریک زندگی

خیانت می تواند تأثیر زیادی بر هر دو طرف در یک رابطه بگذارد. این اثرات ممکن است به دیگران مانند کودکان گسترش یابد.

خیانت شریک زندگی می تواند تأثیرات شدیدی داشته باشد. یک مطالعه گزارش می دهد که خیانت ممکن است بر سلامت جسمی و روانی تأثیر منفی بگذارد. ممکن است شخصی که شریک زندگی او رابطه نامشروع داشته است، موارد زیر را تجربه کند:

 • اضطراب
 • افسردگی
 • افزایش پریشانی
 • اعتماد به نفس و عزت نفس پایین
 • سرزنش خود یا شرمساری
 • خشم
 • استرس پس از سانحه (PTSD)
 • عملکرد ضعیف در محل کار

همچنین افرادی که مورد خیانت قرار می گیرند ممکن است بیشتر درگیر رفتارهای پرخطر باشند. این رفتارها می تواند شامل داشتن رابطه جنسی محافظت نشده یا رابطه جنسی تحت تأثیر مواد مخدر باشد. افزایش مصرف مواد مخدر یا الکل ممکن است یکی دیگر از این رفتارها باشد. پرخوری، کم خوری و ورزش بیش از حد نیز در این دوران محتمل تر است.

اگر شریک زندگی شما رابطه نامشروع داشته است، زوج درمانی و مشاوره در مورد خیانت شوهر ممکن است کمک کند. شرکایی که تصمیم می‌گیرند بعد از یک رابطه عاشقانه رابطه خود را بازسازی کنند، ممکن است از درمان برای کمک به بازسازی اعتماد در رابطه خود استفاده کنند.

تاثیر خیانت بر شریک خیانت کننده

کسانی که خود به خیانت می پردازند نیز ممکن است تحت تأثیر قرار گیرند. این افراد گاهی اوقات درگیر اموری هستند که مدت زیادی طول می کشد.

افراد در خیانت ممکن است افزایش اضطراب یا افسردگی را احساس کنند. ممکن است احساس گناه کنند. احساس درماندگی یا گرفتار شدن در موقعیت از دیگر احساسات رایج است. تغییر وضعیت آنها ممکن است دشوار یا غیرممکن به نظر برسد. این می تواند رابطه را طولانی تر کند.

هر چه یک رابطه خیانت بیشتر طول بکشد، تأثیر آن بیشتر خواهد بود. اکثر مواقع مخفی نمی ماند. این بدان معنی است که ترس یا مقاومت در برابر صحبت کردن در مورد یک رابطه ممکن است در دراز مدت به هر دو طرف آسیب برساند.

عوامل خطر برای خیانت همسر

داده ها نشان می دهد که برخی از عوامل با افزایش خیانت مرتبط است. برخی از عوامل خطر خیانت عبارتند از:

مرد بودن

مردان تقریبا 80 درصد بیشتر از زنان درگیر خیانت هستند.

زندگی در یک شهر بزرگ

زندگی در شهرهای بزرگ ممکن است احتمال خیانت را تا 50 درصد افزایش دهد.

جوان بودن

بیشتر موارد خیانت در بین افراد 18 تا 30 ساله رخ می دهد. موارد کمتری برای افراد بالای 50 سال گزارش شده است.

مهم است که در نظر داشته باشید که این عوامل نتایج مطالعات هستند. فقط به این دلیل که فردی در یکی از این دسته بندی ها قرار دارد به این معنی نیست که خیانت کننده است.

سوالات رایج در خیانت

هنگامی که یک شریک درگیر خیانت می شود، چند مسئله پیش می آید. برخی از سوالاتی که پیش می آید عبارتند از:

 • آیا مسائلی منجر به رابطه شده که هرگز به آن رسیدگی نشده است؟
 • اولین رابطه چگونه انجام شد؟
 • آیا خیانت کننده واقعاً پشیمان است؟
 • آیا آن شخص مالک اعمال خود است؟

هر یک از این مسائل حل نشده می تواند منجر به خیانت بیشتر شود. هیلاری سیلور، LCSW در تمرین خود مشاهده می کند که امور مکرر اغلب به دلیل اعتیاد به جنسی رخ می دهد. او دیده است که “این رفتار یک اجبار است تا بیانیه ای در مورد وضعیت رابطه.”

چرا بعضی اوقات خیانت اجتناب ناپذیر است؟!

برخی از محققان اشاره می کنند که تک همسری در طبیعت رایج نیست. آنها می گویند تک همسری ممکن است با میل بیولوژیکی برای داشتن چندین شریک در تضاد باشد. با وجود این، بسیاری از مردم همچنان به آرزوی چنین آرمان هایی ادامه می دهند.

مشاوره در مورد خیانت شوهر

اگر شما به همسر خود شک کرده اید یا قربانی خیانت از سوی همسر خود قرار گرفته اید و احساسات و هیجانات منفی را تجربه می کنید. شاید وقت آن رسیده باشد که قبل از اقدامات تکانشی با یک مشاور صحیت کنید. پس با ما باشید …

5/5 - (1 امتیاز)
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.