مشاوره طلاق

میزان طلاق در کشور حتی از پیش بینی ها نیز پیشی گرفته است و آمار نگران کننده ای دارد. اما، هیچ کس از ابتدا قصد جدایی ندارد. این بدان معناست که، باید خیلی آگاه باشد و در حفظ رابطه خود بکوشید. طلاق جزء اتفاقاتی است که بالاترین میزان فشار روانی را ایجاد می کند. گزینه ای وجود دارد که می تواند در طی مراحل مختلف به شما کمک کند که راهی برای بازگشت وجود داشته باشد. 

میزان طلاق در ایالات متحده قبلاً حدود 50 درصد بود اما تحقیقات نشان می دهد از سال 2008 تا 2016 این آمار حدود 18 درصد کاهش یافته است. بخشی از این کاهش به دلیل دسترسی بیشتر مشاوره طلاق و مشاوره زوج است. 

مشاوره طلاق چیست؟

احتمالاً راجع به مشاوره ازدواج شنیده اید. مشاوره ازدواج یعنی، شما از همان ابتدا در تلاش بوده اید از طلاق پیشگیری کنید. مشاوره طلاق گاهی برای ایجاد ارتباط دوباره است و گاهی جدا شدن به بهترین شکل که هیچ یک از دوطرف آسیبی نبینند. مشاوره طلاق با آموزش افراد در مورد چگونگی پایان خوب، کار می کند.

شما می توانید به تنهایی یا با همسر خود در مشاوره طلاق شرکت کنید. اگرچه شاید برای مشاوره با شخصی که قبلاً طلاق گرفته اید یا قصد طلاق دارید، ناراحت کننده باشد، خصوصاً اگر در کنار فرزندان باشید، ولی می تواند مزایای بسیاری نیز داشته باشد. یک درمانگر می تواند به شما در یادگیری چگونگی تعامل سالم با یکدیگر به عنوان پدر و مادر برای فرزندان خود کمک کند. همراهی والدین برای بزرگ کردن فرزند می تواند مشکل باشد و یادگیری چگونگی انجام این کار به نفع شماست. 

چه زمانی باید مشاوره طلاق بگیرید؟

هیچ پاسخ درست یا غلطی برای این سوال وجود ندارد. روانشناسان و مشاوران معمولاً جلسات را به مشاوره قبل از طلاق و پس از طلاق تقسیم می کنند تا به شما در انتقال آسانتر کمک کند. مشاوره قبل از طلاق می تواند به شما در یادگیری نحوه برخورد متقابل با یکدیگر کمک کند. شما در تلاش برای نهایی کردن جزئیات طلاق، باید با شخص دیگری ارتباط برقرار کنید. این فرآیند می تواند ساده تر باشد وقتی کسی به عنوان مشاور در کنار شما باشد.

چه کسی باید در مشاوره طلاق شرکت کند؟

مشاوره طلاق تحت شرایط مختلفی انجام می شود. اگر شما و همسرتان به تازگی تصمیم گرفته اید که جدا شوید، می توانید راهنمایی هایی دریافت کنید. نیازی نیست نگران این موضوع باشید که شاید مشاور نظر شما را تغییر دهد. و لازم نیست نگران باشید که مشاور درباره شما قضاوت کند. اگر نمی خواهید در رابطه بمانید، مشاوران قصد ندارند شما را مجبور به آشتی کنند.

شما به همسرتان برای حضور در جلسات نیازی ندارید. اگرچه وجود هردو می تواند کمک کننده باشد، به خصوص اگر فرزندان در کنار هم باشید، اما تنهایی هم می توانید از منافع مشاوره طلاق بهرمند شوید. شاید شما هر دو به این نتیجه رسیده باشید که باید یاد بگیرید چگونه روابط خود را به عنوان یک زوج مطلقه به خاطر فرزندان بهبود دهید. همچنین اگر شما با افسردگی می جنگید و احساس بی تحرکی، گیجی، صدمه دیدن، عصبانیت، غمگینی و سایر احساسات می کنید. در این شرایطی مشاوره طلاق فردی می تواند سودمند باشد.

به دنبال چه مشاور طلاقی باشیم؟

هنگامی که به دنبال مشاوره طلاق می گردید، باید به دنبال درمانگری باشید که دارای مجوز باشد. همچنین فردی را پیدا کنید که در زمینه مشاوره قبل از طلاق و بعد از آن تجربه داشته باشد. اگرچه هر درمانگری که دارای مجوز باشد می تواند این نوع مشاوره را به شما ارائه دهد، مجوز لزوما به معنای تخصص نیست. اگر مسائل دینی برای شما مهم است، مشاوری پیدا کنید که با ارزش ها و عقاید شما همسو باشد.

همچنین در دسترس بودن روانشناس یا مشاوره طلاق خیلی اهمیت دارد. مشاوری که به سختی به شما پاسخ می دهد یا نوبت می دهد برای مشکل طلاق شما مناسب نیست.

چگونه یک مشاور طلاق را در نزدیکی خود پیدا کنیم؟

روش های زیادی برای پیدا کردن مشاور طلاق وجود دارد. می توانید با یک جستجوی ساده Google شروع کنید: برای مثال “مشاوره طلاق در تهران” قبل از انجام مشاوره، کمی در مورد هر درمانگر تحقیق کنید.

اگر کسی را می شناسید که برای طلاق پیش مشاور رفته باشد از او سوال کنید و راهنمایی بخواهید. اما در این صورت هم باز خودتان تحقیق کنید و با مشاور طلاق صحبت کنید.

مشاوره آنلاین گزینه ای عالی برای کسانی است که برنامه های شلوغ دارند یا در مناطقی زندگی می کنند که ممکن است مشاوره در دسترس نباشد.

همین امروز با مرکز مشاوره طلاق تماس بگیرید.

امتیاز دهید.