مشاوره ازدواج

هیچ کس فکر نمی کند شاید سرانجام ازدواجش روزی به مشاوره ازدواج ختم شود. ازدواج می تواند حس بسیار زیبایی باشد. حتی اگر فردی را با تمام وجود دوست داشته باشید، ممکن است مسائلی وجود داشته باشد که فقط یک مشاور ازدواج خوب بتواند آن را حل کند. اصطکاک در یک ازدواج غیر عادی نیست. یک زوج باید یاد بگیرند که چگونه با هم زندگی کنند و در کنار هم تصمیم گیری کنند و به یکدیگر کمک کنند و این یادگیری این مسائل آسان نیست.

بسیاری از مردم تصمیم می گیرند به دنبال مشاور ازدواج، یا مشاوره زناشویی یا خانواده باشند. آیا مشاوره زناشویی یا مشاوره ازدواج اثرگذار است؟ مشاوره ازدواج می تواند یک ایده خوب باشد و این پتانسیل را دارد که در زندگی شما تغییر ایجاد کند. اگر در شرف ازدواج هستید و یا با همسر خود مشکلاتی دارید، ممکن است برخی مسائل شما را نگران کند. مشاوره کاری است که به شما و شریک زندگیتان مسیر و نحوه بازگشت به زندگی عادی را نشان می دهد.

هرچه زودتر بتوانید مشاوره ازدواج و زناشویی را شروع کنید، احتمال موفقیت و کمک به شما بیشتر خواهد بود. هنگامی که از پرداختن به مشکلات خود جلوگیری می کنید، به مرور زمان اوضاع بدتر می شود. 

آیا مشاوره ازدواج هزینه است؟

از خود این سوال را بپرسید “آیا جدایی من تبعات و هزینه بیشتری برای من دارد یا انجام چند جلسه مشاوره خانواده و ازدواج؟”. پاسخ این سوال قطعا مشخص است. هیچ کس دوست ندارد رابطه اش منجر به طلاق می شود، اما گاهی اوقات این واقعیت اتفاق می افتد. شما این فرصت را دارید که به جای جدایی و طلاق احتمالی، آرامش پیدا کنید.

به مشکلات خود فکر کنید و سپس از خود بپرسید که آیا می خواهید مشکل حل شود یا خیر. مگر اینکه همسرتان کاری را انجام داده باشد که شما مطلقاً نمی توانید آن را ببخشید، اما اغلب اوقات بهبودی رابطه امکان پذیر است. حتی در موارد خیانت، بسیاری از زوج ها این قدرت را پیدا می کنند که در کنار هم پیش بروند.

اگر عشق شما به همسرتان نسبت به مشکلاتی که پیش می آید مهمتر است، به احتمال زیاد برای نجات ازدواج خود تلاش می کنید. انجام مشاوره به شما فرصتی می دهد تا ضمن تمرکز روی جنبه های مثبت ازدواج، مشکل را حل کنید. مشاوره این پتانسیل را دارد که شرایط را به سمت بهتر شدن تغییر دهد، اما انتخاب با شماست.

مشاوره زناشویی و خانواده اثرگذار است

همیشه علت های مشکل شما و همسرتان مشخص نیست. به احتمال زیاد مشکلات زیادی در رابطه شما وجود دارد که در تلاش هستند تا شما را از خوشبختی دور کنند. بعضی اوقات این مشکلات مربوط به سبک رفتار شماست. در موارد دیگر، ممکن است مشکلات مربوط به موارد شدیدتر مانند خیانت، سوءاستفاده عاطفی، بی احترامی و … باشد. یک مشاور زناشویی می تواند برای رفع این مشکلات به شما کمک کند.

اولین قدمی که شما نیاز دارید، صحبت صادقانه با مشاور است. ممکن است صداقت همیشه آسان نباشد اما اگر می خواهید رابطه خود را نجات دهید ضروری است. گفتگوی صادقانه با یک مشاور ازدواج ماهر به شما امکان می دهد وضعیت را ارزیابی کنید.

مشاور ازدواج شما از تکنیک های مختلف درمانی استفاده می کند تا به شما امکان دهد کار روی این مشکلات را با هم شروع کنید. ممکن است مدتی طول بکشد تا تغییرات بزرگ را ببینید و به جایی برسید که دوباره خوشحال باشید، اما واقع بین باشید و موفقیت های کوچک را جشن بگیرید. موفقیت های ناچیز همان چیزی است که به مرور زمان به موفقیت های بزرگ منجر می شود، این یک نشانه مثبت است. این نشان می دهد که شما به یکدیگر متعهد هستید و نمی خواهید چیزهای خوبی را که با هم ساخته اید از دست بدهید.

به کمک مشاور، ارتباط موثر را یاد بگیرید

یادگیری ارتباط موثر بخش مهمی از مشاوره زناشویی است. اگر به دلیل نحوه صحبت با یکدیگر در ازدواج خود مشکل دارید، توجه به این بخش بسیار مهم است. بعضی اوقات زوج ها تنها به همین دلیل از یکدیگر دور می شوند.

یک مشاور باتجربه می تواند قدم هایی را برای کمک به شما در زمینه برقراری ارتباط بردارد. کمک به شما در مورد نحوه به اشتراک گذاشتن احساسات خود با همسرتان یکی از کارهای مشاوره ازدواج است، و در حین کار با شما بازخورد و راه حل های موثری را ارائه دهند. یکی از تکنیک های مشاوره این است که به جای این که همسر خود را نسبت به کاری که انجام داده سرزنش کنید و از او دور شوید، بهتر است به صورت باز و مستقیم گفتگو کنید.

اگر حرف زدن و بحث شما به دعوا و فریاد منجر می شود نشان می دهد که خشم پنهانی وجود دارد. وقتی از دیدگاه خشم به مسائل نگاه کنید، نمی توانید مشکل خود را حل کنید. مشاور شما روی راه هایی کار می کند که به شما در برقراری ارتباط آرام با همسرتان کمک می کند.

کار روی ارتباط شما و همسرتان به احتمال زیاد یک روند یک شبه نخواهد بود. این بخش بزرگی از مشاوره زناشویی برای بسیاری از زوج ها خواهد بود.

پیدا کردن مشاور ازدواج خوب

اینکه “کجا می توانم برای مشاوره ازدواج و زناشویی اقدام کنم؟” شاید سوالی باشد که به ذهنتان برسد. در این شرایط، گزینه های زیادی باید در دسترس شما باشد. مشاوره زناشویی معمولاً در بیشتر شهرها به آسانی قابل دسترس است. متخصصی مرکز روانشناسی ذهن آرا پیدا کردن یک مشاوره ازدواج خوب را برای شما آسان کرده اند.

همین امروز با مرکز مشاوره ازدواج تماس بگیرید.

امتیاز دهید.