مرکز درمان بیش فعالی کودک

مرکز درمان بیش فعالی کودکان

 متخصص درمان بیش فعالی کودک

در مرکز درمان بیش فعالی، چگونه تشخیص داده می شود که کودکی دارای بیش فعالی هست یا خیر؟ بیش فعالی یا ADHD نوعی اختلال عصبی رشدی است که با بی توجهی مداوم و / یا بیش فعالی – تحریک پذیری همراه است که در رشد یا عملکرد کودک مشکلاتی ایجاد می کند، این رفتارها در دو یا چند موقعیت (به عنوان مثال خانه و مدرسه) باید وجود داشته باشند و قبل از 12 سالگی باید مشاهده شوند. اینها نشانه های اولیه اختلال بیش فعالی و نقص توجه می باشد. ADHD در کودکان مختلف می تواند خودش را متفاوت به نشان دهد. در حالت عادی کودکان بیش فعال بسیار پرتحرک هستند. اما گاهی، کودک ممکن است فقط “عدم توجه” داشته باشد و نتواند دستورالعمل های ساده را به خاطر بسپارد. کودکان بیش فعال معمولا مشکلات زیر را دارند:

  • مشکل یادگیری؛
  • رفتارهای مقابله گری و لجبازی؛
  • مشکل عاطفی؛
  • و مشکل در برقراری و حفظ دوستی.

اگر فکر می کنید فرزند شما برخی از این علائم را دارد، بهتر است یک تشخیص و ارزیابی درست از دکتر روانشناسی و متخصص درمان بیش فعالی دریافت کنید، زیرا درمان در سال های اولیه بسیار آسان تر خواهد بود.

آیا کودک من بیش فعال است؟

بسیاری از والدین این سوال را متخصص درمان بیش فعالی می پرسند. اگرچه ADHD نسبتاً شایع است، اما بسیاری از علائم کودکان از نظر رشدی عادی است. برای مثال کدام کودک 6 ساله را دیده اید که ساکت بنشینید!؟

کودکانی که واجد شرایط تشخیص بیش فعالی هستند حداقل در دو موقعیت علائم عدم توجه و بیش فعالی را نشان می دهند. به عنوان مثال، کودکی که بیش فعالی ندارد ممکن است در مدرسه مشکل توجه داشته باشد اما می تواند به طور عادی با خانواده و دوستان، در فروشگاه و سایر موقعیت ها توجه خود را متمرکز کند. در این حالت، کودک ممکن است ناتوانی یادگیری یا مسئله دیگری داشته باشد که بر عملکرد تحصیلی او تأثیر بگذارد.

پرانرژی بودن کودکان هم، تشخیص بیش فعالی را برای بیشتر متخصصان و مراکز درمان بیش فعالی سخت کرده است (هارولد و همکاران، 2015)، به همین دلیل والدین باید از یک روانشناس دارای مجوز و آموزش دیده، کمک بخواهند. تشخیص نادرست می تواند منجر به عواقب بدی برای کودک شود.

تشخیص و ارزیابی بیش فعالی در مراکز درمان بیش فعالی

دکتر روانشناس یا دکتر روانپزشک هر دو می توانند در امر تشخیص اختلال بیش فعالی و نقص توجه به شما کمک کنند.  پس از مراجعه به مرکز درمان بیش فعالی، یک روانشناس باتجربه دامنه رفتارهای فرزند شما را بررسی می کند. متخصص بیش فعالی قادر خواهند بود تا دریابد كه آیا مشكلات فرزند شما ناشی از اختلال نقص توجه / بیش فعالی است یا اینكه ناشی از سایر مشکلات روانشناختی مانند مشکلات حسی یا اوتیسم است. ارزیابی در مرکز روانشناسی ذهن آرا شامل:

  • مصاحبه با والدین و فرزند
  • مشاهده رفتار کودک
  • پرسش نامه نشانه ها و علائم رفتاری
  • آزمون های عصب شناختی

مرکز درمان بیش فعالی و درمان های رایج

درمان های بیش فعالی با توجه به نیاز کودک (شدت اختلال) متفاوت است. كودكان مبتلا به ADHD خفیف با حداقل مشکلات رفتاری یا رشدی معمولاً با رویكرد خانواده محور مورد درمان قرار می گیرند. كودكان مبتلا به بیش فعالی شدیدتر ممكن است از رویكردهای شناختی، خانواده محور و همچنین داروها بهره مند شوند. 

همین امروز با متخصصین بیش فعالی تماس بگیرید.

امتیاز دهید.